Kim Hjardar „Wikingowie. Najeźdźcy z północy” – recenzja

Jakiś czas temu nakładem Wydawnictwa RM, na półki polskich księgarni trafiła książka pod tytułem „Wikingowie. Najeźdźcy z północy” autorstwa norweskiego historyka oraz badacza czasów wikingów Kima Hjardara. Przedstawiona w książce historia ludów północy, potocznie zwanych Wikingami opowiada o ich najazdach, statkach, uzbrojeniu oraz ich niezwykłym stylu życia.

Jak informowaliśmy niedawno, książka ukazała się pod naszym patronatem medialnym. Warto zaznaczyć, że dzieło autora stanowi jedną z czterech części serii „Kieszonkowa historia” Wydawnictwa RM. Oprócz opowieści o Wikingach, w jej skład wchodzą także takie tytuły jak „Czołgi. Stulecie broni pancernej”, „Gladiatorzy. Krew i igrzyska” oraz „Rycerze. Honor i przemoc”. 

Muszę przyznać, że początkowo widząc tę „kieszonkową” książkę opowiadającą o tak rozległej kwestii jaką jest historia Wikingów, miałem spore obawy o jakość treści w niej zawartych.  Spodziewałem się niezwykle krótkiej i niewiele wnoszącej dla czytelnika lektury, niedającej szansy na zdobycie unikatowego spojrzenia na historię i kulturę nordycką.

Ku mojemu miłemu zaskoczeniu, pomimo niewielkiej objętości, książka przedstawiła mi niesamowita wręcz ilość informacji. Jak udało mi się dowiedzieć, autorem dzieła jest norweski historyk Kim Hjardar. Pan Hjardar od kilkunastu lat zajmuje się badaniem czasów wikingów i średniowiecza w ramach pracy zawodowej oraz co niezwykle ciekawe ożywia historię jako członek grupy rekonstrukcyjnej. Takie pokaźne CV musiało zatem oznaczać poważne podejście autora do sprawy a dla mnie ciekawą przygodę czytelniczą!

Książka została podzielona na dziewięć części: wprowadzenie, kalendarium, sześć rozdziałów oraz bibliografię. Całość wzbogacona została o ciekawą oprawę graficzną i pokaźną liczbę zdjęć i rysunków przybliżających przedstawiane zagadnienia. W pierwszym bardzo rozległym teściowo rozdziale autor przedstawia społeczeństwo Wikingów. Dowiemy się tutaj o wielu interesujących sprawach dotyczących życia tej społeczności, począwszy od ubioru, roli kobiet i mężczyzn czy rozrywki a skończywszy na systemie prawnym, budowie okrętów i handlu.

Kolejny rozdział poświęcony jest tzw. kulturze walki. Autor przedstawia uzbrojenie Wikingów i jego hierarchię oraz wyjaśnia celowość wypraw wojennych. Rozdział trzeci zajmuje się sferą duchową i przedstawia religie oraz mitologię nordycką. Warto zaznaczyć, że w tym rozdziale znajdziemy wiele informacji na temat nordyckich bóstw oraz tego, jak je czczono. Rozdział czwarty poświęcono grabieżom, eksploracji świata i osadnictwu. Rozdziały piąty i szósty — kolejno Ekspansja na północ i zachód oraz Najazd na Anglię — ukazują potężną skalę działalności Wikingów. Sam byłem lekko zszokowany jak dalekie w tamtych czasach wyprawy handlowe i łupieżcę odbywali Wikingowie.

Podsumowując

Książka „Wikingowie. Najeźdźcy z północy” to idealny tytuł dla czytelników pragnących zdobyć wiedze o historii Wikingów — o ich najazdach i rabunkach, statkach, uzbrojeniu oraz niezwykłym stylu życia. Wydana w przystępnej kieszonkowej formie lektura będzie z pewnością wspaniałym wstępem do zgłębiania wiedzy o historii i kulturze nordyckiej.

Dzięki krótkiej ale i treściwej lekturze książki Kima Hjardara nie tylko spędziłem miło kilka wieczorów ale i zyskałem nowe ciekawe zainteresowanie.. zainteresowanie kulturą i historią nordycką. Wcześniej nie interesował mnie zbytnio ten rozległy temat. Jedyny 'hype’ z nią związany miał miejsce wraz z odkryciem wspaniałego kanadyjsko-irlandzkiego serialu telewizyjnego serialu Wikingowie stacji History.

Polecam serdecznie

10/10

Adrian Blicharz

Autor: Kim Hjardar

Tytuł: Wikingowie. Najeźdźcy z Północy

Wydawnictwo: Wydawnictwo RM

Oprawa: miękka

Rok wydania: 2020

ISBN: 978-83-8151-350-0

Liczba stron: 192

Format: 158 x 213 mm

>>> Książkę można kupić u wydawcy tutaj <<<

Zainteresowania: szeroko pojęta kwestia bezpieczeństwa, wojskowość, polityka międzynarodowa, historia najnowsza, kino, książki, gry wideo.