Uzbrojony Dron / Źródło: zwojska.pl

Kanada szuka nowych „uzbrojonych” dronów?

Jak podaje CBCNews, szef Sztabu Obrony Kanady gen. Jonathan Vance ogłosił, że Kanada potrzebuje nowych uzbrojonych dronów. Miałyby one zostać wykorzystane do walki z ISIS?

Potrzebujemy bezzałogowych statków powietrznych [ang.unmanned aerial vehicle, UAV], stwierdził Vance i dodał: Jestem zdania, że potrzebujemy uzbrojonych UAV.

W swoim wystąpieniu gen. Vance powiedział senatorom, że takie drony mogłyby poprawić zdolności wojska dla patrolowania i monitorowania kanadyjskiego terytorium, jak również pomoc w poszukiwaniu i ratownictwie. Drony mogłyby zostać także użyte w misjach zagranicznych.

Generał stwierdził, że prowadząc operacje przeciw siłom takim jak Państwo Islamskie (ISIS), ważne jest posiadanie możliwości nadzoru, ale także możliwość przeprowadzania uderzeń.

Moim zdaniem, nie ma sensu posiadania UAV, które widzą zagrożenie, ale jeśli trzeba nie mogą w nie uderzyć – powiedział Vance.

Stany Zjednoczone wykorzystywały drony do uderzeń na bojowników w Iraku, Afganistanie oraz kilku innych miejscach. Pentagon potwierdził w tym tygodniu, że jego drony pomogły w zniszczeniu obozu szkoleniowego Al-Shabab. W ataku zginęło 150 bojowników.

Kanadyjskie siły zbrojne rozmieściły swoje nieuzbrojone drony w Afganistanie ? rezultaty ich działań były mieszane. Wojsko od wielu lat poszukiwało opcji bardziej nowoczesnych UAV poprzez projekt znany w kręgach wojskowych pod kryptonimem JUSTAS (Joint Unmanned Surveillance and Target Acquisition Project). Vance zapewnił, że projekt JUSTAS jest realizowany

Chęć pozyskania uzbrojonych UAV, przedstawiona przez generała wydaje się kolidować z drogą ustaloną przed liberalny rząd Kanady. W wyborach 2015 roku liberałowie obiecali, że program rozpoznawczych UAV dalekiego zasięgu stanie się jednym z głównych priorytetów związanych ze sprzętem, jednakże nie wspominając o uzbrajaniu ich. Vance wykorzystał walkę z ISIS jako przykład potencjalnego wykorzystania uzbrojonych dronów. Rząd Kanady wstrzymał naloty na pozycje bojowników z ISIS i skupił się na niesieniu pomocy humanitarnej oraz szkoleniu sił lokalnych.

Zainteresowania: szeroko pojęta kwestia bezpieczeństwa, wojskowość, polityka międzynarodowa, historia najnowsza, kino, książki, gry wideo.