Jelcz 442.32. / fot. Twitter via @MON_GOV_PL

Jelcz dostarczy podwozia dla przeciwlotniczych zestawów rakietowo-artyleryjskich Pilica

W dniu 6 grudnia br. przedsiębiorstwo Jelcz Sp. z o.o. podpisało kontrakt z Polską Grupą Zbrojeniową (PGZ) S.A. na dostawy podwozi bazowych dla przeciwlotniczych zestawów rakietowo-artyleryjskich Pilica, które trafią do Wojska Polskiego.

W środę, 6 grudnia br. w siedzibie przedsiębiorstwa Jelcz Sp. z o.o. we Wrocławiu podpisano kontrakt o wartości blisko 70 mln PLN z Polską Grupą Zbrojeniową (PGZ) S.A. na dostawy 66 podwozi bazowych dla przeciwlotniczych zestawów rakietowo-artyleryjskich (PZRA) Pilica, które zostaną dostarczone w latach 2018-2022. Dzień wcześniej, PGZ S.A. poinformowała o zaakceptowaniu i zatwierdzeniu projektu wykonawczego dla PZRA Pilica przez Inspektorat Uzbrojenia MON, co otwiera drogę do uruchomienia produkcji zestawów dla Wojska Polskiego.

Jako podwozia bazowe zostały wybrane modele samochodów ciężarowych średniej ładowności wysokiej mobilności w wariantach Jelcz 442.32 ? S04, Jelcz 442.32 ? S02 oraz Jelcz 32 ? P06. Jak informuje komunikat prasowy PGZ S.A., kontrakt zabezpiecza realizację zadania Planu Modernizacji Technicznej Sił Zbrojnych RP na lata 2017-2022 z dziedziny obrony przeciwlotniczej w warstwie bardzo krótkiego zasięgu. Umowę w obecności członka zarządu PGZ S.A., Adama Lesińskiego, podpisali ze strony Zakładów Mechanicznych ?Tarnów? S.A., prezes zarządu Henryk Łabędź oraz członek zarządu Łukasz Komendera, a ze strony Jelcz Sp. z o.o., prezes zarządu Łukasz Dudkowski wraz z wiceprezesem zarządu Leonem Szuturmą.

Adam Lesiński z PGZ S.A. powiedział po uroczystości podpisania kontraktu:

Podpisana dzisiaj umowa potwierdza zasadność konsolidacji polskiego przemysłu obronnego w ramach GK PGZ. Konsorcjum stanęło na wysokości zadania, sprawnie dostosowując system Pilica do wymagań zamawiającego. Realizacja tego programu pozwoli na dalsze rozbudowywanie kompetencji naszych zakładów na polu obrony przeciwlotniczej.

Fot. PGZ S.A.

Samochody skrzyniowe średniej ładowności wysokiej mobilności z rodziny Jelcz 442.32 to pojazdy specjalne o napędzie 4×4 przystosowane do jazdy po drogach o nawierzchni twardej oraz w warunkach terenowych. Są one dedykowane m.in. do przewozu materiałów i przedmiotów niebezpiecznych, technicznych środków zaopatrzenia materiałowego oraz sprzętu specjalistycznego. Ciężarówki zostały zaprezentowane po raz pierwszy podczas XXI edycji Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego (MSPO) w Kielcach w dniach 2-5 września 2013 roku.

Zdolność pokonywania przeszkód wodnych: do głębokości 1,2 metra. Pojazd wykazuje możliwość pracy w zakresie temperatur od -30°C do +50°C. Posiada zabudowaną skrzynię ładunkową (bez opończy) przeznaczoną do przewożenia ładunków luzem i na paletach. Skrzynia przystosowana do przewożenia kontenera ISO 10-stopowego. Samochód ma 7,8 metra długości, 2,55 metra szerokości, 2,74 metra wysokości, a rozstaw osi wynosi 4,1 metra. Masa własna podwozia wynosi 11 ton, a maksymalna ładowność to 4 tony lub 24 w pełni wyposażonych żołnierzy. Napęd stanowi silnik diesla MTU 6R106TD21 (norma EURO III) o mocy 326 KM (240 kW) i maksymalnym momencie obrotowym 1.300 Nm. Producent wyposażył ciężarówkę w 9-stopniową skrzynię biegów, wyposażoną w przystawkę odbioru mocy. Prędkość maksymalna wynosi 85 km/h.

