Japońskie baterie przeciwlotnicze i przeciwrakietowe MIM-104F Patriot, wyposażone w pociski PAC-3 (Patriot Advanced Capability) są poddawane modernizacji, mającej na celu zwiększenie ich zasięgu i efektywności wobec wzrastającego zagrożenia rakietowego ze strony Korei Północnej.
Jak informują źródła w japońskim Ministerstwie Obrony, zakończenie prac modernizacyjnych i roll-out nowego zaawansowanego pocisku PAC-3 miałby nastąpić w 2017 roku. Według Japończyków, po zakończeniu prac, system będzie posiadał maksymalny zasięg rażenia zwiększony z 40 do 70 km, a zmodyfikowany PAC-3 jest niezbędny do przeciwdziałania [północnokoreańskiej rakiecie balistycznej pośredniego zasięgu BM25] Musudan.
Przypomnijmy, że w dniu 28 października ub. r. Japońskie Siły Samoobrony zakończyły proces rozmieszczania 24 baterii systemu Patriot w 15 bazach wojskowych w celu ochrony przed ewentualnym atakiem rakietowym ze strony Korei Północnej (czytaj więcej: Japonia zakończyła rozmieszczanie baterii Patriot).
Deklaracja ze strony Japończyków wydaje się być odpowiedzią na ostatnie północnokoreańskie testy z bronią rakietową. Tylko w tym roku przeprowadzono takich prób kilka:
Zwiększenie możliwości przechwytywania baterii Patriot rozmieszczonych w Korei Południowej i chroniących bezpośrednio Seul rozważa dowództwo United States Forces Korea (USFK), które wcześniej zdecydowały o rozmieszczeniu w tym kraju dodatkowej baterii tego systemu (czytaj więcej: Dodatkowa wyrzutnia Patriot w Korei Południowej). A sama Korea Płd. chce zakończyć w 2018 roku proces przezbrajania swoich wyrzutni z pocisków PAC-2 na PAC-3.
Czytaj także:
KRL-D ujawniła wideo ze startu rakiety balistycznej z okrętu podwodnego [WIDEO]
Kim Dzong Un: Zminiaturyzowaliśmy głowice nuklearne do rakiet balistycznych
Korea Północna zdetonowała bombę wodorową
Korea Północna wystrzeliła rakietę balistyczną spod wody
Macierewicz: Polska chce sfinalizować zakup Patriotów do końca roku