Jean Lopez, Olivier Wieviorka ?Mity II wojny światowej? ? recenzja

Druga wojna światowa skrywa jeszcze wiele nierozwiązanych zagadek, ale fałszywy obraz wielu zdarzeń potęgują niestety powierzchowność w poznawaniu faktów i ciągle żyjąca w ludzkich umysłach propaganda, głównie? nazistowska. Choć brzmi to absurdalnie, ale wiele powszechnie znanych stwierdzeń dotyczących tamtych czasów, takich jak sława feldmarszałka Erwina Rommela, elitarność jednostek Waffen-SS czy fakt, że amerykańscy żołnierze nie potrafili walczyć, są właśnie efektem machiny kłamstwa III Rzeszy Niemieckiej, mającej na celu podniesienie morale własnych żołnierzy. Mity tamtego okresu, choć w mniejszej skali, powstały także po drugiej stronie barykady. Niniejsza książka, wydana nakładem Wydawnictwa Poznańskiego, konfrontuje znaną badaczom i historykom wiedzę faktograficzną z powszechnie obowiązującymi jeszcze mitami drugiej wojny światowej.

Książka pod redakcją Jeana Lopeza i Oliviera Wieviorki jest zbiorem 23 historii z okresu II wojny światowej, dla znakomitej większości ludzi uchodzących za fakty, przedstawionych w zupełnie nowym świetle przez dwudziestu wybitnych badaczy i historyków francuskich. Wydana w miękkiej okładce, nie bez przyczyny przedstawiającej niemieckich żołnierzy, których wkład w przedstawione mity był największy, jest napisana językiem przystępnym i wypełniona prawie czterdziestoma ilustracjami.

Tytuł każdego z rozdziałów przedstawia pokrótce z którym mitem mamy do czynienia, a jego zawartość skrupulatnie obala go i wyjaśnia rzeczywiste przesłanki, ciąg zdarzeń oraz skutki. Jeśli chodzi o zagadnienia, które Autorzy konfrontują z rzeczywistością, są to: ?Anglicy jednogłośnie popierali Churchilla przed i podczas II wojny światowej?, ?Klęska z 1940 r. była nieunikniona?, ?U-booty mogły zmienić bieg wojny?, ?Hitler jedynie wyprzedził atak Stalina?, ?Pearl Harbor ? japońskie zwycięstwo?, ?Rommel był dobrym dowódcą?, ?Kolejarze ? wybitni bojownicy ruchu oporu i główni aktorzy wyzwolenia Francji?, ?Gospodarka sowiecka nie mogła rywalizować z potencjałem przemysłowym Rzeszy?, ?Montgomery ? przeceniany generał?, ?Waffen-SS ? żołnierze elitarni?, ?II wojna światowa ? męska sprawa?, ?Armia włoska była zła?, ?Pacyfik ? drugorzędny teatr działań?, ?Lądowanie w Prowansji ? niepotrzebna operacja?, ?Amerykański żołnierz nie potrafi walczyć?, ?Francuski korpus ekspedycyjny we Włoszech ? niepotrzebna ofiara?, ?Bombardowania lotnicze pokonały Niemcy?, ?Kamikaze zginęli na próżno?, ?Francja przyczyniła się do zwycięstwa aliantów?, ?Niemiecka cudowna broń mogła wszystko zmienić?, ?Niemcy przegrały wojnę z powodu Hitlera?, ?Japonia skapitulowała z powodu Hiroszimy? oraz ?Jałta, albo podział świata pomiędzy Wielką Trójkę?. Na końcu każdego rozdziału znajduje się obszerna bibliografia z której czerpali Autorzy, a noty biograficzne o nich samych możemy znaleźć na końcu książki.

Oczywiście nieporozumieniem byłoby gdybym tutaj omówił każdy z rozdziałów czy jeszcze większym nonsensem byłaby polemika z powyższymi mitami, gdyż nie miałoby sensu przeczytanie książki, ale muszę stwierdzić, iż pomimo kilku błędów (jak stwierdzenie przez jednego z Autorów, że to Brytyjczycy złamali szyfr Enigmy ? co jest niezwykłym absurdem, jak na tytuł całej publikacji), książka jest skrupulatna w obalaniu przeinaczeń, a można by rzec kłamstw na temat powyższych ?faktów?, które nie tylko budowały propagandę III Rzeszy w czasie wojny, ale także zrzucały odpowiedzialność za zbrodnie wojenne po jej zakończeniu.

