Materiały prasowe Wydawnictwa Libron

Jerzy Pałosz, „Ten wspaniały strajk ludzkości? Z dziejów żołnierzy frontu wschodniego Wielkiej Wojny” – recenzja

Nakładem Wydawnictwa Libron na polskim rynku ukazała się niezwykle ciekawa książka pt. Ten wspaniały strajk ludzkości? Z dziejów żołnierzy frontu wschodniego Wielkiej Wojny. Jest to kolejna interesująca pozycja, która pojawiła się na księgarskich półkach w przypadające stulecie I wojny światowej.

Nie ulega wątpliwości, że Wielka Wojna odmieniła całkowicie obraz Europy. Upadek wielkich imperiów i powstanie na ich gruzach państw narodowych w tym Polski stanowiło niezwykle ważny punkt w dziejach Starego Kontynentu. Zagadnienia związane z pierwszym światowym konfliktem cieszyły się sporym zainteresowaniem badaczy w okresie dwudziestolecia wojennego, kiedy to pojawiło się wiele wartościowych publikacji. Po roku 1945 tematyka I wojny stała się tematem niszowym, wypartym przez II wojnę światową i  podejmowanym przez wąskie grono badaczy. Obserwując dzisiejszy historyczny rynek wydawniczy w naszym kraju ciągle czuje się niedosyt prac opisujących zagadnienia najbardziej Nas interesującego frontu wschodniego I wojny światowej. Na szczęście w ostatnich latach Wielka Wojna odzyskuje należne jej miejsce o czym świadczy zwiększająca się liczba wartościowych tytułów takich jak ten recenzowany, przywracających pamięć o wojnie w której śmierć poniosło tysiące Polaków.

Autorem recenzowanej pracy jest doktor Jerzy Pałosz ? historyk, prawnik, wieloletni dziennikarz ?Gazety Krakowskiej? obecnie wykładowca w Katedrze Kulturoznawstwa i Filozofii Wydziału Humanistycznego AGH w Krakowie. Od lat zajmujący się badaniem działań wojennych na froncie wschodnim podczas I wojny światowej mający na swym koncie książkę Śmiercią złączeni: o cmentarzach z I wojny światowej na terenach Królestwa Polskiego administrowanych przez Austro-Węgry.

Książka składa się z pięciu zasadniczych rozdziałów: Droga, Żołnierska edukacja, Galicja i ?Russische Polen?, ?Przemysłowy ubój ludzi?. Śmierć i pogrzeb na polu walki oraz Przegrani i wygrani. Poszczególne rozdziały zostały podzielone na liczne podrozdziały prezentując w sposób ciekawy zagadnienia związane z wybranym tematem przewodnim. Dodatkowo pracę otwiera kalendarium prezentujące najważniejsze wydarzenia z frontu wschodniego i zachodniego. Całość zamyka aneks zawierający korespondencję do grekokatolickiego proboszcza Iwana Podlaszeckiego, dzięki której mamy możliwość poznania codziennych problemów ludności Galicji w czasie Wielkiej Wojny. W publikacji nie zabrakło również bibliografii oraz indeksów osób i nazw geograficznych.

Jeśli chodzi o właściwą narrację, która najbardziej zainteresuje czytelnika to na wstępie należy zaznaczyć że książka nie jest analizą wydarzeń militarnych na froncie wschodnim. Autor w pracy przedstawił nam wojnę widzianą oczyma żołnierzy, którzy znaleźli się na terenie Galicji i ?Russische Polen?. Zatem w kolejnych częściach książki poznajemy odczucia żołnierzy od momentu wybuchu wojny i fali euforii, poprzez drogę na front i krytyczny moment jakim zapewne było pierwsze doświadczenie z walką i śmiercią. Jerzy Pałosz tworząc swą książkę sięgnął do wspomnień żołnierzy: Niemców, Austriaków, Rosjan i Węgra lecz także Polaków. Spojrzenie na Galicję przez pryzmat obcokrajowców jest ciekawym zabiegiem. Możemy poznać co na temat terenu i ludzi go zamieszkujących myśleli żołnierze zamieszkujący pozostałe części imperiów. Wspomnienia żołnierzy przynoszą mnóstwo informacji o których mało się zazwyczaj mówi. Przedstawienie gehenny ludności cywilnej traktowanej w brutalny sposób, nie jest wcale mniejsze od udręki fizycznej i psychicznej żołnierzy. Temat cierpienia i śmierci żołnierzy umierających w fatalnych warunkach bez pomocy medycznej w odległych stronach i często w bezimiennych mogiłach ukazuje codzienną brutalność I wojny światowej. Przywołane przykłady to oczywiście niewielka część z szerokiego zakresu problemów z jakimi musieli zderzyć się żołnierze w czasie Wielkiej Wojny na froncie wschodnim, a które obecne są na kartach książki.

Pojawiające się w znacznej ilości fragmenty wspomnień żołnierzy, uczestników walk na froncie wschodnim sprawiają iż książkę czyta się z ogromnym zainteresowaniem. Przedstawienie przez autora interesujących wątków oraz licznych ciekawostek z żołnierskiego bytu również sprawia, że książka prezentuje się niezwykle ciekawie.

Podsumowując praca Ten wspaniały strajk ludzkości? Z dziejów żołnierzy frontu wschodniego Wielkiej Wojny jest jedną z najbardziej ciekawych i wartościowych książek poruszających tematykę frontu wschodniego I wojny światowej jakie ukazały się na rodzimym rynku wydawniczym. Jest to pozycja obowiązkowa dla wszystkich pasjonatów nie tylko Wielkiej Wojny, ale również historii Polski bowiem przywraca pamięć o zapomnianym w naszym kraju konflikcie.


Autor: Jerzy Pałosz

Tytuł: Ten wspaniały strajk ludzkości? Z dziejów żołnierzy frontu wschodniego Wielkiej Wojny

Wydawnictwo: Wydawnictwa Libron

Oprawa: Miękka 

Rok wydania: 2018

ISBN: 978-83-65705-57-0

Liczba stron: 282

Format: 16,5 x 22 cm

>>>> Książkę można kupić u wydawcy tutaj <<<<

Absolwent historii na Uniwersytecie Marii-Curie Skłodowskiej w Lublinie. Interesuje się historią wojskowości XIX i XX wieku oraz dziejami Rosji. Był członkiem koła historyków krajów Europy Wschodniej.