Fot. screen YouTube.

Katastrofa rosyjskiego myśliwca MiG-29KR operującego z pokładu „Kuzniecowa”

Jak informują zachodnie media powołując się na źródła oficjalne, w dniu 13 listopada br. doszło do katastrofy rosyjskiego myśliwca pokładowego MiG-29KR, operującego z pokładu lotniskowca RFS Admirał Kuzniecow u wybrzeży Syrii. Informację potwierdziły później władze rosyjskie.

Stacja Fox News poinformował, powołując się na źródła w rządzie amerykańskim, że w niedzielę 13 listopada br. jeden z rosyjskich wielozadaniowych myśliwców pokładowych MiG-29KR uległ rozbiciu podczas podchodzenia do lądowania na pokładzie lotniskowca RFS Admirał Kuzniecow, operującego u wybrzeży Syrii.

Jednomiejscowy MiG-29KR (w kodzie NATO: Fulcrum-D) z 100. Samodzielnego Pokładowego Pułku Myśliwskiego Floty Północnej z formacji łącznie trzech maszyn tego typu, podchodząc do lądowania na lotniskowcu, około godz. 14:30 czasu uniwersalnego, miał wpaść do wody, a pilot katapultować się. Uratowany lotnik, które stan zdrowia jest nieznany, miał zostać wyłowiony przez załogę śmigłowca ratunkowego (search and rescue; SAR) rosyjskiej Marynarki Wojennej (WMF). Wrak maszyny również miał zostać wyłowiony.

RT, powołując się na Ministerstwo Obrony Narodowej FR, potwierdziło wcześniejsze doniesienia medialne i opublikowało oświadczenie rosyjskich władz:

W wyniku awarii technicznej podczas lotu treningowego nastąpił incydent z pokładowym myśliwcem MiG-29. Pilot katapultował się i został przetransportowany na pokład lotniskowca „Admirał Kuzniecow” przez ekipę ratunkową. Pilot nie został ranny i jest gotowy do kolejnych misji.

Na pokładzie rosyjskiego lotniskowca znajdują się wyremontowane myśliwce pokładowe Su-33/Su-27K (w kodzie NATO: Flanker-D) z 279. Samodzielnego Pokładowego Pułku Myśliwskiego Floty Północnej, najnowszy nabytek lotnictwa morskiego WMF, czyli myśliwce wielozadaniowe MiG-29K/KUB (oznaczenie wojskowe: MiG-29KR/KUBR) oraz śmigłowce: szturmowe Ka-52K Katran (Hokum-B), zwalczania okrętów podwodnych Ka-27 (Helix) i wczesnego ostrzegania Ka-31 (Helix), dla których misja w Syrii będzie debiutem bojowym. W przypadku Su-33, sześć lub osiem maszyn zostało wyposażonych w system nawigacyjno-celowniczy Gefest SWP-24. Potwierdzono udział trzech jednomiejscowych maszyn typu MiG-29KR (nr boczny ?31 Blue?, ?38 Blue? oraz ?48 Blue?) i dwóch dwumiejscowych MiG-29KUBR (?50 Blue? oraz ?53 Blue?).

Rosja wysłała do Syrii szybkie kutry patrolowe Raptor

Fregata rakietowa ?Admirał Grigorowicz? wzmocni grupę uderzeniową ?Kuzniecowa? [FOTO]

Trzy okręty podwodne dołączą do grupy uderzeniowej ?Kuzniecowa?

Ćwiczenia grupy uderzeniowej Kuzniecowa na Morzu Norweskim [FOTO]

Admirał Kuzniecow na czele siedmiu innych okrętów w drodze do Syrii

Poniżej wideo ze startami i lądowaniami MiG-29KR i MiG-29KUBR z pokładu RFS Admirał Kuzniecow u wybrzeży Syrii?

…oraz jedna z maszyn uchwycona przez kamerę nad Syrią:

Źródła:

rt.com: Russian MiG-29 fighter jet crashes into Mediterranean, pilot unhurt ? MoD 

foxnews.com: Russian fighter jet crashes near its aircraft carrier in Mediterranean, US officials say

combataircraft.net: Russian Navy MiG-29K lost in Mediterranean

theaviationist.com: Russian MiG-29K from Adm. Kuznetsov aircraft carrier has crashed in Mediterranean sea

Czytaj także:

Katastrofa Su-27 ?Rosyjskich Rycerzy?

Katastrofa Su-25 w Rosji

Syria: Islamiści zniszczyli rosyjski śmigłowiec [WIDEO]

Rosyjski śmigłowiec szturmowy zestrzelony przez ISIS [WIDEO]

Syria: rosyjski Mi-8 został zestrzelony; ciała 5 ofiar zbezczeszczone

Rosyjski śmigłowiec ratunkowy Mi-8 zniszczony w Syrii [WIDEO]

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.