Rosyjski pilot myśliwca wielozadaniowego Su-30SM. / fot. mil.ru

Kobiety znów będą pilotami rosyjskiego lotnictwa bojowego

W dniu 12 sierpnia br. rosyjski minister obrony, gen. Siergiej Szojgu podczas wizyty w militarnym parku rozrywki ?Patriota? w Kubince pod Moskwą, zapowiedział, że Krasnodarska Wyższa Wojskowa Lotnicza Szkoła Pilotów po raz pierwszy od zakończenia II wojny światowej rozpocznie nabór dziewcząt na kurs pilota wojskowego.

Jak poinformowała agencja prasowa TASS, w sobotę, 12 sierpnia br. podczas wizyty w militarnym parku rozrywki ?Patriota? w Kubince pod Moskwą z okazji obchodzonego po raz sto piąty Dnia Sił Powietrzno-Kosmicznych, minister obrony Federacji Rosyjskiej gen. Siergiej Szojgu zapowiedział, że Krasnodarska Wyższa Wojskowa Lotnicza Szkoła Pilotów im. Bohatera Związku Radzieckiego Anatolija Sierowa, po raz pierwszy od zakończenia II wojny światowej rozpocznie w tym roku nabór dziewcząt na kurs pilota wojskowego.

Pierwszy taki nabór w nowoczesnej historii Rosji rozpocznie się już w 1 października br. i obejmie wszystkich chętnych niezależnie od płci, aby w przyszłości mogli zasiąść za sterami samolotów i śmigłowców wojskowych:

Jest trochę dziewcząt, które chcą zostać pilotami wojskowymi. Otrzymaliśmy setki listów [w tej sprawie], dlatego zdecydowaliśmy się zarejestrować pierwszą grupę dziewcząt w Krasnodarskaiej Wyższej Wojskowej Lotniczej Szkole Pilotów w tym roku. Na razie będzie ich niewiele, bo w sumie piętnaście. Jednak biorąc pod uwagę liczbę wniosków otrzymanych przez Siły Powietrzno-Kosmiczne, nie możemy ich ignorować, więc w dniu 1 października pierwsza grupa dziewcząt rozpocznie naukę, aby zostać wojskowymi pilotami.

Rosyjski minister obrony, wizytując stoiska przedstawicielstwa krasnodarskiej szkoły lotniczej, wyraził nadzieję, by za pięć lat absolwentki uczyniły wakacje bardziej spektakularnymi, dzięki swoim umiejętnościom. Warto zauważyć, że w 2009 roku szkołę lotniczą ukończyły pierwsze kadetki, ale nie zostały dopuszczone do praktycznego szkolenia wojskowego na statkach powietrznych.

Historia kobiet-pilotów w ZSRR

W czasie II wojny światowej, gdy państwo sowieckie szukało wszelkich możliwych rezerw ludzkich do walki z hitlerowskimi Niemcami, wyszkolono wiele kobiet w zakresie pilotażu oraz walki w powietrzu i przeprowadzania bombardowań.

Warto tu wspomnieć o złożonych całkowicie z kobiet 588. Pułku Nocnych Bombowców (w późniejszym okresie jako 46. Tamański Pułk Nocnego Lotnictwa Bombowego Gwardii), utworzonym przez płk Marinę Raskową i dowodzonym przez mjr Jewdokiję Berszanską, 587. Pułku Lotnictwa Bombowego, złożonym z dwusilnikowych bombowców nurkujących Pe-2 czy 586. Pułku Myśliwskim, składającym się z samolotów Jak-1. Zostały one utworzone zgodnie z rozkazem nr 0099 Ludowego Komisarza Obrony z dnia 8 października 1941 roku, czyli ówczesną decyzją samego Józefa Stalina.

Aż 35 kobiet-pilotów otrzymało zaszczytny tytuł Bohatera Związku Radzieckiego. Po zakończeniu działań wojennych w Europie i na Dalekim Wschodzie wszystkie pułki kobiet-pilotów rozformowano i zaprzestano ich poboru w późniejszym okresie.

Źródło:

tass.com: Russia to start training female military pilots

Czytaj także:

Chiny: Pierwsza piątka kobiet-pilotów dopuszczona do lotów bojowych śmigłowcami szturmowymi

USA: pierwsza kobieta w elitarnej formacji Army Rangers

Katastrofa myśliwca J-10 chińskiego zespołu akrobacyjnego

Jegertroppen ? jednostka sił specjalnych złożona wyłącznie z kobiet

Pentagon zniesie restrykcje dotyczące służby kobiet

Jednostka specjalna Navy SEAL?s otworzy drzwi dla kobiet?

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.