Przeszłość i przyszłość eskadry VMFA-211: AV-8B Harrier II i F-35B Lightning II. / fot. US Marine Corps (Lance Cpl. Harley Robinson/Released).

Kolejna eskadra USMC z F-35B

Marine Fighter Attack Squadron 211 (VMFA-211), zwana Wake Island Avengers z bazy Yuma (Arizona) stała się drugą bojową eskadrą Korpusu Piechoty Morskiej USA (USMC), przezbrojoną w myśliwce 5. generacji F-35B Lightning II.

W dniu 30 czerwca br. eskadra amerykańskiego Korpusu Piechoty Morskiej VMFA-211, otrzymawszy w dniu 9 maja br. dwa pierwsze myśliwce F-35B Lightning II i stając się drugą bojową eskadrą USMC przezbrojoną w te maszyny, zmieniła status z eskadry szturmowej na myśliwsko-szturmową (wcześniej funkcjonowała pod nazwą VMA-211, a na jej wyposażeniu były myśliwce pionowego/krótkiego startu i lądowania AV-8B Harrier II; ostatni lot treningowy na nich wykonano w dniu 6 maja br. ? przyp. red.).

Podczas uroczystości inicjacji funkcjonowania nowej eskadry wyposażonej w F-35B, ppłk William Maples, dowódca byłej już VMA-211 powiedział, że:

Jesteśmy pierwszą z sześciu eskadr Harrierów do przezbrojenia. Wszystkie eskadry taktyczne Marines z F/A-18 Hornet, EA-6B Prowler i AV-8B Harrier II zostaną przezbrojone. (?) Marines są tym, co sprawia, ze ten samolot jest szczególny. Ich ciężka praca, wysiłek i poświęcenie są tym, co sprawia, że ten samolot jest niesamowity.

Dowódcą nowej eskadry, VMFA-211, został ppłk Chad Vaughn, który powiedział, że:

Mimo, iż jest inaczej, [w porównaniu z Harrierami ? przyp. red.] robimy to samo i Korpus powinien oczekiwać tego samego lub wyższego poziomu wsparcia.

Piloci nowych maszyn eskadry VMFA-211. / fot. US Marine Corps (Lance Cpl. Harley Robinson/Released).

Piloci nowych maszyn eskadry VMFA-211. / fot. US Marine Corps (Lance Cpl. Harley Robinson/Released).

Pierwszą bojową eskadrą, która osiągnęła status wstępnej zdolności bojowej (Initial operational capability) była również bazująca w MCAS Yuma, eskadra VMFA-121 (Marine Fighter Attack Squadron 121), zwana Green Knights. Miało to miejsce w dniu 31 lipca ub. r. (czytaj więcej: F-35 osiągnęły wstępną gotowość bojową). Ponadto, istnieje trzecia eskadra USMC, wyposażona w najnowsze samoloty 5. generacji, lecz jest to szkoleniowa VMFAT-501 (Marine Fighter Attack Training Squadron 501), zwana Warlords z MCAS Beaufort (Karolina Południowa), wyposażona od 2010 roku w 20 F-35B.

USMC planuje przezbrajać dwie eskadry rocznie w nowe maszyny, a kolejnymi będą VMFA-122 Werewolves z MCAS Beaufort (F-35B) oraz VMFA-314 Black Knights z MCAS Miramar (Kalifornia; jako pierwsza w Korpusie otrzyma F-35C).

Czytaj także:

F-35 przyleciały do Wielkiej Brytanii [FOTO+WIDEO]

Lockheed Martin zaprezentował izraelski F-35I Adir

Holandia proponuje Belgii wspólną flotę myśliwców F-35

Dwa F-35A wylądowały w Holandii [WIDEO]

Dania kupi myśliwce 5. generacji F-35A Lightning II

Pentagon kupi ponad 400 F-35 w ciągu pięciu lat

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.