Jak podkreślają sami Autorzy, książka nie wyczerpuje wszystkich mitów II wojny światowej, gdzie brak chociażby, z naszego punktu widzenia, polskich wątków, takich jak: ułani szarżujący z szablami na niemieckie czołgi, II wojna światowa rozpoczęła się od ostrzału Westerplatte czy niestety ostatnio popularne wśród zagranicznych dziennikarzy stwierdzenie o ?polskich obozach koncentracyjnych?.

Pomimo powyższych braków, które można jakoś wytłumaczyć i ?wybaczyć? z racji, iż jest to francuska książka, jest ona ostatecznie obiektywna jeśli chodzi o samą Francję czy postawy Francuzów podczas konfliktu, co jest na plus, a o co obawiałem się biorąc ją do ręki.

Książkę mogę polecić wszystkim zainteresowanym przedstawionymi zagadnieniami w drugim akapicie, na pewno rozszerza ona horyzonty i zachęca do sięgnięcia jeszcze głębiej po fachową literaturę, by ostatecznie ?rozprawić? się z mitami, wciąż zatruwającymi umysły osób, niebędącymi historykami, a które co jakiś czas podejmowane są w publicznej debacie.

JEAN LOPEZ (ur. 1952 r.) ? francuski dziennikarz, pasjonat historii wojskowości prowadzący badania historyczne na słynnej paryskiej Sorbonie, oficer marynarki handlowej. Pracował przez kilka lat w Afryce Północnej oraz we francuskim departamencie zamorskim Reunion na Oceanie Indyjskim. Od 1994 roku jest redaktorem naczelnym magazynu Science et Vie Junior. Napisał wiele książek na ten temat, w szczególności dotyczących frontu wschodniego II wojny światowej: „Koursk: Les quarante jours qui ont ruiné la Wehrmacht” (2008), „Stalingrad: La bataille au bord du gouffre” (2008), „Berlin: Les offensives géantes de l’Armée Rouge, Vistule – Oder – Elbe (12 janvier – 9 mai 1945)” (2010), „Le chaudron de Tcherkassy-Korsun: Et la bataille pour le Dniepr (septembre 1943-février 1944)” (2011), „Grandeur et mis?re de l’Armée rouge (2011), Opération Bagration: La revanche de Staline (1944)” (2014), „L’homme qui a vaincu Hitler” (2013) czy „Les Cent derniers Jours d’Hitler. Chronique de l’Apocalypse” (2015).

OLIVIER WIEVIORKA (ur. 1960 r.) ? francuski historyk, specjalizujący się w tematyce II wojny światowej oraz francuskiego ruchu oporu. Pracownik naukowy École normale supérieure Paris-Saclay w miejscowości Cachan w departamencie Dolina Marny. Znany jest z kontrowersyjnej wypowiedzi, że podczas II wojny światowej, Indianie kanadyjscy walczący w szeregach Aliantów, skalpowali swoich jeńców wojennych. Podczas wojny jego dziadkowie, polscy Żydzi, zostali aresztowani przez w Nicei i zginęli w niemieckim obozie zagłady Auschwitz-Birkenau. Jego ojciec, zamieszkał w Szwajcarii jako uchodźca, a matka, będąca córką paryskiego krawca, również jako uchodźca, osiadła w Grenoble. Oboje przeżyli wojnę. Jego brat, Michel Wieviorka, to socjolog, profesor w École des hautes études en sciences sociales w Paryżu i dyrektor Centre d’analyse et d’intervention sociologiques, gdzie zajmuje się badaniem pojęć takich jak: konflikt, terroryzm, przemoc, rasizm, ruch społeczny oraz antysemityzm.


Autorzy: Jean Lopez, Olivier Wieviorka

Tytuł: Mity II wojny światowej / Les mythes de la Seconde Guerre Mondiale

Wydawnictwo: Wydawnictwo Poznańskie

Oprawa: Miękka

Rok wydania: 2017

ISBN: 978-83-7976-608-6

Liczba stron: 448

Format: 14,5 x 20,5 cm

>>>> Książkę można kupić u wydawcy tutaj <<<<

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.