AS.332 Super Puma, należący do Hiszpańskich Sił Powietrznych. / Wikimedia Commons.

Katastrofa hiszpańskiej Super Pumy

W dniu 22 października br., na Atlantyku doszło do katastrofy hiszpańskiego wojskowego śmigłowca ratowniczego (SAR) AS.332 Super Puma.

Hiszpańskie Ministerstwo Obrony Narodowej poinformowało, iż utraciło jeden śmigłowiec ratowniczy SAR (Search and Rescue) typu Aerospatiale AS.332 Super Puma. Maszyna runęła do Oceanu Atlantyckiego w dniu 22 października br., o godz. 14:05 czasu lokalnego (GMT) ok. 520 km na południowy-wschód od wyspy Gran Canaria (Wyspy Kanaryjskie) i 74 km na południowy-zachód od marokańskiego miasta Ad-Dachla.

Los trzech członków załogi, których personali nie ujawniono (oprócz stopni wojskowych: kapitan, porucznik i sierżant) pozostaje nieznany. W ich poszukiwaniach biorą udział hiszpańskie myśliwce F/A-18 Hornet oraz ekipy ratunkowe marokańskich sił zbrojnych.

Śmigłowiec Aerospatiale AS.332 Super Puma należał do 802. Eskadry Lotniczej (802. Escuadrón de Fuerzas Aéreas) i stacjonował w bazie sił powietrznych Gando (Base Aérea de Gando) na wyspie Gran Canaria. Maszyna wracała z Dakaru do swojej bazy macierzystej, po dwutygodniowych ćwiczeniach z senegalskimi siłami zbrojnymi, z międzylądowaniem w celu uzupełnienia paliwa w mauretańskim Nawazibu.

W dniu 12 października br. w Kabulu doszło do katastrofy brytyjskiego śmigłowca Puma HC Mk 2, którego wersją rozwojową jest AS.332 Super Puma (czytaj więcej: Katastrofa brytyjskiej Pumy w Afganistanie).

AKTUALIZACJA (24.10.2015):

Wszyscy członkowie załogi zostali uratowani przez ekipy ratunkowe. Dla jednego z Hiszpanów była to już druga katastrofa maszyny tego samego typu, którą udało mu się przeżyć. Jako jedyny uratował się wypadku Super Pumy z tej samej eskadry w dniu 19 marca 2014 roku niedaleko Wysp Kanaryjskich.

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.