Wyrzutnia Patriot Japońskich SIł Samoobrony./ fot. AFP/Toru Yamanaka.

Japonia zakończyła rozmieszczanie baterii Patriot

Japońskie Siły Samoobrony zakończyły proces rozmieszczania 24 baterii systemu przeciwlotniczego Patriot w 15 bazach wojskowych w celu ochrony przed ewentualnym atakiem rakietowym ze strony Korei Północnej.

Poinformowało o tym Ministerstwo Obrony Japonii w komunikacie, zamieszczonym w środę, 28 października br. o zakończeniu rozmieszczania dwóch ostatnich baterii systemu w bazie Chitose na wyspie Hokkaido.

Agencja prasowa Kyodo News zauważa, że proces rozmieszczania baterii Patriot trwał od 2004 roku i obecnie obejmują one swym zasięgiem przestrzeń powietrzną kraju od Okinawy po Hokkaido. Same tylko Tokio jest chronione przez cztery baterie, rozmieszczone w prefekturach Chiba i Siatamo.

Japońskie Siły Samoobrony operują zestawami przeciwlotniczymi MIM-104 Patriot w dwóch wersjach: ośmioma bateriami PAC-2 i szesnastoma PAC-3. Te ostatnie zostały zamówione przez Tokio w 2006 roku za kwotę 144 mln USD.

Czytaj także:

Niemcy i Amerykanie wycofają baterie Patriot z Turcji

Polska kupi zestawy rakietowe Patriot

Japonia zwiększy budżet obronny w obawie przed Chinami

Ospreye dla Japonii

Nowe japońskie niszczyciele będą uzbrojone w działa laserowe i elektromagnetyczne

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.