F/A-18C Hornet /Fot. Wikimedia Commons.

Katastrofa F/A-18C Hornet w Kalifornii

We wtorek, w dniu 25 października br. w ośrodku szkoleniowym MCAGCC nieopodal Twentynine Palms rozbił się myśliwiec myśliwiec wielozadaniowy F/A-18C Hornet należący do Piechoty Morskiej Stanów Zjednoczonych – pilot zdołał się katapultować i przeżył katastrofę.

We wtorek, w dniu 25 października br. w ośrodku szkoleniowym Marine Corps Air Ground Combat Center (MCAGCC) nieopodal Twentynine Palms w czasie wykonywania rutynowej misji treningowej rozbił się myśliwiec wielozadaniowy F/A-18C Hornet należący do Korpusu Piechoty Morskiej Stanów Zjednoczonych – jak wynika z informacji podawanych przez lokalne media pilot zdołał się katapultować i przeżył katastrofę.

Twentynine Palms (29 Palms). /Fot. ci.twentynine-palms.ca.us

Twentynine Palms (29 Palms). /Fot. ci.twentynine-palms.ca.us

Według rzecznika Korpusu Piechoty Morskiej porucznika Johna Robertsa, wstępny raport wskazuje, że pilot myśliwca wielozadaniowego F/A-18C Hornet posadził maszynę na ziemi, ale tuż po tym zmuszony był do katapultowania się – maszyna spłonęła. Piechota Morska podaje, ze pilot nie odniósł poważnych obrażeń, ale zgodnie ze standardową procedurą został przetransportowany do lokalnego szpitala gdzie został przebadany. Amerykańskie władze poinformowały, że na razie nie wiadomo co było przyczyną katastrofy – wyjaśnianiem przyczyn zajmie się powołane specjalnie do tego celu śledztwo.

Myśliwiec wielozadaniowy F/A-18C Hornet który rozbił się we wtorek, w dniu 25 października br. w ośrodku szkoleniowym Marine Corps Air Ground Combat Center (MCAGCC) nieopodal Twentynine Palms należał do 251. Dywizjony Szturmowego (VMFA-251) z Marine Aircraft Group 31 (MAG-31) z bazy lotniczej MCAS Beaufort. W wyniku wtorkowej katastrofy myśliwca F/A-18C Hornet, Piechota Morska zadecydowała o zawieszeniu operacji lotniczych z wykorzystaniem 30 maszyn na okres 24 godzin.

Incydent miał miejsce trzy miesiące po katastrofie należącego do Korpusu Piechoty Morskiej myśliwca wielozadaniowego F/A-18C Hornet ? w wyniku katastrofy śmierć poniósł pilot maszyny (czytaj także: Katastrofa F/A-18C w Kalifornii). We wrześniu br. miała miejsce jeszcze jedna katastrofa statku powietrznego Korpusu Piechoty Morskiej – tym razem w pobliżu wybrzeży Okinawy rozbił się samolot pionowego/krótkiego startu i lądowania AV-8B Harrier II (czytaj także: Okinawa: Katastrofa amerykańskiego Harriera).

Zobacz także:

Zainteresowania: szeroko pojęta kwestia bezpieczeństwa, wojskowość, polityka międzynarodowa, historia najnowsza, kino, książki, gry wideo.