Jacek Dutkiewicz, Marcin Ogdowski „Dziennik dowódcy Rosomaka” – recenzja

W dniu 27 września br. nakładem wydawnictwa Warbook ukazała się długo oczekiwana przeze mnie książka Marcina Ogdowskiego pod tytułem Dziennik dowódcy Rosomaka. Dzieło to będące wspomnieniami śp. kaprala Jacka Dutkiewicza „bez owijania w bawełnę” ukazuje obraz służby wojskowej w ramach Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie (PKW Afganistan). 

Wiosną 2011 roku w Afganistanie znalazła się 17 Wielkopolska Brygada Zmechanizowana ? elitarna formacja Wojska Polskiego. Nieźle wyszkolona i wyposażona, stanęła do walki z przeciwnikiem, którego najważniejszą bronią okazały się miny-pułapki, znajomość terenu i przychylność miejscowej ludności. Technika musiała odejść na dalszy plan, kluczową rolę odegrać miały cechy charakteru wysłanych na tę dziwną wojnę żołnierzy. Czy ?Wielkopolanie? podołali? Bywało z tym różnie, o czym bez owijania w bawełnę pisze kapral Jacek Dutkiewicz. Jego dziennik to świadectwo uczestnika wydarzeń, świetnego żołnierza, obdarzonego przy tym zmysłem obserwacji i talentem literackim. Zredagowany już po śmierci autora, jest pozycją obowiązkową dla wszystkich zainteresowanych historią wojskowości

– Warbook

Nieżyjący już autor bez niepotrzebnego słodzenia wyjawia jak wyglądała codzienna praca żołnierzy IX zmiany PKW Afganistan. W lekturze oprócz opisów na pozór zwykłych patroli, wesołych, jak i tych smutnych wątków (śmierci towarzyszy broni) autor ukazuje także sytuację panującą w kraju (od niechęci do niezwykłej gościnności wobec misjonarzy mieszkańców Afganistanu). Co ciekawe w swoich opowieściach nie kryje on niechęci do tzw. Sztaboli, którzy znani byli z ciągłego uprzykrzania życia żołnierzom i podejmowania bezsensownych decyzji. Jak wspomniano wyżej, dzieło śp. kaprala Jacka Dutkiewicza ukazuje „bez owijania w bawełnę? rzeczywistość służby wojskowej w odległym od Rzeczpospolitej kraju. Dutkiewicz pokazuje „patologie” i niedociągnięcia w systemie szkolenia, wyposażeniu, kadrze dowódczej oraz całym świecie misjonarzy IX zmiany. To właśnie to sprawia, że jego opowieść jest tak ciekawa! W związku z tym uważam, że każdy, kto interesuje się Wojskiem Polskim, jego udziałem w zagranicznych misjach lub zwyczajnie chce poznać choć trochę życie żołnierza na misji, musi sięgnąć po tę lekturę.

Polecam serdecznie! 

11/10

Adrian Blicharz


Autor: Jacek Dutkiewicz, Marcin Ogdowski

Tytuł: Dziennik dowódcy Rosomaka

Wydawnictwo: Warbook

Oprawa: Oprawa miękka

Rok wydania: 2017

ISBN: 9788364523915

Liczba stron: 336 czarnobiały + 16 kolorowych

Książkę można kupić u wydawcy tutaj <

Zainteresowania: szeroko pojęta kwestia bezpieczeństwa, wojskowość, polityka międzynarodowa, historia najnowsza, kino, książki, gry wideo.