Katarzyna Puzyńska, ”Policjanci. Ulica” – recenzja

Policjanci, jedni z pierwszych, którzy niosą pomoc nawet za cenę życia. Wielu z nas ma różne skojarzenia związane z Policją. W społeczeństwie zakorzeniły się pewne stereotypy odnośnie tej grupy zawodowej. Czy jednak zdajemy sobie sprawę jak na co dzień pracują służby, które zapewniają nam bezpieczeństwo?

Rąbka tajemnicy uchyla nam Katarzyna Puzyńska, psycholog i autorka bestsellerowej sagi książek kryminalnych o Lipowie. Bohaterami jej pracy są policjanci z różnym stażem, którzy pracują w wydziałach ? prewencji, ruchu drogowego, patrolowego. Książka ma formę wywiadu. Nie ma tu koloryzowania czy nadmiernego patosu. To szczere słowa wypowiedziane przez funkcjonariuszy, którzy nie jedno widzieli. Krew, pobicie, kolizje, śmierć…to dla nich chleb powszechni. Jedni z tym sobie radzą bardziej, inni mniej.

Autorka zadając pytania porusza ciekawe zagadnienia związane z pracą kobiet w Policji, sytuacjami użycia środków przymusu bezpośredniego, presją związaną ze statystykami, problemem radzenia sobie ze stresem i odreagowania trudnych sytuacji. Przykładowo często przyprawiają o siwe włosy policjantów fałszywe pomówienia i wraz z nimi sprawy sądowe. W końcu pyta czy służba w Policji to tylko zawód a może nadają się do niej tylko ludzie z powołania? Mnóstwo pytań z odpowiedziami ludzi z dużym bagażem doświadczeń. Strona za stroną czytelnik odkrywa realia funkcjonowania służb mundurowych.

Trudno doszukać się minusów. Może, gdyby Autorka zdecydowała się na dodanie fotografii, książka byłaby dodatkowo atrakcyjniejsza dla czytelnika. Mnie osobiście spodobała się okładka.

Reasumując, pozycję ?Policjanci. Ulica? przeczytałam z przyjemnością i gorąco każdemu polecam! Nie ukrywam były momenty, kiedy pojawił się na mej twarzy uśmiech, czasem łzy stanęły w oczach. Warto dodać, że na uznanie zasługuje postawa Autorki, która część honorarium ze sprzedaży swej książki przeznaczyła na wsparcie rodzin funkcjonariuszy, którzy w trakcie służby ponieśli śmierć.


Autor: Katarzyna Puzyńska

Tytuł: Policjanci. Ulica

Wydawnictwo:  Prószyński i S-ka

Oprawa: Twarda

Rok wydania: 2018

Liczba stron: 344

ISBN: 978-83-8123-272-2

 

Doktorantka Instytutu Historii Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II. Interesuje się historią średniowiecza, dziejami Kościoła, historią regionalną.