Wyrzutnia Patriot Japońskich SIł Samoobrony./ fot. AFP/Toru Yamanaka.

Japonia modernizuje swoje baterie rakiet Patriot

Japońskie baterie przeciwlotnicze i przeciwrakietowe MIM-104F Patriot, wyposażone w pociski PAC-3 (Patriot Advanced Capability) są poddawane modernizacji, mającej na celu zwiększenie ich zasięgu i efektywności wobec wzrastającego zagrożenia rakietowego ze strony Korei Północnej.

Jak informują źródła w japońskim Ministerstwie Obrony, zakończenie prac modernizacyjnych i roll-out nowego zaawansowanego pocisku PAC-3 miałby nastąpić w 2017 roku. Według Japończyków, po zakończeniu prac, system będzie posiadał maksymalny zasięg rażenia zwiększony z 40 do 70 km, a zmodyfikowany PAC-3 jest niezbędny do przeciwdziałania [północnokoreańskiej rakiecie balistycznej pośredniego zasięgu BM25] Musudan.

Przypomnijmy, że w dniu 28 października ub. r. Japońskie Siły Samoobrony zakończyły proces rozmieszczania 24 baterii systemu Patriot w 15 bazach wojskowych w celu ochrony przed ewentualnym atakiem rakietowym ze strony Korei Północnej (czytaj więcej: Japonia zakończyła rozmieszczanie baterii Patriot).

Deklaracja ze strony Japończyków wydaje się być odpowiedzią na ostatnie północnokoreańskie testy z bronią rakietową. Tylko w tym roku przeprowadzono takich prób kilka:

Zwiększenie możliwości przechwytywania baterii Patriot rozmieszczonych w Korei Południowej i chroniących bezpośrednio Seul rozważa dowództwo United States Forces Korea (USFK), które wcześniej zdecydowały o rozmieszczeniu w tym kraju dodatkowej baterii tego systemu (czytaj więcej: Dodatkowa wyrzutnia Patriot w Korei Południowej). A sama Korea Płd. chce zakończyć w 2018 roku proces przezbrajania swoich wyrzutni z pocisków PAC-2 na PAC-3.

Czytaj także:

KRL-D ujawniła wideo ze startu rakiety balistycznej z okrętu podwodnego [WIDEO]

Kim Dzong Un: Zminiaturyzowaliśmy głowice nuklearne do rakiet balistycznych

Korea Północna zdetonowała bombę wodorową

Korea Północna wystrzeliła rakietę balistyczną spod wody

Macierewicz: Polska chce sfinalizować zakup Patriotów do końca roku

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.