Amunicja krążąca Hero-400EC. / fot. UVision Air Ltd.

Izrael: Demonstracja nowej amunicji krążącej Hero-400EC dla strategicznego odbiorcy

W dniu 8 stycznia br. izraelska spółka UVision Air Ltd. poinformowała o udanej demonstracji możliwości uderzeniowych nowej amunicji krążącej typu Hero-400EC o wydłużonym zasięgu, z przeznaczeniem dla strategicznego, lecz anonimowego odbiorcy firmy. Izraelczycy opublikowali również nagranie wideo z testów, które przeprowadzono w grudniu ub. r.

We wtorek, 8 stycznia br. izraelska spółka UVision Air Ltd. poinformowała o udanej demonstracji możliwości uderzeniowych nowej amunicji krążącej (loitering munition) typu Hero-400EC o wydłużonym zasięgu, z przeznaczeniem dla strategicznego odbiorcy firmy. Testy, przeprowadzone na południu Izraela w grudniu ub. r. udowodniły zdolności namierzania i śledzenia ruchomego celu, zarówno jeśli chodzi o pojazdy, jak i ludzi, w różnych scenariuszach operacyjnych, a także możliwości przerwania misji i rażenia celu z bardzo dużą precyzją.

Noam Levitt, dyrektor wykonawczy spółki UVision Air Ltd., powiedział:

Demonstracja, którą niedawno przeprowadziliśmy dla strategicznego klienta udowodniła niezwykłe możliwości naszego systemu Hero-400EC. System ten charakteryzuje się wysokim poziomem zarówno precyzji ataku, jak i zdolności wywiadowczych, nadzoru i rozpoznania (ISR). System jest prosty w obsłudze i pozwala użytkownikom szybko reagować z możliwością wyeliminowania wszelkich bezpośrednich zagrożeń, na które są narażone.

Model Hero-400EC został wyposażony w nowy silnik elektryczny, który zapewnia dużą prędkość początkową i niską podczas atakowania celu i charakteryzuje się dużo mniejszymi sygnaturami akustycznymi i termicznymi, co utrudnia wykrycie przez przeciwnika. Unikalna konstrukcja w kształcie aerodynamicznego krzyża zapewnia wysoką precyzję podczas fazy terminalnej atakowania celu, zarówno statycznego, jak i ruchomego w zamkniętych środowiskach miejskich, zmniejszając w ten sposób straty poboczne.

Bezzałogowiec Hero-400EC został zoptymalizowany do roli amunicji krążącej, w którym ruchome skrzydła pozwalają na dowolny kąt natarcia i zapewniają punktową zdolność uderzeniową. Wielozadaniowa głowica bojowa o konstrukcji tandemowej, wyposażona w ładunek wybuchowy o masie 10 kg pozwala na rażenie szerokiej gamy celów, w tym wzmocnionych pozycji i czołgów podstawowych.

Dron ma 2,1 m długości, 2,4 metra rozpiętości skrzydeł i maksymalną masę startową 40 kg. Został wyposażony w głowicę z czujnikami elektrooptycznymi i podczerwonymi (electro-optical/infrared; EO/IR), dwukierunkowe łącze danych o zasięgu od 40 do 150 km, a w w trybie MITL (Man-In-The-Loop), operator ma również możliwość kontrolować drona cały czas po jego wystrzeleniu. Autonomiczność Hero-400EC wynosi 2 godziny, a jest on wystrzeliwany z modułowej wyrzutni tubowej lub prostej wyrzutni szynowej, umieszczonych na dowolnym podwoziu, wybranym przez użytkownika. Maksymalny pułap lotu drona wynosi 5.487 metrów (18.000 stóp), a prędkość waha się od 50 do 150 węzłów (93-278 km/h) w trybie, odpowiednio, atakowania oraz lotu do celu.

