Mina przeciwdesantowa MPD. / fot. Bydgoskie Zakłady Elektromechaniczne ?BELMA? S.A.

IU MON zamawia miny przeciwburtowe i przeciwdesantowe

W dniu 11 maja br. Inspektorat Uzbrojenia MON poinformował o podpisaniu umowy z Bydgoskimi Zakładami Elektromechanicznymi ?BELMA? S.A. na dostawę do Sił Zbrojnych RP min przeciwburtowych z zapalnikiem niekontaktowym MPB-ZN oraz min przeciwdesantowych dennych MPD.

W czwartek, 11 maja br. Inspektorat Uzbrojenia MON poinformował o podpisaniu dwa dni wcześniej umowy z Bydgoskimi Zakładami Elektromechanicznymi ?BELMA? S.A. na dostawę do Sił Zbrojnych RP 75 kompletów min przeciwburtowych z zapalnikiem niekontaktowym MPB-ZN w 2017 roku oraz 300 kompletów min przeciwdesantowych dennych MPD w latach 2018-2019. To kolejne tego typu miny, które wejdą na uzbrojenie polskiego wojska.

Mina przeciwburtowa z zapalnikiem niekontaktowym MPB-ZN przeznaczona jest do rażenia wozów bojowych i środków transportowych. Mina skutecznie razi (tj. wybijać otwory w kadłubach pojazdów) na odległość od 2 do 50 metrów poruszające się z prędkością od 5 do 60 km/h:

  • czołgi z bocznymi osłonami ? w boczne i tylne części kadłubów;
  • bojowe wozy piechoty, transportery opancerzone i środki transportu ? z każdej strony.

Przewiduje się jej użycie do uzupełniania i zwiększania efektywności różnego typu zapór inżynieryjnych, zwłaszcza tam, gdzie użycie innych min jest utrudnione lub niecelowe, np.: minowanie terenów zurbanizowanych, blokowanie dróg dojazdowych do rejonów przewidywanego przegrupowania sił przeciwnika, szybkie zamykanie przejść w polach minowych oraz miejsc przewidywanych przepraw przez przeszkody wodne. Działanie miny przeciwburtowej MPB-ZN polega na zdalnym poziomym (kierunkowym) rażeniu celu (kadłubów wozów bojowych i środków transportowych) penetratorem (pociskiem). Penetrator formowany jest z wkładki kumulacyjnej w czasie wybuchu. Zapalnik o działaniu niekontaktowym umożliwia zdalne wykrywanie zbliżających się celów za pomocą czujnika akustycznego, a następnie gdy obrys celu przecina oś rażenia miny (czujnika termalnego) powoduje detonację ładunku kumulacyjnego miny.

Masa miny wynosi 45 kg, a jej wymiary to 45 (długości) x 39 (wysokość) x 70 cm (szerokość). Posiada zasilanie bateryjne, a przemijalność wynosi do 100 RHA na odległości do 50 metrów. Minę można zaprogramować do samolikwidacji po określonym czasie, jeśli nie pojawił się cel lub selektywnie z możliwością ataku kolejnych celów w kolumnie. Ponadto, jest odporna na wybuch sąsiedniej miny oraz na silne pole elektromagnetyczne. Do szkolenia pododdziałów saperów, producent przewidział dwa warianty: szkolny MPB-ZN/Sz i ćwiczebny MPB-ZN/C.

Prace nad ?inteligentną? miną MPB-ZN ruszyły w 2010 roku, a trzy lata później gotowy produkt został przetestowany i gotowy do wprowadzenia w wyposażenie Wojska Polskiego. Na uzbrojeniu SZ RP są od kilku lat.

Mina przeciwburtowa z zapalnikiem niekontaktowym MPB-ZN. / fot. Bydgoskie Zakłady Elektromechaniczne ?BELMA? S.A.

Z kolei miny przeciwdesantowe MPD (patrz zdjęcie na górze) przeznaczone są do minowania przybrzeżnych wód morskich. Przystosowane są do mechanicznego oraz ręcznego ustawiania pól minowych z transporterów pływających. Skutecznie unieszkodliwiają środki desantowe i bojowe wozy pływające. Mina wyposażona jest w niekontaktowy zapalnik z samolikwidacją. Reaguje na cel znajdujący się nad miną oraz w promieniu, co najmniej równym głębokości jej zanurzenia do 5 metrów. Eliminuje z działań bojowych również środki pływające o zdemagnetyzowanych kadłubach. Mina posiada zasilanie bateryjne, ma masę 69 kg, a jej wymiary to 60 x 27 cm. Ponadto, posiada dwa zależne układy zabezpieczenia uniemożliwiające samoczynne przejście zapalnika w stan gotowości bojowej:

  • I° transportowy – zapewniający bezpieczeństwo w czasie przechowywania i transportu,
  • II° bojowy – zapewniający bezpieczeństwo obsługi w procesie minowania.

Miny przeciwdesantowe MPD po raz pierwszy weszły na uzbrojenie w latach 1998-2001. Marynarka Wojenna RP zakupiła 800 min, które trafiły do 4. Batalionu Minowania, stacjonującego w Dziwnowie (woj. zachodniopomorskie) i są używane przez średnie transportery pływające PTS-M.

Fot. Inspektorat Uzbrojenia MON (Krzysztof Wilewski).

Źródła:

iu.wp.mil.pl: Podpisanie umowy z firmą ?BELMA? S.A. na dostawę min

belma.pl: Mina przeciwburtowa z zapalnikiem niekontaktowym MPB-ZN

belma.pl: Mina przeciwdesantowa MPD

Czytaj także:

Mobilne Moduły Stanowisk Dowodzenia szczebla oddział/pododdział dla Wojska Polskiego

Karabinki MSBS i pistolety Ragun do testów dla WOT

Niszczyciele czołgów dla Wojska Polskiego?

Inspektorat Uzbrojenia MON kupi amunicję dla czołgów Leopard 2

Karabela ? nowe przeciwpancerne pociski kierowane dla polskiej armii

Kontrakt na dostawy karabinów maszynowych UKM-2000P dla WOT

Miotacze min Volcano wrócą do użytku w 2018 r.

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.