Maska przeciwgazowa M50, używana przez US Army od 2009 roku. / Wikimedia Commons (domena publiczna).

Karolina Południowa: Podejrzenie brudnej bomby w porcie

W dniu 15 czerwca br. Straż Wybrzeża Stanów Zjednoczonych (USCG) poinformowała lokalne media w Karolinie Południowej, że Federalne Biuro Śledcze (FBI) badało informację o potencjalnej tzw. brudnej bombie na kontenerowcu Maersk Memphis, który wszedł dzień wcześniej do terminalu Wando w porcie w Charleston.

Charleston, Karolina Południowa, USA. / Wikimedia Commons.

W czwartek, 15 czerwca br. Straż Wybrzeża Stanów Zjednoczonych (United States Coast Guard; USCG) poinformowała lokalną telewizję WCSC-TV w Karolinie Południowej, że Federalne Biuro Śledcze (Federal Bureau of Investigation; FBI) badało informację o potencjalnej tzw. brudnej bombie na kontenerowcu Maersk Memphis, który wszedł dzień wcześniej, w środę wieczorem, do terminalu Wando w porcie w Charleston. Agentom federalnym w wyjaśnieniu sprawy pomagały władze i służby stanowe.

?Maersk Memphis? jest obecnie zacumowany w terminalu Wando w Charleston, który został ewakuowany, podczas gdy jednostki wykrywania ładunków wybuchowych ze służb federalnych, stanowych i lokalnych organów ścigania badają zagrożenie. ? powiedział anonimowy oficer USCG dla WCSC-TV.

Zgodnie z oświadczeniem USGC Southeast, informacje o podejrzanym ładunku na kontenerowcu Maersk Memphis, pojawiły się około godz. 20:00 czasu lokalnego (GMT-4). Jeden z kontenerów był podejrzewany, że zawiera tzw. brudną bombę. Wokół terminalu przeładunkowego Wando w porcie w Charleston ustanowiono strefę bezpieczeństwa. Potwierdziły to informacje naocznych świadków, według których terminal został w nocy ewakuowany, a podejrzany statek zatrzymany i zabezpieczony przez służby federalne i stanowe.

Do zabezpieczenia, wykrycia i ewentualnego zneutralizowania zagrożenia zostały zmobilizowane siły i środki departamentu siódmego USGC Southeast, FBI, Departament Zasobów Naturalnych stanu Karolina Południowa, policja i straż pożarna w Mount Pleasant, władze hrabstwa Charleston, władze portów Karoliny Południowej, Jednostka 43 Zespołu Wsparcia Gwardii Narodowej stanu Karolina Południowa, policja stanowa Karoliny Południowej oraz Biuro Śledcze USCG.

W czwartek, o godz. 15:30 czasu lokalnego, USGC Southeast wydało oświadczenie, że połączone dowództwo w/w służb zaangażowanych w wyjaśnienie sprawy sprawdziło i oczyściło wszystkie kontenery na pokładzie podejrzanego statku i nie wykryło realnego zagrożenia tzw. brudną bombą.

Jeśli chodzi o kontenerowiec Maersk Memphis, to zgodnie z informacjami zawartymi na stronie VesselFinder, która śledzi cywilne jednostki pływające na podstawie sygnałów Systemu Automatycznej Identyfikacji (Automatic Identification System; AIS), zarejestrowany w 2007 roku i pływający obecnie pod banderą amerykańską statek o długości 300 metrów, szerokości 40 metrów i maksymalnym tonażu 84.868 t, wyruszył w dniu 22 maja br. z Bombaju (Indie), zatrzymując się po drodze w Salalah (26 maja, Oman), w Gibraltarze (4 i 5 czerwca) i Algericas (5 czerwca; Hiszpania), a jego docelowym portem miało być Savannah w stanie Georgia, gdzie miał pojawić się w dniu 16 czerwca br.

Brudna bomba (radiologiczna), fachowo w terminologii wojskowej nazywana bojowym środkiem promieniotwórczym, ma na celu za pomocą konwencjonalnej eksplozji klasycznego ładunku wybuchowego doprowadzić do promieniotwórczego skażenia możliwie dużego terenu.

Jak twierdzą eksperci, eksplozja tego typu ładunku prawdopodobnie nie spowoduje natychmiast dużej ilości ofiar śmiertelnych. Jednak materiały promieniotwórcze mogą skazić znaczny obszar terenu i spowodować poważne skutki zdrowotne dla zamieszkujących na nim ludzi oraz środowiska naturalnego. Władze danego państwa (miasta, regionu) będą musiały ewakuować tysiące ludzi na znaczne odległości, zamknąć skażoną strefę i starać się zmniejszyć natężenie promieniowania radioaktywnego np. przez zebranie górnych części gruntu czy inne zabiegi. Będzie to wymagało zaangażowania znacznej ilości sił i środków, a koszty tych wszystkich operacji będą bardzo duże (Źródło: Podział i charakterystyka broni masowego rażenia).

Fot. maersk.com.

Źródła:

cbs46.com: Coast Guard: FBI investigating report of dirty bomb in South Carolina

USGC Southeast: Media Advisory

vesselfinder.com: MAERSK MEMPHIS – Container Ship

Czytaj także:

Syria: Atak chemiczny islamistów przeciwko siłom FSA

Irak: Islamiści użyli broni chemicznej przeciwko Amerykanom?

Kanada: Odnaleziono zaginioną amerykańską bombę atomową?

Podziemna detonacja bomby atomowej [WIDEO]

Terroryzm w świetle teorii zderzenia cywilizacji

Teoretyczne aspekty zjawiska terroryzmu ? geneza pojęcia

Terroryzm międzynarodowy- opis zjawiska

Zjawisko terroryzmu w aspekcie teoretyczno- historycznym

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.