Modułowy karabin wyborowy AXMC. / fot. accuracyinternational.com

Karabiny wyborowe AXMC dla Litewskich Wojsk Lądowych

Ministerstwo Obrony Litwy poinformowało o odbiorze modułowych karabinów wyborowych AXMC, produkowanych przez brytyjską wytwórnię broni Accuracy International, dla Litewskich Wojsk Lądowych.

W dniu 3 listopada br. Ministerstwo Obrony Litwy poinformowało o odbiorze modułowych karabinów wyborowych AXMC, produkowanych przez brytyjską wytwórnię broni Accuracy International, dla Litewskich Wojsk Lądowych. Do końca roku karabiny zostaną rozdysponowane do jednostek wojskowych.

Jak podkreśla Ministerstwo, nowe karabiny, które kosztowały 1,3 mln EUR są unikalnej konstrukcji, gdyż mogą być zasilane nabojami dwóch kalibrów: .338 Lapua Magnum (8,6 × 70 mm lub 8,58 × 70 mm) lub .308 Winchester (7,62 × 51 mm) poprzez szybką wymianę lufy w warunkach polowych.

Starszy sierżant Ernestas Kuckailis, ekspert ds. broni wyborowej i precyzyjnej Centrum Treningowego im. Juozasa Lukši powiedział, że:

Brytyjski Accuracy International pielęgnuje tradycję wytwarzania broni i jest szanowany na całym świecie. Produkowana broń jest wysokiej jakości i niezawodności w każdych warunkach, w tym arktycznych lub na pustyni. Karabin AXMC karabin posiada potężny celownik Kahles i noktowizor. Nowa broń pozwoli personelowi Litewskich Wojsk Lądowych na niszczenie celów na prawie 1,5-kilometrowej odległości zarówno w dzień jak i w nocy.

Szkolenie snajperskie w Centrum Treningowym im. Juozasa Lukši rozpocznie się już niebawem. Rekruci będą trenować nie tylko posługiwanie się nową bronią, ale także taktykę poruszania się w małych grupach nie będąc śledzonymi, przedostawanie się na tyły wroga, zgłaszanie celów i dostosowywanie ognia pośredniego, wykrywanie śmiertelnych celów i neutralizacja krytycznego personelu sił przeciwnika za pomocą precyzyjnego ostrzału.

Modułowy karabin wyborowy AXMC został zaprezentowany po raz pierwszy na targach broni SHOT Show w styczniu 2010 roku w Las Vegas (Newada). Konstrukcja powstała na bazie innego produktu Accuracy International, karabinu wyborowego AWM, będącego wariantem serii AW w ramach programu Precision Sniper Rifle (PSR) ogłoszonym przez Dowództwo Operacji Specjalnych USA (United States Special Operations Command; USSOCOM). AXMC przegrał jednak w 2013 roku konkurs z modelem Remington MSR (Modular Sniper Rifle).

Broń ma długość całkowitą 1.225 mm (w wariancie o długości lufy 686 mm, czyli 27”), wysokość 180 mm i szerokość 90 mm (z kolbą złożoną odpowiednio: 965 x 180 x 100 mm) oraz masę 6 kg (pusty) i prawie 8 kg (z magazynkiem i dwójnogiem). Karabin zasilany jest z wymiennych metalowych magazynków pudełkowych o pojemności dziesięciu nabojów, wspomnianych wcześniej kalibrów .338 Lapua Magnum lub .308 Winchester. Cena jednostkowa broni to prawie 12.000 EUR. Szczegółowa specyfikacja techniczna w języku angielskim dostępna jest TUTAJ.

Źródła:

kam.lt: New sniper rifles added to the arsenal of the Lithuanian Land Force

accuracyinternational.com: AXMC

Czytaj także:

Litwa kupi dwie baterie systemu obrony powietrznej NASAMS

Litwa kupuje karabinki G-36 i granatniki HK269

Litwa otrzymała ?nowe? pojazdy z Holandii

Bezzałogowe wieże Samson Mk.II dla litewskich GTK Boxer

Litwa zamówiła 88 ciężkich kołowych transporterów opancerzonych GTK Boxer

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.