Bomba atomowa Mark 4. / Wikimedia Commons (domena publiczna).

Kanada: Odnaleziono zaginioną amerykańską bombę atomową?

Królewska Kanadyjska Marynarka Wojenna (RCN) wyśle jeden ze swoich okrętów w rejon wybrzeża Kolumbii Brytyjskiej, by sprawdzić doniesienia o odnalezieniu amerykańskiej bomby atomowej Mark 4, zgubionej przez bombowiec strategiczny B-36B Peacemaker w dniu 13 lutego 1950 roku.

Wikimedia Commons.

Wikimedia Commons.

W dniu 4 listopada br. kanadyjski dziennik Ottawa Citizien poinformował, że Królewska Kanadyjska Marynarka Wojenna (Royal Canadian Navy; RCN) zajmie się sprawą niezwykłego odkrycia u wybrzeży Pitt Island, niedaleko archipelagu Haida Gwaii (znanego przed 2010 rokiem pod nazwą jako Wyspy Królowej Charlotty ? przyp. red.).

Pochodzący z Cortes Island, kanadyjski nurek Sean Smyrichinsky, powiedział dzień wcześniej dla Vancouver Sun, że podczas rutynowego zejścia pod wodę w pobliżu przylądka Boyle na Pitt Island w celu obserwacji strzykw, na głębokości zaledwie 15 metrów przypadkiem natrafił na amerykańską bombę atomową, zgubioną w tym rejonie 66 lat wcześniej:

Wybrałem się tam, aby podziwiać ryby, ale potem zauważyłem coś, czego nigdy wcześniej nie widziałem. Wypłynąłem na powierzchnię, by powiedzieć moim kolegom, że chyba znalazłem UFO. Narysowałem potem ten obiekt z pamięci, bo nie miałem ze sobą aparatu fotograficznego.

Kilka dni później lokalny rybak, zapytany przez Seana o tajemniczy obiekt, powiedział, że być może jest to amerykańska bomba atomowa, ale nikt do tej pory nie nurkował w tym rejonie. Nurek zaintrygowany znaleziskiem porównał swój rysunek ze zdjęciem z Internetu bomby atomowej Mark 3 Fat Man, zrzuconej na Nagasaki. Zauważył ogromne podobieństwo, więc poinformował o sprawie lokalne media, a te Kanadyjskie Siły Zbrojne. RCN poinformowała, że zajmie się sprawą i wyśle we wskazany rejon nurkowania jeden ze swoich wielozadaniowych okrętów patrolowych (Maritime Coastal Defence Vessels; MCDV).

W dniu 13 lutego 1950 roku amerykański bombowiec strategiczny Convair B-36B Peacemaker o numerze bocznym 44-92075 i należący do 7. Skrzydła Bombowego USAF (7th Bomb Wing; 7 BW), wykonując lot z bazy lotniczej Eielson (Alaska) do Carswell (Fort Worth, Teksas), doznał pożaru trzech z sześciu silników, w wyniku czego musiała zrzucić do oceanu u wybrzeży kanadyjskiej prowincji Kolumbia Brytyjska swój łądunek, czyli bombę atomową, a sam próbując lądować awaryjnie, rozbił się z 17 osobami na pokładzie. W wyniku katastrofy, pięcioro z nich zginęło na miejscu, a bomba nigdy nie została odnaleziona. Była to pierwsza utrata ładunku jądrowego przez amerykańskie lotnictwo w historii (z uwagi na kolejne incydenty, w amerykańskiej terminologii wojskowej pojawiło się określenie Broken Arrow na tego typu sytuacje; do tej pory 32 razy doszło do takich incydentów ? przyp. red.).

Maszyna przenosiła bombę atomową Mark 4 (rozwinięcie Mark 3 Fat Man ? przyp. red.) i miała za zadanie przeprowadzić symulację ataku nuklearnego na Związek Sowiecki, gdzie ?atakowanym? miastem miało być San Francisco. Bomba nie była uzbrojona, zawierała jedynie znaczną ilość naturalnego uranu oraz 2.300 kg konwencjonalnego ładunku wybuchowego. Aby doszło do reakcji łańcuchowej brakowało, zgodnie z późniejszym oświadczeniem USAF, rdzenia plutonowego, a usunięcie było celowym działaniem ze względów bezpieczeństwa. Mark 4 miała 3,3 metra długości, 1,5 metra średnicy i ważyła od 4.900 do 4.940 kg (w zależności od wersji; istniały bomby o równoważniku mocy 1 kT, 3,5 kT, 8 kT, 14 kT, 21 kT, 22 kT i 31 kT). Łącznie zbudowano 550 bomb tego typu.

B-36B Peacemaker, z tego samego skrzydła bombowego, jak rozbita maszyna. / Wikimedia Commons (domena publiczna).

B-36B Peacemaker, z tego samego skrzydła bombowego, jak rozbita maszyna. / Wikimedia Commons (domena publiczna).

Źródła:

ottawacitizen.com: Navy sending vessel to check into report atomic bomb wreckage found off BC

vancouversun.com: Canadian army interested in old nuke that may have been found off Haida Gwaii

Czytaj także:

Czym były bomby atomowe, które zakończyły II wojnę światową? [CZĘŚĆ I ? HIROSZIMA]

Czym były bomby atomowe, które zakończyły II wojnę światową? [CZĘŚĆ II ? NAGASAKI]

Podziemna detonacja bomby atomowej [WIDEO]

Podział i charakterystyka broni masowego rażenia

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.