J. Bartosiak, „Rzeczpospolita między lądem a morzem. O wojnie i pokoju” [RECENZJA]

Truizmem wyda się stwierdzenie, że położenie geopolityczne jest zasadniczym determinantem bezpieczeństwa każdego państwa. Taką prawidłowość wyraźnie widać w przypadku Polski, której położenie geograficzne i sąsiedztwo dwóch mocarstw wielokrotnie w historii dawało o sobie znać. Jak przekonuje w swojej najnowszej książce doktor Jacek Bartosiak, to właśnie geopolityczne podejście stanowi pryzmat pozwalający dokonać trafnej diagnozy globalnego i regionalnego układu sił, a tym samym należycie określić kierunki polityki naszego państwa. Książka pt. „Rzeczpospolita między lądem a morzem. O wojnie i pokoju”, która ukazała się na krajowym rynku nakładem wydawnictwa Zona Zero z pewnością znajdzie się na półkach miłośników podobnych lektur, jak również na uniwersytetach.

Jest to kolejna publikacja autora, która z pewnością odbije się szerokim echem wśród znawców geopolityki. W 2016 roku ukazała się pierwsza książka doktora Bartosiaka pt. ?Pacyfik i Eurazja. O wojnie?, która pozwoliła polskiemu czytelnikowi spojrzeć na geopolitykę z perspektywy Stanów Zjednoczonych i Chin. Ta cytowana przez wielu i pod wieloma względami pionierska publikacja nie bez powodu stała się bestsellerem.

Najnowsza książka doktora Bartosiaka ma charakter podręcznika akademickiego, ale w przeciwieństwie do podobnych publikacji dostępnych na krajowym rynku wydawniczym pozbawiona jest sztywnej terminologii. Zastosowany tu styl i język sprawia, że jest ona przystępna również dla odbiorców, którzy dotychczas nie mieli styczności z problematyką geopolityki czy geostrategii. Na liczącą przeszło 800 stron książkę złożyło się w sumie sześć rozdziałów wzbogaconych solidną twardą oprawą i pomocnymi indeksami. Zauważalny jest znaczny wysiłek intelektualny autora, który ujął syntetycznie wiele złożonych zagadnień w logiczną i spójną całość.

Doktor Bartosiak omawia w książce najważniejsze uwarunkowania geopolityczne Polski w szerszym kontekście regionu geopolitycznego. Dlatego też nie mogło zabraknąć tu rozważań dotyczących Rosji, państw Bałtyckich, Białorusi czy Ukrainy. Autor omawia również zaangażowanie Stanów Zjednoczonych i Chin w Eurazji oraz implikacje aspiracji tych mocarstw w kształtowanie nowego ładu światowego. Autor stara się również zaprezentować szereg rad praktycznych, gdyż jak sam podkreśla, geostrategia jest dostosowywaniem się państw do tego, co wymusza na nich polityka. Lektura pozwala odbiorcy zapoznać się z naszą historią, specyfiką położenia geograficznego, sytuacją obecną oraz rolą Polski w kształtującym się nowym ładzie międzynarodowym. Doktor Bartosiak stawia w książce wiele otwartych pytań i tez stroniąc jednak od kategorycznych stwierdzeń, które najczęściej zarzuca się geopolitykom.

Na tle całej książki wyróżnia się ostatni, szósty rozdział zatytułowany „Polski teatr wojny”. Doktor Bartosiak omawia tu specyfikę polskiego teatru działań wojennych (w ujęciu historycznym i współczesnym) oraz przedstawia możliwe scenariusze eskalacji i przebiegu konfliktu zbrojnego z Rosją. Rozważania te mają czysto hipotetyczny charakter, a rozdział ten jest ewidentnym przelaniem doświadczeń autora związanych z przeprowadzaniem symulacji i gier wojennych w The Potomac Foundation i Fundacji Pułaskiego.

Warto podkreślić, że w materiale źródłowym wyraźnie dominują pozycje literatury anglosaskiej oraz źródła amerykańskie, co przez niektórych może zostać uznane za zaniedbanie i wadę książki. Sporym plusem jest fakt, że w jej środku znajdziemy mapy ukazujące omawiane regiony geopolityczne czy przebieg hipotetycznego konfliktu zbrojnego o dominację w Europie. Pewien niedosyt pozostawia natomiast brak map w większej, rozkładanej wersji, gdyż te w książce są mało czytelne. Wspomniane mapy można jednak zamówić w większym formacie na stronie internetowej autora.


Autor: Jacek Bartosiak

Tytuł: Rzeczpospolita między lądem a morzem. O wojnie i pokoju

Wydawnictwo: Zona Zero

Oprawa: Twarda

Rok wydania: 2018

Liczba stron: 845

Format: 16,5 x 23,5 cm

ISBN: 978-83-950-019-3-6-4


Doktor Jacek Bartosiak ? Senior Fellow w The Potomac Foundation w Waszyngtonie oraz Dyrektor Programu Gier Wojennych i Symulacji w Fundacji Pułaskiego. Adwokat i Partner Zarządzający w kancelarii adwokackiej zajmującej się obsługą biznesu. Współpracuje na stałe z miesięcznikiem ?Nowa Konfederacja?. W The Potomac Foundation oraz w Fundacji Pułaskiego zajmuje się geostrategią, bezpieczeństwem oraz konfliktami zbrojnymi, w tym planowaniem przyszłego pola walki. Doktor nauk społecznych. Autor bestsellera roku 2016 – ?Pacyfik i Eurazja. O wojnie?. We wrześniu br. wiceminister infrastruktury, pełnomocnik rządu ds. budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego (CPK) poinformował, że doktor Bartosiak stanie na czele spółki odpowiedzialnej za budowę CPK.

>>>>Książkę można kupić tutaj<<<<

Absolwent Wydziału Bezpieczeństwa Narodowego Akademii Obrony Narodowej w Warszawie (obecnie Akademii Sztuki Wojennej). Instruktor strzelectwa sportowego, instruktor kalisteniki i zagorzały fan wycieczek górskich. Zdobywca Wojskowej Odznaki Górskiej 21 Brygady Strzelców Podhalańskich i Odznaki Skoczka Spadochronowego Służb Ochrony. Członek grupy rekonstrukcyjnej SPAP Wojkowice i Stowarzyszenia "Głos bohatera". Do głównych zainteresowań naukowych autora należą terroryzm międzynarodowy, przestępczość zorganizowana, społeczne inicjatywy w obszarze bezpieczeństwa i obronności oraz zarządzanie kryzysowe.