HMS "Aboukir"/ Źródło: Wikimedia Commons

Jeden dzień – trzy okręty – jeden marynarz… Historia Wenmana Wykeman’a – Musgrave’a

W oficjalnym raporcie sztabu niemieckiej marynarki wojennej z 25 września 1914 r. odnoszącym się do daty 22 września możemy znaleźć meldunek o storpedowaniu przez U-9 trzech brytyjskich krążowników pancernych. Wyczyn ten okrył chwałą kapitana marynarki Otto von Weddigena. Jednak ta historia dotyczy innej osoby. Bohaterem opowieści jest kadet brytyjskiej marynarki Wenman Wykeman – Musgrave.

22 września 1914 r., około godziny 6. rano załoga U-9, idącego kursem południowo – zachodnim dostrzegła trzy nieprzyjacielskie krążowniki. Anglicy szli w równoległym szyku, w odległości około 20 mil morskich na północny-zachód od Hoek van Holland. Były to: HMS „Aboukir”, HMS „Cressy” i HMS „Hogue”.

Znajdujący się na pokładzie HMS „Aboukir” kadet marynarki Wenman Wykeman – Musgrave nie spodziewał się na pewno jaką przygodę przyjdzie mu przeżyć tego dnia. O godzinie 6.30 kapitan von Weddigen rozkazał odpalić torpedę w kierunku idącego w środku „Aboukira”. Cios okazał się śmiertelny i okręt zaczął tonąć. W momencie uderzenia piętnastoletni wówczas Musgrave spał. Eksplozja obudziła go natychmiast. Kadet wraz z innymi członkami załogi znalazł się w wodzie, z której został podjęty przez przybyły na miejsce „Hogue”. Nie zdążył otrząsnąć się z szoku, gdy w „Hogue” trafiły niemieckie torpedy. Okręt poszedł na dno, a młody kadet ponownie znalazł się w morzu. Towarzyszący mu inni rozbitkowie oczekiwali na pomoc z „Cressy”. Krążownik rozpoczął akcję ratunkową. Przerażony Wenman Wykeman – Musgrave znalazł się na pokładzie trzeciego tego dnia okrętu.

Niemieccy podwodniacy nie próżnowali jednak i wzięli na cel ostatni krążownik. Niemiecki u-boot wystrzelił dwie torpedy, które znalazły się w celu. Niemal natychmiast po trafieniu trzecią torpedą „Cressy” wywrócił się do góry kilem i zatonął. Pechowy marynarz znalazł się ponownie w Morzu Północnym, skąd po trzech godzinach został wyłowiony przez holenderską łódź rybacką. Wenman Wykeman – Musgrave szczęśliwie przeżył resztę wojny. Służył także podczas kolejnego światowego konfliktu. Zmarł w 1989 roku.

Możesz wesprzeć naszą stronę na:
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Absolwent historii UMCS. Jego zainteresowania to historia XX-lecia międzywojennego, front wschodni podczas II Wojny Światowej, historia wojsk powietrznodesantowych oraz dzieje Waffen SS.