Su-27, należące do zespołu akrobacyjnego Russkije Witjazi. / Wikimedia Commons (CC BY-SA 2.0).

Katastrofa Su-27 „Rosyjskich Rycerzy”

W dniu 9 czerwca br. doszło do katastrofy ciężkiego myśliwca Su-27 (w kodzie NATO: Flanker-B), należącego do zespołu akrobacyjnego Russkije Witjazi (?Rosyjscy Rycerze?). Pilot maszyny zginął na miejscu.

Do tragicznej w skutkach katastrofy doszło w pobliżu wsi Muranowo w rejonie puszkińskim, około 30 km na północny-wschód od Moskwy. Zgodnie z komunikatem prasowym Ministerstwa Obrony Rosji, maszyna rozbiła się, gdy wracała do swojej macierzystej bazy w Kubince. Na miejscu zdarzenia ratownicy odnaleźli ciało pilota w pobliżu wraku. Stwierdzono, że maszyna upadła w lesie ok. 2 km od pobliskiej wsi i nie stworzyła zagrożenia dla ludności cywilnej.

Samoloty zespołu akrobacyjnego Russkije Witjazi wykonywały powietrzne ewolucje z okazji ceremonii odsłonięcia pomnika poświęconego rosyjskim lotnikom, w Aszukino w obwodzie moskiewskim, w której brali udział m.in. wiceminister obrony Jurij Borysow oraz głównodowodzący Sił Powietrzno-Kosmicznych (WKS) gen. płk Wiktor Bondariew. Jedna z maszyn po zakończeniu pokazów i rozpoczęciu powrotu do Kubinki, rozbiła się, a pilot nie zdołał się katapultować i zginął na miejscu.

Według informacji MO FR, maszynę pilotował 35-letni prawy skrzydłowy mjr Siergiej Jeremienko. W lotnictwie wojskowym służył od 2003 roku, pilotując maszyny typu Jak-52, L-39, MiG-29 i Su-27 (ostatnim jego przydziałem był 31. Gwardyjski Nikopolski Pułk Lotnictwa Myśliwskiego), a od 2010 roku latał w zespole „Rosyjskich Rycerzy”. Zostawił żonę i dwie córki.

Na miejscu katastrofy pracuje obecnie komisja badań wypadków lotniczych Ministerstwa Obrony, a szef resortu, gen. Siergiej Szojgu wydał polecenie uziemienia wszystkich maszyn typu Su-27, należących do WKS, do czasu wyjaśnienia przyczyn katastrofy.

Agencja informacyjna TASS opublikowała nagranie wideo z miejsca zdarzenia:

Miesiąc wcześniej, gen. płk Bondariew ogłosił, że jeszcze w tym roku zespół akrobacyjny Russkije Witjazi zostanie wyposażony w myśliwce Su-30SM (w kodzie NATO: Flanker-H) (czytaj więcej: Nowe myśliwce dla zespołu akrobatycznego Russkije Witjazi [WIDEO]).

Natomiast równo tydzień wcześniej, w dniu 2 czerwca br. w USA doszło do katastrofy dwóch samolotów zespołów akrobacyjnych: F-16 Fighting Falcon należącego do zespołu Thunderbirds oraz F/A-18 Hornet zespołu Blue Angels. W przypadku tego drugiego, pilot również zginął na miejscu (czytaj więcej: Czarny czwartek amerykańskiego lotnictwa ? katastrofy myśliwców zespołów akrobacyjnych Thundebrids i Blue Angels).

Czytaj także:

Katastrofa dwóch F-16 Fighting Falcon w USA

Katastrofa dwóch myśliwców Super Hornet nieopodal wybrzeża Karoliny Północnej

Katastrofa B-52H Stratofortress na wyspie Guam

Katastrofa libijskiego MiG-21

Katastrofa śmigłowca szturmowego Mi-24P na Białorusi

Katastrofa Su-25 w Rosji

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.