K. Janicki, M. Procner, A. Winkler – „Polscy bogowie wojny. Najwspanialsi dowódcy w dziejach” [RECENZJA]

Nie od dziś wiadomo, że waleczność i odwaga należą do charakterystycznych cech tożsamości narodowej Polaków. Ich świadectwo odnajdziemy w pełnych powstań i bitew dziejach naszego narodu. Na kartach historii na trwale zapisały się dokonania wybitnych wodzów i praktyków sztuki wojennej.  Tadeusz Kościuszko, Józef Piłsudski czy Generał Stanisław Maczek to zaledwie kilka przykładów godnych podziwu rodaków. Dokonania i losy bohaterów narodowych przybliżają nam autorzy związani z portalem Ciekawostki Historyczne w książce pt. „Polscy bogowie wojny. Najwspanialsi dowódcy w dziejach”, która ukazała się nakładem wydawnictwa Znak Horyzont.

Każdy rozdział, a jest ich w sumie aż 18 to inny bohater i właściwy dla niego kontekst historyczny. Autorzy książki przybliżają nam losy i wkład w rozwój sztuki wojennej m. in. ojców polskiej państwowości czasów średniowiecza, przywódców powstań narodowych, i wybitnych generałów okresu II wojny światowej. W kontekście wyboru postaci historycznych pozostaje jednak pewien niedosyt, gdyż sylwetek wartych przybliżenia w tego rodzaju książce jest znacznie więcej. Zabrakło tu chociażby przedstawicielek płci pięknej. W panteonie „bogów wojny” zapisały się bowiem losy kobiet takich jak Elżbieta Łokietkówna czy Elżbieta Zawacka. Trzeba mieć jednak świadomość, że wybór bohaterów poszczególnych rozdziałów z pewnością nie był wyborem łatwym.

Należy jednak stanowczo stwierdzić, iż dobór postaci jest trafny i przemyślany. Poszczególne rozdziały pozwalają poznać nam nie tylko sylwetki tytułowych „bogów wojny” lecz również przedstawiają szerszy kontekst i realia danej epoki historycznej. Znajdziemy tu również opisy uzbrojenia i wyposażenia wojska oraz sposobów prowadzenia działań zbrojnych, które wpisały się w kanony ówczesnej sztuki wojennej. Lektura dostarcza nam dużej porcji ciekawostek historycznych, które mogły umknąć nawet bardziej obytym w temacie dziejów oręża polskiego czytelnikom. Należy również pochwalić autorów za dobór materiału źródłowego, co znajduje odzwierciedlenie w bogatej bibliografii, która posłużyła do opracowania poszczególnych rozdziałów książki.

Książkę wzbogacają liczne ilustracje przedstawiające sylwetki bohaterów i ważne wydarzenia historyczne. Choć jest to książka historyczna, napisana jest w wyjątkowo przystępny sposób. Na 320 stronach zawarto same najważniejsze, a co najważniejsze, najciekawsze informacje bez zbędnego rozwlekania treści. Lektura sprawi zatem przyjemność nie tylko entuzjastom historii i wojskowości, lecz wszystkim, którzy się na nią zdecydują. Biorąc pod uwagę rolę jaką przedstawione w książce przez autorów postacie odegrały w dziejach naszego narodu (nierzadko również całej Europy!) powinien przeczytać ją każdy, komu słowo Ojczyzna jest bliskie sercu.

Autorzy: Kamil Janicki, Maria Procner, Anna Winkler

Tytuł: Polscy bogowie wojny. Najwspanialsi dowódcy w dziejach

Wydawnictwo: Znak Horyzont

Oprawa: Twarda

Rok wydania: 2019

Liczba stron: 320

Format: 135 x 208

ISBN: 78-83-240-5714-6

>>>>Książkę można kupić tutaj<<<<

 


Wydawnictwo Znak Horyzont i seria ciekawostkihistoryczne.plksiążki nie tylko dla czytelników tego portalu, ale dla wszystkich łaknących nowych doznań i niezwykłych doświadczeń, odkrywców, wielbicieli zagadek i tajemnic.

Absolwent Wydziału Bezpieczeństwa Narodowego Akademii Obrony Narodowej w Warszawie (obecnie Akademii Sztuki Wojennej). Instruktor strzelectwa sportowego, instruktor kalisteniki i zagorzały fan wycieczek górskich. Zdobywca Wojskowej Odznaki Górskiej 21 Brygady Strzelców Podhalańskich i Odznaki Skoczka Spadochronowego Służb Ochrony. Członek grupy rekonstrukcyjnej SPAP Wojkowice i Stowarzyszenia "Głos bohatera". Do głównych zainteresowań naukowych autora należą terroryzm międzynarodowy, przestępczość zorganizowana, społeczne inicjatywy w obszarze bezpieczeństwa i obronności oraz zarządzanie kryzysowe.