Eurocopter Tiger. /Fot. Sgt. Rick Frost, U.S. Army (114th PAD)

Katastrofa niemieckiego śmigłowca szturmowego w Mali

W dniu 26 lipca br. doszło do katastrofy niemieckiego śmigłowca szturmowego Tiger UHT, biorącego udział w prowadzonej przez ONZ Wielowymiarowej Zintegrowanej Misji Stabilizacyjnej w Mali (Multidimensional Integrated Stabilisation Mission in Mali; MINUSMA). Obaj członkowie załogi Tigera ponieśli śmierć na miejscu.

Niemiecki śmigłowiec szturmowy Tiger UHT należący do 36. Pułku Śmigłowców Bojowych (niem. 36. Kampfhubschrauberregiment Kurhessen) rozbił się w czasie patrolu na obszarze pustynnym w północnej części Mali, w odległości blisko 70 kilometrów na północny wschód od Gao, w rejonie Tabankort. Do tragicznej w skutkach katastrofy, w której śmierć ponieśli obaj członkowie załogi, doszło w środę, w dniu 26 lipca 2017 roku około godziny 12:20 czasu lokalnego w czasie rutynowych działań prowadzonych w ramach Wielowymiarowej Zintegrowanej Misji Stabilizacyjnej w Mali.

Tiger HAD (Airbus Helicopters)

Według rzecznika niemieckiej armii to pierwsi od 2013 roku i czasów misji w Afganistanie niemieccy żołnierze, którzy zginęli podczas operacji wojskowej.

Informacje o katastrofie niemieckiej maszyny przekazała załoga drugiego śmigłowca biorącego udział w patrolu. Na miejsce katastrofy, wysłano zespół śledczych, którego zadaniem będzie odnalezienie czarnych skrzynek i ustalenie przyczyn katastrofy śmigłowca oraz śmierci dwóch niemieckich lotników. Do czasu wyjaśnienia sprawy, loty wszystkich śmigłowców szturmowych Tiger zostały wstrzymane. Według rzecznika niemieckiej armii nie ma dowodów na to, aby maszyna została zestrzelona przez siły przeciwnika. Informacje udostępnione przez niemiecki dziennik ?Der Spiegel? wskazują, że niemiecka armia podejrzewa, iż przyczyną katastrofy mogła być usterka techniczna.

Źródło: Reuters / DW / Washington Post

Zobacz także:

Zainteresowania: szeroko pojęta kwestia bezpieczeństwa, wojskowość, polityka międzynarodowa, historia najnowsza, kino, książki, gry wideo.