Linia produkcyjna Jelcz 442.32. / fot. mjr Robert Siemaszko (CO MON).

Wyposażenie dodatkowe to m.in. wyciągarka hydrauliczna o sile uciągu 70 kN czy koła z wkładką BEADLOCK umożliwiający krótkotrwały przejazd przy obniżonych ciśnieniu w kołach. Zamawiający może dodatkowo zażyczyć sobie m.in. wariant z kabiną dwu- lub sześcioosobową (standardowo jest czteroosobowa), zainstalowanie układu centralnego pompowania kół, lampy szperacza do oświetlenia terenu, koła z wkładką VFI, umożliwiającą krótkotrwały przejazd z oponą rozszczelnioną oraz z wkładką absorbującą energię detonacji pod kołem czy skrzynię ładunkową z opończą wyposażoną w ławki do przewozu żołnierzy. Warto zaznaczyć, że kabina jest opancerzona, zapewniająca ochronę balistyczną załogi dla uzgodnionego z klientem poziomu według normy STANAG 4569, a w dachu znajduje się okrągły luk do przewietrzania i ewakuacji żołnierzy.

Jedną baterię produkowanego w tarnowskich zakładach systemu PZRA Pilica obsługuje 11 pojazdów, które przeznaczone są do transportu jednostek ogniowych, stanowisk dowodzenia oraz innych elementów systemu. Zgodnie z umową z dnia 24 listopada ub. r. o wartości 750 mln PLN w latach 2019-2022 do Wojska Polskiego trafić ma sześć baterii PZRA Pilica, a zgodnie z planami MON zestawów ma być łącznie 36 (czytaj więcej: Tarnów: Podpisanie umowy na dostawy przeciwlotniczych zestawów rakietowo-artyleryjskich Pilica).

PZRA Pilica. / fot. Ministerstwo Obrony Narodowej (Twitter via @MON_GOV_PL).

Konsorcjum PGZ ? PILICA powołane zostało w kwietniu 2016 r. W jego skład wchodzą następujące podmioty z Polskiej Grupy Zbrojeniowej:

  • PGZ S.A. ? Lider Konsorcjum koordynujący prace;
  • Zakłady Mechaniczne ?Tarnów? S.A. ? główny integrator systemu;
  • PIT-RADWAR S.A. ? odpowiedzialny za integrację radarów do systemu;
  • PCO S.A. ? odpowiedzialne za wykorzystywane w systemie głowice optoelektroniczne.

Źródło:

pgzsa.pl: ?Jelcz? dostarczy podwozia bazowe dla PZRA PILICA

Czytaj także:

WZŁ nr 1 dostarczyły Wojsku Polskiemu pojazdy dowodzenia i łączności RWŁC-10/T

Przekazanie WOT pierwszej partii karabinków Grot [WIDEO]

Zgoda USA na sprzedaż Polsce artylerii rakietowej i uzbrojenia lotniczego

IU MON: Rusza analiza rynku dotycząca programu ?Harpia?

Bojowy Bezzałogowy System Powietrzny klasy mikro WARMATE dla Wojska Polskiego

IU MON: ORP ?Kormoran? odebrany

Zgoda USA na sprzedaż Polsce systemu Patriot w ramach I fazy programu ?Wisła?

IU MON: Ciężkie zestawy do transportu czołgów dla Wojska Polskiego

WZE S.A. liderem Konsorcjum programu dostaw systemu Kaktus-MO dla SZ RP

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.