Jacek Bartosiak, „Przeszłość jest prologiem”

?Przeszłość jest prologiem? to najnowsza książka dra Jacka Bartosiaka będąca zbiorem zagadnień geopolitycznych omówionych podczas ostatnich kilku lat wykładów, debat i wystąpień publicznych autora. Z obszernego materiału wybrano najbardziej kluczowe dla współczesnego świata kwestie, w tym m.in. rywalizację handlową pomiędzy USA i Chinami.

?Stary ład kruszeje, równowaga w Eurazji jest niepewna, a mocarstwa stanęły do wielkiej rywalizacji. Jesteśmy świadkami przyspieszenia biegu wydarzeń międzynarodowych. Ostatnie wypadki, w tym amerykańska blokada chińskiego potentata na rynku m.in. smartfonów, pokazuje, iż nastąpiło wejście na nowy poziom rywalizacji handlowej pomiędzy USA i Chinami. Bez wątpienia ma to wpływ zarówno na sytuację w Europie, jak i Polsce. Niebawem zobaczymy, co się wyłoni z okresu przejściowego?. ? mówi dr Jacek Bartosiak. ?W mojej najnowszej książce znalazły się najbardziej ważkie zagadnienia z punktu widzenia geopolityki, jakie zostały omówione podczas moich dotychczasowych wykładów. Publikacja ta pokazuje jak na przestrzeni ewoluował dotychczas znany porządek?. ? dodaje autor.

W publikacji ?Przeszłość jest prologiem? znalazły się poniższe zagadnienia:

? O sytuacji Polski i świata w obliczu konfliktu USA?Chiny
? Odwrócenie sojuszy między USA, Polską i Rosją
? Bazy NATO w Polsce
? Teoria Navalna (Rimland i Heartland)
? Polska może być bogatsza od Niemiec
? Ukraina, pionek na europejskiej szachownicy
? Rosja i wielka rewizja ładu międzynarodowego
? Białoruś kluczem do podmiotowości Polski
? Indie, geopolityka, Polska
? W razie konfliktu Polska będzie celem dla Rosji
? Wielka gra i poszukiwanie hegemona
? Chińczycy zakwestionują ład światowy
? Trump i nowy pomysł na Pax Americana 2.0
? Szlak handlowy i budowa kapitału
? Amerykański problem z Niemcami
? Wyzwania USA a podmiotowość Polski
? Napięcie na Półwyspie Koreańskim
? O geopolityce Polski i Europy Środkowowschodniej
? Chiny vs USA i myśl Xi Jinpinga
? O idei Piłsudskiego i dualizmie na Łabie
? Gazowa szansa Trójmorza
? Nowy porządek świata ? czy dojdzie do III wojny światowej?
? Wielka gra geopolityczna. Kto rządzi światem
? Sojusze geostrategiczne nie polegają na robieniu sobie przysług
? Arktyczne morze śródziemne
? Rzeczpospolita… Spotkanie premierowe w Krakowie
? Polska wobec Europy i świata. Debata w Krakowie
? Nowa epoka epickich zmagań

?Przygotowywaliśmy się do tego przez kilka lat wspólnych spotkań i rozmów o nadchodzącej przyszłości. Temu służyły także dwie poprzednie książki: ?Pacyfik i Eurazja. O wojnie? wydana w 2016 roku i ?Rzeczpospolita między Lądem a Morzem. O wojnie i pokoju? wydana z końcem lata 2018 roku. Mam nadzieję, że podczas lektury najnowszej publikacji szczególnie interesująca będzie dla czytelnika możliwość zweryfikowania, czy prawidłowości opisywane we wcześniejszych wystąpieniach (opatrzonych każdorazowo datami) potwierdziły się w późniejszym czasie. Czytelnik sprawdzi, czy aparat pojęciowy z dziedziny strategii oraz tok rozumowania geopolitycznego, które nieustannie przywoływałem do analizy rzeczywistości, okazały się skuteczne. Chodzi o skuteczność nie tylko w odniesieniu do rozumienia przeszłości oraz zachodzących aktualnie wydarzeń, ale i do przewidywania wydarzeń przyszłych? ? podsumowuje dr Bartosiak.


Książkę ?Przeszłość jest prologiem? zamówicie pod tym linkiem: https://xlm.pl/ksiazka/przeszlosc-jest-prologiem

 

 

Nowa Strategia jest portalem internetowym poświęconym tematyce bezpieczeństwa, historii oraz wojska. Informujemy o najważniejszych wydarzeniach oraz przedstawiamy własne komentarze na ich temat. Obejmujemy również patronatami wydarzenia naukowe, społeczne oraz sportowe w Polsce.