Transporter-wyrzutnia 5P85TE2 na podwoziu z rodziny BAZ-6402 systemu S-400 Triumf. / Wikimedia Commons.

Katar prowadzi negocjacje z Rosją ws. zakupu baterii systemu S-400 Triumf

Jak poinformowała agencja prasowa TASS, władze Kataru prowadzą zaawansowane rozmowy z Rosją w sprawie nabycia baterii systemu przeciwlotniczego i przeciwrakietowego S-400 Triumf.

W czwartek, 25 stycznia br. agencja prasowa TASS poinformowała, że Katar jest zainteresowany nabyciem baterii rosyjskiego systemu przeciwlotniczego i przeciwrakietowego S-400 Triumf, a negocjacje są na zaawansowanym etapie, o czym poinformował agencję w wywiadzie ambasador Kataru w Rosji, Fahad bin Mohammed Al-Attiyah:

Odpowiedź brzmi: tak, prowadzimy już zaawansowane negocjacje. ? powiedział katarski dyplomata, precyzując, że negocjacje rzeczywiście dotyczą systemów obrony powietrznej, a także wzmocnienia zdolności sił lądowych.

Ambasador przypomniał, że podczas wizyty rosyjskiego ministra obrony gen. Siergieja Szojgu w stolicy Kataru, Doha w październiku ubiegłego roku, podpisano umowę o współpracy wojskowo-technicznej:

Otwiera to drogę do współpracy między Rosją i Katarem w zakresie obrony, sprzedaży i eksploatacji sprzętu wojskowego, szkolenia oficerów i żołnierzy oraz oczywiście współpracy wywiadowczej. ? powiedział, dodając, że Katar ustanowi attaché wojskowego w Rosji i vice versa „bardzo szybko”.

Katar w ostatnim czasie podpisał wielomiliardowe kontrakty na francuskie kołowe, bojowe wozy piechoty VBCI-2 (czytaj więcej: Prawie 500 francuskich kołowych bwp VBCI dla Kataru), europejskie myśliwce wielozadaniowe Eurofighter Typhoon (czytaj więcej: Katar dziewiątym użytkownikiem myśliwców Eurofighter Typhoon?) czy amerykańskie wielozadaniowe myśliwce o właściwościach stealth F-15SE Silent Eagle (czytaj więcej: Biały Dom zatwierdził sprzedaż myśliwców do Kuwejtu, Bahrajnu i Kataru oraz: F-15SE Silent Eagle dla Kataru?). Kraj ten inwestuje również w systemy obrony wybrzeża i marynarkę wojenną (czytaj więcej: Katar inwestuje w systemy obrony wybrzeża oraz: Włosi zbudują 7 okrętów wojennych dla Kataru), czy demonstruje możliwości przeprowadzenia ataku rakietowego (czytaj więcej: Katar zaprezentował chińskie rakiety balistyczne SY-400).

Działania te mają poniekąd związek z degradacją pozycji międzynarodowej Kataru po tym jak Arabia Saudyjska, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Bahrajn i Egipt zerwały stosunki dyplomatyczne i handlowe z tym krajem w dniu 5 czerwca ub. r., w związku z oskarżeniami władz w Doha o wspieranie terroryzmu, czemu emir Kataru, Tamim ibn Hamad Al Sanim, stanowczo zaprzecza. Warto zauważyć, że jeśli negocjacje z Kremlem powiodą się, Katar stanie się piątym eksportowym użytkownikiem tego systemu, po Chinach, Indiach, a także dwóch państwach regionu Bliskiego Wschodu, czyli Turcji i Arabii Saudyjskiej.

Transporter-wyrzutnia systemu S-400 Triumf na nowym podwoziu MZKT-7930. / fot. NPO Ałmaz-Antiej.

Źródło:

tass.com: Qatar plans to buy S-400 Triumf from Russia

Czytaj także:

Rosyjski transport z systemem S-400 dla Chin uszkodzony podczas rejsu

System rakietowy S-400 i inne rosyjskie uzbrojenie dla Arabii Saudyjskiej

Turcja kupi rosyjskie systemy S-400 Triumf?

Rosyjskie systemy S-400 Triumf na Półwyspie Krymskim

Kontrakt na dostawę S-400 Triumf dla Indii

Rosja rozmieści baterie przeciwlotnicze S-400 w Syrii

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.