Hawker Hunter / Wikimedia Commons.

Katastrofa zabytkowego myśliwca na pokazach lotniczych

W czasie pokazów lotniczych RAFA Shoreham Airshow 2015 doszło do katastrofy zabytkowego samolotu myśliwskiego Hawker Hunter, który roztrzaskał się na autostradzie. Zginęło co najmniej 7 osób, a 15 zostało rannych.

W czasie wykonywania powietrznych ewolucji samolot, według świadków, uderzył z impetem w samochody znajdujące się na autostradzie A27. Do zdarzenia doszło o godzinie 13:20 czasu Greenwich.

Dotychczas potwierdzono śmierć 7 osób, a 15 zostało rannych, w tym jedna w stanie krytycznym, i zostało przewiezionych do lokalnego szpitala Royal Sussex County Hospital.

Nie są znane przyczyny tragedii, brak też informacji o katapultowaniu się pilota. Autostrada A27 została tymczasowo zamknięta dla ruchu w obu kierunkach.

fot. news.sky.com

fot. news.sky.com

fot. news.sky.com

fot. news.sky.com

Do katastrofy doszło w czasie zaplanowanych na 22-23 sierpnia br. pokazów lotniczych RAFA Shoreham Airshow 2015, odbywających się w Shoreham-By-Sea w hrabstwie West Sussex. Według organizatorów na terenie wokół lotniska, gdzie odbywają się pokazy, w chwili zdarzenia znajdowało się około 20 tys. gości.

Samolot myśliwski Hawker Hunter służył w Królewskich Siłach Powietrznych (RAF) w latach 1954-2014 oraz w lotnictwie wojskowym ponad 20 innych państw. Wyprodukowano prawie 2.000 egzemplarzy tych maszyn.

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.