K. Rajski – Wilczęta. Rozmowy z dziećmi żołnierzy wyklętych

Książka ?Wilczęta. Rozmowy z dziećmi żołnierzy wyklętych?, autorstwa Kajetana Rajskiego, to zbiór wywiadów z dziećmi żołnierzy wyklętych. Dzięki tej pozycji możemy poznać losy polskich bohaterów walczących z nawałą sowiecką oraz dzieje ich rodzin, których członkowie z racji przynależności ich rodziców do Armii Krajowej byli prześladowani w Polsce Ludowej.

W tym roku, nakładem wydawnictwa Pro Patria ukazała się bardzo ciekawa pozycja, przedstawiająca tragiczne losy żołnierzy wyklętych oraz ich rodzin. Znaleźć tutaj możemy dwanaście niezwykle ciekawych wywiadów m.in. z takimi osobami jak: Adam Broński, syn kpt. Zdzisława Brońskiego ?Uskoka?, Andrzej Pilecki, syn płk. Witolda Pileckiego czy Maria Danuta Wołągiewicz, córka ppłk. dypl. Macieja Kalankiewicza ?Kotwicza?.

Autor prowadzi rozmowy w sposób ciekawy. Porusza wiele ważnych kwestii dotyczących wyklętych, ich walki z okupantem. Możemy się dowiedzieć jak wyglądały trudy życia codziennego żołnierzy oraz w jaki sposób kontaktowali się oni ze swoimi bliskimi. Niezwykle ciekawy jest wywiad z Tadeuszem M. Płużańskim, synem Tadeusza Płużańskiego ?Tadeusza Radwana?, który zajmuje się wynajdywaniem i opisywaniem ubeckich oprawców, którzy nie doczekali się kary za swoje winy. Co jest szokujące, tym bardziej, że ponoć od 25 lat żyjemy w wolnej i demokratycznej Polsce.

Na szczególną uwagę zasługują fragmenty opisujące powojenne losy rodzin żołnierzy wyklętych. Często szykanowanych w szkołach, pracy czy nawet zastraszanych i bitych. Na przykład Marek Franczak, syn sierż. Józefa Franczaka ?Lalka? nieraz dostał ?pałą przez plecy? od milicji. Z kolej z Adama Brońskiego szykanowano w szkole. Mówiono, że jest synem bandyty. Kiedy ktoś ukradł dziennik lekcyjny, to od razu padło podejrzenie na syna ?Uskoka?. Wiele z tych osób, aby normalnie funkcjonować musiało wyjechać za granicę. Na przykład Andrzej Pityński, syn por. Aleksandra Pityńskiego „Kuli” oraz ppor. Stefanii Pityńskiej „Perełki”, któremu udało się wyemigrować do USA. Został cenionym artystą rzeźbiarzem.

Książka jest starannie wydana, na dobrej jakości papierze. Zawiera wiele czarno-białych zdjęć. Cena (29.90 zł) jest moim zdanie adekwatna do tego co otrzymujemy (książka liczy 300 stron). Książkę polecam wszystkim osobom, które interesują się najnowszą historią Polski. Moim zdaniem warto ją postawić na swojej półce. Moja ocena to 10/10!

Autorem książki jest Kajetan Rajski (ur. 1994) ? student prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, oraz współpracownik wielu czasopism i portali internetowych (Gazeta Polska, Polonia Christiana, Kwarta).

Autor: Kajetan Rajski
Wydawnictwo: Pro Patria
Rok wydania: 2014
ISBN: 978-83-939007-1-8
Liczba stron: 300
Oprawa: Miękka ze skrzydełkami
wilczęta-rozmowy-z-dziećmi-żołnierzy-wyklętych-kajetan-rajski

Historyk. Specjalizuje się w dziejach Związku Sowieckiego. Pozostałe zainteresowania to: losy Polaków podczas II WŚ oraz samoloty II WŚ.