Źródło: mda.mil

Kanada rozważy dołączenie do amerykańskiej sieci BMD?

Kanadyjski rząd ma zamiar zmienić swoją narodową politykę obronną. W związku z tym, Departament Obrony Narodowej podjął inicjatywę mającą na celu zainteresowanie sprawą jak największej ilości własnych obywateli i głównych interesariuszy.

Jednym z poruszonych problemów jest ponowne rozpatrzenie kanadyjskiego uczestnictwa w amerykańskim wielowarstwowym systemie obrony antybalistycznej Ballistic Missile Defense (BMD).

Przez ponad dekadę Kanada trzymała się z daleka od sieci amerykańskiego systemu obrony antybalistycznej, jednakże zmieniająca się sytuacja globalnego bezpieczeństwa może sprawić, że Kanada ponownie rozważy swoje stanowisko w tej sprawie.

Międzykontynentalne pociski balistyczne z Korei Północnej są jak do tej pory najpoważniejszym zagrożeniem dla Stanów Zjednoczonych Ameryki, niektórzy eksperci twierdzą, że kolejnym zagrożeniem jest Iran. W związku z zagrożeniem kontynentalnej części USA, Senacki Stały Komitet Bezpieczeństwa Narodowego już od 2014 roku rekomendował, aby rząd stał się partnerem w amerykańskim programie BMD.

Stany Zjednoczone uruchomiły już dwie placówki systemu BMD na Alasce (w Fort Greely) oraz w Kalifornii (w bazie lotniczej Vandenberg). Ich lokacja potwierdza, że Korea Północna postrzegana jest jako najbardziej wiarygodne zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego USA.

Europejski system obrony antybalistycznej jest rozwijany przez NATO, a wszystko w ramach inicjatywy European Phased Adaptive Approach (EPAA). Amerykańskie okręty wojenne zapewniają ochronę antybalistyczną, stacjonując w Hiszpanii. Będą one stanowić niejako uzupełnienie radaru systemu BMD w Turcji oraz amerykańskiego systemu antybalistycznego Aegis Ashore w Rumunii, a także w Polsce.

Minister Obrony Kanady, Harjit Sajjan ustosunkował się już, do pomysłu włączenia jego kraju do amerykańskiej sieci. Minister stwierdził, że zanim zapadnie jakakolwiek decyzja, jego kraj musi wziąć pod uwagę całkowity koszt i wiarygodność systemu. Warto zaznaczyć, że do tej pory nie wszystkie testy systemu ochrony antybalistycznej wypadły pomyślnie, ale technologia się rozwija, co sprawia, że w przyszłości BMD oferować będzie znacznie lepsze osiągi.

Te dwa spostrzeżenia, doprowadziły do ostrej debaty kanadyjskich polityków ? niektórzy z nich twierdzą, że taki system to tylko marnotrawstwo publicznych pieniędzy. Podsumowując, to czy Kanada zdecyduje się na włączenie w sieć BMD i zawrze umowę ze Stanami Zjednoczonymi będzie jasne dopiero na początku przyszłego roku ? wówczas opublikowany zostanie przegląd kanadyjskiej polityki obronnej.

Zobacz także:

Zainteresowania: szeroko pojęta kwestia bezpieczeństwa, wojskowość, polityka międzynarodowa, historia najnowsza, kino, książki, gry wideo.