F-16I Sufa należący do Izraelskich Sił Powietrznych. / Wikimedia Commons (CC BY 3.0).

Katastrofa izraelskiego F-16I Sufa

W dniu 5 października br. doszło do katastrofy izraelskiego myśliwca F-16I Sufa, gdy po misji bombardowania Strefy Gazy, maszyna podchodziła do lądowania w bazie lotniczej Ramon. Jeden z członków załogi zginął w pożarze samolotu, drugi został ranny.

Położenie bazy lotniczej Ramon. / Wikimedia Commons.

Położenie bazy lotniczej Ramon. / Wikimedia Commons.

W środę, 5 października br. doszło do katastrofy izraelskiego myśliwca F-16I Sufa. Jak poinformowały izraelskie media, w wyniku zdarzenia, pilot maszyny, 34-letni mjr Ohad Cohen Nov zginął w pożarze, natomiast drugi członek załogi, nawigator, został ranny i hospitalizowany.

Dwumiejscowa maszyna miała wylądować w bazie sił powietrznych Ramon na pustyni Negew. W czasie procedury podchodzenia do lądowania, wybuchł pożar i myśliwiec stanął w płomieniach. Maszyna wracała z misji bombardowania pozycji Hamasu w Strefie Gazy, po przeprowadzeniu ataku rakietowego na miejscowość Sderot w południowym Izraelu.

Przyczyna katastrofy nie jest znana, a dowódca Izraelskich Sił Powietrznych gen. mjr Amir Eszel wydał polecenie wszczęcia śledztwa. Była to czwarta katastrofa izraelskiego F-16 od 2009 roku, w poprzednie trzy spowodowały trzy ofiary.

Do momentu katastrofy, Izraelskie Siły Powietrzne (Hejl HaAvir) operowały 107 myśliwcami w wariancie F-16A/B Netz, 136 F-16C/D Barak-2020 oraz 100 F-16I Sufa, co daje łącznie 343 maszyny tego typu.

Czytaj także:

Dziesięć F-15D Eagle przekazanych Izraelowi

Wielomiliardowa pomoc wojskowa USA dla Izraela

Oblot izraelskiego F-35I Adir

Śmigłowce SH-60F Seahawk dla Izraela

Izrael ćwiczył atak na irańskie instalacje nuklearne?

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.