Karabinki z rodziny MSBS-5,56. / fot. Paweł A. Kmiecik.

Karabinki MSBS i pistolety Ragun do testów dla WOT

Jak poinformowała Polska Agencja Prasowa, powołując się na źródła w Siłach Zbrojnych RP, kilkadziesiąt karabinków z rodziny MSBS-5,56 Radon oraz pistoletów samopowtarzalnych PR-15 Ragun, produkowanych przez Fabrykę Broni ?Łucznik? ? Radom Sp. z o.o., już wkrótce trafi do testów poznawczych w 3. Podkarpackiej Brygadzie Obrony Terytorialnej.

W sobotę, 22 kwietnia br. Polska Agencja Prasowa (PAP), powołując się na źródła w Siłach Zbrojnych RP, poinformowała, że kilkadziesiąt karabinków z rodziny MSBS-5,56 Radon oraz pistoletów samopowtarzalnych PR-15 Ragun, produkowanych przez Fabrykę Broni ?Łucznik? ? Radom Sp. z o.o., już wkrótce trafi do testów poznawczych w 3. Podkarpackiej Brygadzie Obrony Terytorialnej im. płk Łukasza Cieplińskiego ps. ?Pług?.

Modułowy System Broni Strzeleckiej kalibru 5,56 mm (MSBS-5,56) jak dotąd został zakupiony w dniu 23 marca ub. r. przez Inspektorat Uzbrojenia MON w liczbie 150 egzemplarzy w wersji reprezentacyjnej MSBS-5,56R dla jednostek reprezentacyjnych Wojska Polskiego podległych Dowództwu Garnizonu Warszawa (czytaj więcej: Reprezentacyjne karabinki MSBS dla Wojska Polskiego). Broń w tej wersji trafiła także do Służby Więziennej (SW) w liczbie 40 egzemplarzy, a stosowny kontrakt podpisano podczas XXIV Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego MSPO w Kielcach w dniu 9 września ub. r. (czytaj więcej: MSPO 2016: Karabiny MSBS dla Służby Więziennej).

Z kolei jeśli chodzi o standardową wersję ?bojową? broni, jak informuje producent, przeszła ona etap badań wstępnych i niedługo trafi do badań kwalifikacyjnych. O pozytywnych wynikach norm niezawodności oraz zakończeniu etapu badań wstępnych, zaplanowanych na początek br., dowiedzieliśmy się podczas MSPO 2016, w czasie prezentacji karabinka szturmowego z rodziny MSBS na rosyjski nabój pośredni 7,62×39 mm wz. 43., z przeznaczeniem na eksport (czytaj więcej: MSPO 2016: Prezentacja karabinka MSBS w wersji kal. 7,62 mm).

Jednak niezależnie od badań kwalifikacyjnych, nowe karabinki trafią już wkrótce do testów poznawczych do Wojsk Obrony Terytorialnej (WOT), jak poinformował w rozmowie z PAP rzecznik prasowy Dowództwa WOT, ppłk Marek Pietrzak:

Inicjatywa wyszła od nas, gdyż jesteśmy zainteresowani pozyskaniem pewnych wybranych elementów rodziny MSBS na wyposażenie WOT. Testy będą prowadzone w warunkach zbliżonych do przewidywanych dla tego rodzaju uzbrojenia, w celu uzyskania oceny jego bojowego wykorzystania oraz norm eksploatacyjnych i materiałowych oraz w celu oceny przydatności dla żołnierzy WOT.

Rzecznik dodał, że kilkadziesiąt egzemplarzy trafi do 3. Podkarpackiej Brygadzie Obrony Terytorialnej na czterotygodniowe testy, będące częścią 3-miesięcznego programu w najbliższym czasie, zaraz po wejściu w życie rozkazu dowódcy WOT w tej sprawie i dostarczeniu uzbrojenia przez producenta.

Żołnierze WOT otrzymają broń w układzie klasycznym (z kolbą) i lufą o długości 16 cali, czyli 406 mm, wraz z czterema magazynkami, przyrządami celowniczymi, pasem i nożem-bagnetem. Ponadto, do testów trafią również radomskie pistolety samopowtarzalne PR-15 Ragun, a także hełmy, kamizelki typu plate carrier, kilka kompletów wyposażenia optoelektronicznego, celowniki kolimatorowe i celowniki dzienne „Szafir”.

Pistolet samopowtarzalny PR-15 Ragun kal. 9 x 19 mm jest bronią osobistą, przeznaczoną dla wojska, służb policyjnych, służb więziennictwa, straży granicznej, służb ochrony mienia i innych. Służy do walki i samoobrony na krótkich odległościach (do ok. 50 m). Jest bronią o ruchomej lufie i zamku ryglowanym, działającą na zasadzie krótkiego odrzutu lufy, ryglowanej w oknie wyrzutowym zamka, poprzez jej przekoszenie. Pistolet posiada ergonomiczny chwyt z umieszczoną w jego przedniej części, pod lufą, szyną Picatinny wg MIL Std 1913, przeznaczoną do mocowania laserowego wskaźnika celu lub oświetlenia taktycznego, co zwiększa jego funkcjonalność. Może być używany zarówno przez strzelców prawo jak i leworęcznych. Odznacza się małą masą, niewielkimi wymiarami, dobrą manewrowością prowadzenia ognia, szybkością użycia oraz wysokim stopniem bezpieczeństwa. Posiada zabezpieczenie przed przypadkowym i przedwczesnym strzałem. Mechanizm spustowo-uderzeniowy pojedynczego i podwójnego działania (SA/DA), kurkowy. Pistolet jest wyposażony w otwarte kontrastowe i podświetlane przyrządy celownicze, umożliwiające strzelanie w warunkach nocnych.

Pistolety samopowtarzalne PR-15 Ragun. / fot. Damian Ratka.

Źródła:

pap.pl: Obrona terytorialna będzie testowała nowe karabinki MSBS i pistolety Ragun

fabrykabroni.pl: PR-15 RAGUN

Czytaj także:

Fabryka Broni ?Łucznik? przedstawia ofertę dla cywili

Fabryka Broni dostarczy pistolety Walter P99 dla Policji

Kontrakt na dostawy karabinów maszynowych UKM-2000P dla WOT

Ponad 26.000 Beryli dla Wojska Polskiego

IU MON: 57 tysięcy Beryli dla Wojska Polskiego

Wojsko Polskie kupi 22 tys. granatów odłamkowych NGO-N1

DG RSZ: Trzy Brygady Obrony Terytorialnej przekazane dowództwu WOT

Żołnierze Wyklęci patronami trzech pierwszych brygad WOT

Aplikacje na smartfony dla żołnierzy WOT

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.