Japońska policja powołała oddział łowców dronów

Departament Policji w Tokio powołał specjalny oddział, którego zadaniem będzie przechwytywanie zagrażających bezpieczeństwu dronów.

Oddział składa się z kilkudziesięciu odpowiednio przeszkolonych osób, które od jakiegoś czasu szlifowały swe umiejętności na specjalnych symulatorach oraz w trakcie ćwiczeń praktycznych. Priorytetem w ich działalności będzie ochrona budynków publicznych oraz masowych zgromadzeń przed możliwym wykorzystaniem dronów do zamachów terrorystycznych.

Pewien wpływ na zorganizowanie oddziału miały wydarzenie z kwietnia b.r. kiedy to na dachu budynku zajmowanego przez japońskiego premiera Shinzo Abe wylądował dron zawierający śladowe ilości radioaktywnych materiałów. Co prawda nikomu nic się nie stało jednak zapobiegliwi Japończycy postanowili przeciwdziałać podobnym wydarzeniom. Funkcjonariusze z nowo powstałego oddziału mają również zapewnić lepsze bezpieczeństwo szczytu państw z grupy G ? 7, który w 2016 zostanie zorganizowany w Japonii.

Dron tokijskiej policji w akcji

Zgodnie z regulaminem oddziału ? najpierw dojdzie do ostrzeżenia operatora nielegalnego drona przez megafon, a gdy ten nie zastosuje się do poleceń policji do akcjo zostanie wprowadzony ?wielki dron?.

Dron używany przez japońskich funkcjonariuszy posiada dołączoną sieć o długości ponad 3 metrów oraz szerokości prawie 2 metrów. Złowienie wrogiego drona w sieć ograniczy potencjalne straty jakie mógłby spowodować dron zestrzelony w klasyczny sposób.

Dron japońskiej policji łowi w sieć innego drona:

Miłośnik historii, a w szczególności zagadnień związanych z wojskowością. Obecnie stale interesuję się wydarzeniami w Wojsku Polskim. Zapalony bibliofil, poświęcający każdą wolną chwilę na czytanie książek.