Su-34 / Wikimedia Commons.

Jordania zainteresowana zakupem bombowców taktycznych Su-34? [WIDEO]

Jak podaje lokalna gazeta Kommersant, powołując się na dwa tajemnicze źródła w rosyjskich przemyśle lotniczym, Jordania rozważa zakup rosyjskich samolotów myśliwsko-bombowych Su-34 (w kodzie NATO: Fullback).

Jedno ze źródeł lokalnej gazety Kommersant stwierdziło, że władze w Ammanie prowadzą obecnie konsultacje z rosyjskim producentem samolotów ? ich celem uzyskanie niewielkiej liczby maszyn Su-32 (eksportowa wersja samolotu myśliwsko-bombowego Su-34).

Mamy nadzieję, że zainteresowanie doprowadzi do negocjacji poprzedzających zawarcie umowy w najbliższej przyszłości” powiedział dziennikarzom tajemniczy urzędnik rosyjskiego przemysłu lotniczego.

Informacji na temat zainteresowania maszynami Su-34 nie potwierdziły dotąd władze Jordanu ? nie wysłano żadnego oficjalnego wniosku. Z kolei rosyjska państwowa firma Rosoboronexport odmówiła udzielenia komentarza w tej sprawie.

W ubiegłym miesiącu Siergiej Goreslavsky ? przedstawiciel firmy Rosoboronexport ? ogłosił, że wiele krajów Bliskiego Wschodu wyraziło zainteresowanie zakupem wielozadaniowych bombowców taktycznych Su-34. Wzrost popularności myśliwsko-bombowych maszyn Su-34 jest z pewnością wynikiem udziału m.in. tego typu maszyn w kampanii wojennej w Syrii – przez niektórych określanej kampanią reklamową rosyjskiego uzbrojenia.

Uzyskanie porozumienia w kwestii nabycia maszyn przez Jordanie nie jest pewne, a to wszystko m.in. przez niestabilną sytuację w kraju oraz skupienie władz w Ammanie na zakupie broni i wyposażenia ze Stanów Zjednoczonych.

Zobacz także:

Zainteresowania: szeroko pojęta kwestia bezpieczeństwa, wojskowość, polityka międzynarodowa, historia najnowsza, kino, książki, gry wideo.