System został po raz pierwszy Zaprezentowany przez Izraelczyków w dniu 16 maja ub. r. podczas trwającej dwa dni 2nd International Ground Warfare & Logistics Conference w miejscowości Latrun (w centralnej części Izraela). UVision Air Ltd. ma w ofercie inne systemy bezzałogowe, takie jak taktyczne Hero-30, Hero-70 i Hero-120, operacyjne Hero-250 i Hero-400 (w tej klasie jest też Hero-400EC) oraz strategiczne Hero-900 i Hero-1250.

WIDEO:

Amunicja krążąca na świecie

Obecnie, 14 państw posiada na wyposażeniu lub produkuje amunicję krążącą różnego typu i klasy. Pierwsze prace nad nową bronią ruszyły w Izraelu (Delilah) oraz USA (AGM-136 Tacit Rainbow) na początku lat 80. XX wieku. Pod koniec lat 80. Izrael opracował system IAI Harpy, będący pierwowzorem dla kolejnych generacji tej broni (widać podobieństwa do niego w nowym, tajwańskim systemie, zaprezentowanym podczas targów zbrojeniowych TADTE 2017; czytaj więcej: Tajwan: Nowa amunicja krążąca do niszczenia radarów [WIDEO]), natomiast w XXI wieku opracowano jego następcę, czyli IAI Harop/Harpy 2, a pewnymi modyfikacjami zajęły się firmy rodzime UVision, Aeronautics Defense, Elbit Systems oraz Israel Military Industries (IMI).

Obecnie operowane systemy amunicji krążącej w USA to AeroVironment Switchblade oraz Raytheon Coyote. Chiny opracowały własną amunicję typu CH-901, WS-43 czy ASN-301, Korea Południowa ? Devil Killer, natomiast w Polsce powstały dwa systemy: mikro BBSP WARMATE, opracowany przez prywatną firmę WB Electronics z Ożarowa Mazowieckiego (czytaj więcej: IU MON poszukuje bezzałogowych systemów poszukiwawczo-uderzeniowych, Polskie bojowe drony WARMATE trafiły do odbiorcy zagranicznego oraz: Bojowy Bezzałogowy System Powietrzny klasy mikro WARMATE dla Wojska Polskiego) oraz DRAGONFLY, który powstał w Wojskowym Instytucie Technicznym Uzbrojenia (WITU) z Zielonki. Państwa, takie jak wspomniane Chiny, ale również Azerbejdżan, Niemcy, Kazachstan, Indie, Turcja i Uzbekistan użytkują izraelskie systemy IAI Harpy i IAI Harop. Z kolei Iran produkuje drony-samobójcy typu Qasef-1 (również dostarczone rebeliantom Huti z Jemenu) i Raad 85, a Państwo Islamskie (ISIS) wykorzystywało bliżej nieokreślone drony komercyjne przekształcone w amunicję krążącą (czytaj także: Mosul: ISIS wykorzystuje drony do ataków na wojska irackie).

Źródła:

uvisionuav.com: UVision Has Successfully Demonstrated the Hero Loitering System for a Strategic Customer

uvisionuav.com: UVision Unveils High-Precision, Extended-Range Loitering Munition System

Czytaj także:

DSEI 2017: Lockheed Martin UK prezentuje miniaturowego drona Outrider [WIDEO]

Izrael: Gotowość operacyjna myśliwców 5. generacji F-35I Adir

Izrael: Gotowość operacyjna morskiego segmentu ?Żelaznej Kopuły?

Izrael: Nowa wersja czołgu Merkawa Mk 4 wkrótce w służbie

Izrael zrezygnuje z zakupu zmiennowirnikców V-22 Osprey?

Izrael zaprezentował bezzałogowy śmigłowiec m.in. do ewakuacji rannych [WIDEO]

Rambow ? nowy uzbrojony bezzałogowiec prosto z Izraela

Izrael prezentuje możliwości przyszłej platformy bojowej Carmel [WIDEO]

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.