Fot. Lockheed Martin Aeronautics/Angel DelCueto.

Izrael kupuje kolejne myśliwce F-35I Adir

W niedzielę, w dniu 27 listopada br. izraelskie władze podjęły decyzję o zakupie dodatkowej partii myśliwców wielozadaniowych F-35I Adir – zakup sprawi, że liczba myśliwców 5. generacji w służbie Izraelskich Sił Powietrznych wzrośnie do 50 sztuk. 

W niedzielę, w dniu 27 listopada br. władze Izraela przegłosowały zakup dodatkowych myśliwców wielozadaniowych 5. generacji F-35I Adir (lokalne oznaczenie wersji F-35A) – dodatkowa partia maszyn dla Sił Powietrznych Izraela (Hejl HaAwir) zostanie sfinansowana przy użyciu środków pochodzących z amerykańsko-izraelskiego porozumienia o współpracy podpisanego w środę, w dniu 14 września br. w Stanach Zjednoczonych (Czytaj także: Wielomiliardowa pomoc wojskowa USA dla Izraela). Przypominamy, że w ramach tego porozumienia Izrael otrzyma od rządu Stanów Zjednoczonych pomoc finansową która od 2018 roku w ciągu dekady wyniesie 38 mld USD – zdecydowana większość tej kwoty musi zostać wydana na produkty amerykańskiego przemysłu zbrojeniowego.

Jak informuje The Times of Israel, władze nie ujawniły kosztu zamówienia na dodatkowe 17 maszyn, ale zakładając, że każdy myśliwiec będzie kosztował około 387 mln NIS (100 mln USD) to Izrael będzie zmuszony do zapłaty około 6,6 mld NIS (1,7 mld USD). Kontrakt na zakup pierwszej partii F-35 składającej się z 19 maszyn został zawarty w 2010 roku – kolejny podpisano w lutym 2015 roku, zakupując 14 dodatkowych maszyn.  Komunikat prasowy izraelskich władz, stwierdza, że decyzja o zakupie dodatkowych maszyn sprawi, że (przyp red. do 2030 roku) liczba myśliwców wielozadaniowych 5. generacji F-35I Adir w Siłach Powietrznych Izraela (Hejl HaAwir) wzrośnie do 50 sztuk.  Według rządu premiera Netanyahu, zakup maszyn wzmocni bezpieczeństwo Izraela i zapewni możliwość jego egzystencji w najbliższych dekadach – zkup ma także pozwolić na sformowanie dwóch eskadr myśliwskich.

Prezentacja pierwszego egzemplarza F-35I Adir dla Izraelskich Sił Powietrznych (Hejl HaAvir) miała miejsce w dniu 22 czerwca br. w Fort Worth w Teksasie (Czytaj także: Lockheed Martin zaprezentował izraelski F-35I Adir). Warto przypomnieć, że oblot pierwszego izraelskiego myśliwca wielozadaniowego 5. generacji F-35I Adir miał miejsce w dniu 25 lipca br. w Fort Worth w Teksasie (Czytaj także: Oblot izraelskiego F-35I Adir). Pierwsza grupa izraelskich pilotów rozpoczęła już szkolenie w amerykańskiej bazie lotniczej w Arizonie – oczekuje się, że dwa pierwsze egzemplarze F-35I „Adir” zostaną przebazowane do Izraela z dniem 12 grudnia br., gdzie trafią do bazy lotniczej Nevatim, największej jednostki operacyjnej Hejl HaAvir, położonej na pustyni Negew

Źródło: Times of Israel | Israel to buy an additional 17 F-35 fighter planesMiddle East Eye | Israel orders 17 more F-35 stealth fighters from US

Zobacz także:

Zainteresowania: szeroko pojęta kwestia bezpieczeństwa, wojskowość, polityka międzynarodowa, historia najnowsza, kino, książki, gry wideo.