/fot. Eurofighter Jagdflugzeug GmbH.

Katar dziewiątym użytkownikiem myśliwców Eurofighter Typhoon?

W dniu 17 września br. podczas wizyty brytyjskiego sekretarza obrony, sir Michaela Fallona w Katarze, doszło do podpisania listu intencyjnego (LOI) ws. ewentualnego zakupu przez ten mały arabski emirat 24 myśliwców wielozadaniowych Eurofighter Typhoon.

Sir Michael Fallon i Chalid Al Attiyah podczas podpisywania listu intencyjnego ws. ewentualnego zakupu przez Katar myśliwców Typhoon. / fot. gov.uk/Crown.

W niedzielę, w dniu 17 września br. podczas wizyty brytyjskiego sekretarza obrony, sir Michaela Fallona w Katarze, doszło do podpisania listu intencyjnego (LOI) z katarskim odpowiednikiem, Chalidem Al Attiyah?em, ws. ewentualnego zakupu przez ten mały arabski emirat 24 myśliwców wielozadaniowych Eurofighter Typhoon.

Jak podkreśla komunikat brytyjskiego Ministerstwa Obrony, podpisanie porozumienia to wzmocnienie bliskich i długoletnich stosunków wojskowych pomiędzy oboma krajami, jak i możliwość dalszego zwiększenia bezpieczeństwa wszystkich partnerów Zjednoczonego Królestwa z państwami Rady Współpracy Zatoki Perskiej (Gulf Cooperation Council; GCC).

Po kilku latach negocjacji między naszymi krajami, cieszę się, że udało nam się podpisać dzisiaj z ministrem obrony narodowej Kataru, niniejsze oświadczenie o zamiarze zakupu 24 samolotów Eurofighter Typhoon przez Katar. Będzie to pierwsza poważna umowa obronna z Katarem, będącym jednym z partnerów strategicznych Wielkiej Brytanii. Jest to ważny moment w naszych stosunkach dwustronnych i podstawa do jeszcze większej współpracy w dziedzinie obronności. Mamy również nadzieję, że przyczyni się to do zwiększenia bezpieczeństwa w regionie ze wszystkimi sojusznikami z Zatoki Perskiej i wzmocnienia współpracy w interoperacyjności samolotów Typhoon [użytkowanych] w całej Radzie Współpracy.

Jeśli Katar zakupi ostatecznie europejskie samoloty bojowe, stanie się dziewiątym użytkownikiem tych maszyn na świecie oraz trzecim w regionie Zatoki Perskiej i państw-członków GCC, po Arabii Saudyjskiej (72 egz. w służbie) i Kuwejcie (28 egz. zamówionych) (czytaj więcej: Eurofightery dla Kuwejtu oraz: Kuwejt kupi 28 myśliwców Eurofighter Typhoon). Na Bliskim Wschodzie do operatorów tychże maszyn dołączył niedawno Sułtanat Omanu (12 egz. zamówionych) (czytaj więcej: Oman odebrał pierwsze myśliwce Eurofighter Typhoon [FOTO] oraz: Zaprezentowano pierwszego Hawk?a i Typhoon?a dla Omanu [ZDJĘCIA]).

Napędzany dwoma silnikami turbowentylatorowymi EuroJet EJ200, które dają możliwość lotu z prędkością naddźwiękową bez użycia dopalaczy (supercruise), Eurofighter Typhoon osiąga maksymalną prędkość wynoszącą 2.125 km/h, a maksymalny zasięg to 3.705 km. Operujący nawet na wysokości 13.000 metrów, może przenosić pełną gamę różnego typu pocisków i bomb. Obejmują one pociski powietrze-powietrze AIM-120 AMRAAM i AIM-9 Sidewinder czy bomby Paveway naprowadzane laserowo. Posiada również system sterowania głosem Direct Voice Input oraz system pasywnego śledzenia statków powietrznych w podczerwieni PIRATE, przez co jest uznawany za jeden z najbardziej nowoczesnych i zaawansowanych technologicznie samolotów.

Emirskie Siły Powietrzne Kataru przechodzą obecnie proces głębokiej modernizacji parku maszynowego. O ile obecnie dysponują jedynie dwunastoma francuskimi myśliwcami Mirage 2000-5 (9 w jednomiejscowej wersji 2000-5EDA i 3 dwumiejscowe 2000-5DDA ? przyp. red.) oraz sześcioma szkolno-bojowymi Dassault Alpha Jet, to w dniu 4 maja 2015 roku, Katar podpisał umowę z Francją na dostawy 24 myśliwców Dassault Rafale za kwotę 6,3 mld EUR (w równowartość której weszły również koszty przeszkolenia 36 pilotów i 100 techników, wyposażenia maszyn w pociski rakietowe powietrze-powietrze typu MICA i Meteor oraz powietrze-ziemia SCALP i bomby kierowane AASM, a także możliwość dokupienia nawet 12 myśliwców ? przyp. red.).

Oprócz tego, w dniu 28 września ub. r. administracja Baracka Obamy zgodziła się na sprzedaż emiratowi aż 72 wielozadaniowych myśliwców o właściwościach stealth F-15SE Silent Eagle, które wyceniono na 4 mld USD (czytaj więcej: Biały Dom zatwierdził sprzedaż myśliwców do Kuwejtu, Bahrajnu i Kataru oraz: F-15SE Silent Eagle dla Kataru?).

Źródło:

gov.uk: Defence Secretary strengthens UK-Qatar Defence relationship

Czytaj także:

Myśliwce wielozadaniowe F-16V dla Bahrajnu

Katar inwestuje w systemy obrony wybrzeża

Włosi zbudują 7 okrętów wojennych dla Kataru

Austria planuje wycofanie myśliwców Eurofighter Typhoon

Francja i Niemcy wspólnie zbudują nowy samolot myśliwski

Eurofighter Typhoon jak Hawker Hurricane

Problemy Eurofighterów ze zbiornikami paliwa

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.