Ukraińsko-kanadyjskie szkolenie z zakresu obsługi sprzętu inżynieryjnego. Źródło: Kanadyjskie Ministerstwo Obrony Narodowej

Kanada wysyła instruktorów na Ukrainę

200 kanadyjskich instruktorów wojskowych z 5 Kanadyjskiej Zmechanizowanej Grupy Brygad od 10 stycznia 2016 roku do końca miesiąca będzie szkolić ukraińskich żołnierzy.

Szkolenie ma objąć przede wszystkim strzelanie bojowe, poruszanie się i dowodzenie na polu bitwy, obsługę systemów łączności, pierwszą pomoc oraz wykrywanie i niszczenie improwizowanych ładunków wybuchowych (IED). Wśród kanadyjskich instruktorów znajdują się również przedstawiciele żandarmerii, którzy swoich odpowiedników w ukraińskiej armii szkolą z technik przeprowadzania śledztwa i przesłuchań.

Kanadyjska misja UNIFER została zainicjowana w odpowiedzi na wezwanie ukraińskiego rządu o pomoc finansową, polityczną i militarną w związku z zaostrzającą się sytuacją we wschodniej Ukrainie. W styczniu 2014 roku Kanada zapowiedziała wsparcie w wysokości 700 milionów dolarów, w ramach, którego na potrzeby Sił Zbrojnych Ukrainy kupiono wyposażenie ?defensywne? takie jak elementy umundurowania, zaopatrzenie medyczne, systemy komunikacji,  sprzęt inżynieryjny do rozminowywania terenu oraz prowiant i produkty pierwszej potrzeby. W połowie 2015 roku na Ukrainie pojawili się pierwsi delegaci Kanadyjskich Sił Zbrojnych w roli obserwatorów, a w sierpniu żołnierze wydzieleni z 2 Kanadyjskiej Zmechanizowanej Grupy Brygad rozpoczęli właściwą misję wojskową. Ukraińscy żołnierze szkolą się między innymi w Międzynarodowym Centrum Bezpieczeństwa i Utrzymania Pokoju (IPSC) ulokowanym w miejscowości Starzyska i należącym do Ukraińskiego Ministerstwa Obrony Narodowej ośrodku szkolenia w Kamieńcu Podolskim. Misja UNIFER ma wstępnie potrwac do 31 marca 2017 roku.