Japońskie Ministerstwo Obrony (Źródło: Wikimedia Commons)

Japonia zwiększy budżet obronny w obawie przed Chinami

Ministerstwo obrony Japonii zwróciło się wczoraj tj. 31 sierpnia br. do rządu z wnioskiem o zwiększenie wydatków na obronność. Prośba o zwiększenie wydatków na obronność zbiega się z japońskimi staraniami o zwiększenie obecności wojskowej w spornym rejonie Morza Południowochińskiego i rozwijającej się chińskiej marynarki wojennej. Jeśli odpowiedź rządu w sprawie wygospodarowania nowych środków będzie pozytywna, będzie to największy w historii Japonii budżet Ministerstwa Obrony.

Ministerstwo obrony Japonii poprosiło o zwiększenie budżetu obronnego na następny rok budżetowy o 5 090 000 000 000 ? (42 mld USD) z naciskiem na wzmocnienie ochrony ciągu południowych wysp, które rozciągają się od Japonii aż do Tajwanu. Wniosek, jeśli zostanie zatwierdzony, będzie oznaczać czwarty z rzędu roczny wzrost budżetu obronnego i będzie wyższy o 2,2% w stosunku do budżetu na bieżący rok obrotowy, który kończy się w marcu 2016 r.

Trend ten odzwierciedla próbę podjętą przez premiera Shinzo Abe, mającą na celu zbudowanie aktywniejszych sił zbrojnych, z myślą o ewentualnej eskalacji napięć z Chinami. Premier Shinzo Abe prowadzi również działania mające na celu przygotowanie kraju na odejście od pacyfistycznej konstytucji Japonii. Potencjalne zmiany sprawiłyby, iż Japońskie Siły Samoobrony (JMSDF) mogłyby angażować się walkę, której zakazuje jej przyjęta pacyfistyczna konstytucja, której artykuł 9 zakazuje użycia siły jako sposobu rozwiązywania sporów międzynarodowych, jak również posiadania armii, floty i lotnictwa wojskowego. Interpretacja artykułu wywoływała i w dalszym ciągu wywołuje zaciekłe polityczne debaty. Działania premiera Abe nie spotkały się z aprobatą Japończyków i wywołały protesty pod parlamentem, w których wzięło udział kilkadziesiąt tysięcy oburzonych obywateli.

Japonia pozostaje coraz bardziej nieufna wobec Chin, które są postrzegane przez wiele krajów w regionie jako coraz bardziej agresywny gracz, który rości sobie prawa do 90% powierzchni Morza Południowochińskiego, ignorując roszczenia Brunei, Malezji, Filipin, Wietnamu i Tajwanu, a także Japonii. Tokio trzyma się również nieufnie wobec nieprzewidywalnej Korei Północnej.

Wysiłki na rzecz odejścia od pacyfizmu wywołały niepokój także w Chinach i Korei Południowej, które dawniej były ofiarami agresywnych japońskich kampanii wojskowych do końca II wojny światowej.

Wśród pozycji na liście zakupów japońskiego MON jest 17 pokładowych śmigłowców zwalczania okrętów podwodnych SH-60K Seahawk, o łącznej wartości 103 mld ?. Japonia planuje także zakup trzech bezzałogowych statków powietrznych RQ-4 Global Hawk, sześciu myśliwców Lockheed Martin F-35 Lightning II oraz wielozadaniowych samolotów pionowego startu i lądowania VTOL ? Bell-Boeing V-22 Osprey. Planuje się także zakup niszczycieli, które będą uzbrojone w nowe rodzaje broni oraz wyposażone w zmodyfikowany system obrony AEGIS.

<<< Nowe japońskie niszczyciele będą uzbrojone w działa laserowe i elektromagnetyczne >>>

W bieżącym roku budżetowym rząd w Tokio zaaprobował środki pieniężne na rozwój i budowę dwóch nowych niszczycieli rakietowych, wstępnie nazwanych 27DD, które mają uzupełnić flotę okrętów typu Kongo i Atago. Wejście do służby w Japońskich Morskich Siłach Samoobrony (JMSDF) jest planowane na lata 2020 i 2021.

Wniosek o zwiększenie budżetu został złożony po tym, jak Abe postanowił wygospodarować 24,7 mld ? (między rokiem 2014 i 2019) i wydać je na drony, łodzie podwodne, samoloty bojowe i pojazdy desantowe.

Czytaj więcej:

  1. Nowe japońskie niszczyciele będą uzbrojone w działa laserowe i elektromagnetyczne
  2. Wspólne rozmowy USA i Filipin na temat wzmocnienia obecności wojskowej
  3. Filipiny zwiększają potencjał obronny w obliczu wzrastającego napięcia w stosunkach z ChRL
  4. Chińskie gry morskie niebezpieczne dla Azji?

Zainteresowania: szeroko pojęta kwestia bezpieczeństwa, wojskowość, polityka międzynarodowa, historia najnowsza, kino, książki, gry wideo.