Transporter-wyrzutnia rakiety balistycznej pośredniego zasięgu Hwasong-12 (KN-17). / fot. KCNA.

Kolejna północnokoreańska rakieta balistyczna nad Japonią

W dniu 15 września br. Korea Północna przeprowadziła drugą w ciągu niecałych trzech tygodni próbę z rakietą balistyczną pośredniego zasięgu, która ponownie przeleciała nad japońskim terytorium, gdzie zawyły syreny alarmowe systemu J-Alert, ostrzegające ludność wyspy Hokkaido o zagrożeniu atakiem rakietowym.

P’y?ngyang Chikhalsi, Korea Północna. / Wikimedia Commons.

W piątek, 15 września br. o godz. 7:57 czasu koreańskiego (GMT+9) Dowództwo Pacyficzne Stanów Zjednoczonych (USPACOM) poinformowało o wykryciu kolejnej w ciągu dwóch i pół tygodnia próby rakietowej reżimu komunistycznego Kim Dzong Una. Z rejonu bazy lotniczej Sunan, leżącej na północ od Pjongjangu wystrzelono rakietę balistyczną pośredniego zasięgu (Intermediate-range Ballistic Missile; IRBM), która przeleciała nad japońską wyspą Hokkaido i następnie wpadła do Oceanu Spokojnego.

Niezidentyfikowana jeszcze rakieta przeleciała około 3.700 km (2.230 mil), osiągając maksymalną wysokość 770 km (478 mil) upadając do wód północnego Pacyfiku, zgodnie z informacjami Sztabu Połączonego Sił Zbrojnych Korei Południowej. Gdy rakieta zagroziła terytorium Japonii, na Hokkaido system wczesnego ostrzegania J-Alert (Zenkoku Shunji Keih? System) za pomocą syren, lokalnych mediów oraz komunikatów z głośników wydał ostrzeżenie dla ludności cywilnej o możliwym ataku ze strony Korei Północnej.

Z kolei reakcja Korei Południowej była niemal natychmiastowa. W około dwie minuty po starcie północnokoreańskiej rakiety, Armii Korei Południowej (Republic of Korea Army; ROK Army) wystrzeliła do kierunku Morza Japońskiego dwie taktyczne rakiety balistyczne Hyunmu-2, symulując atak odwetowy na Północ i demonstrując tym samym możliwości natychmiastowej odpowiedzi na wypadek zagrożenia.

Premier Japonii, Shinz? Abe, powiedział w oświadczeniu, że kolejna próba rakietowa jest ?absolutnie niedopuszczalna? oraz, że jego kraj ?nigdy nie będzie tolerował tak niebezpiecznych i prowokacyjnych działań? ze strony Korei Północnej.

Minister spraw zagranicznych Korei Płd., Kang Kyung-wha, rozmawiała telefonicznie ze swoimi odpowiednikami w Japonii i USA, Taro Kono i Rexem Tillersonem, zapowiadając wspólne przeciwdziałanie prowokacjom reżimu Una. W oddzielnej rozmowie z sekretarzem stanu USA, Kang wyraziła ?głębokie rozczarowanie?, że Pjongjang nie zaprzestaje prób rakietowych i nuklearnych, pomimo międzynarodowej presji.

Tillerson z kolei zapewnił swoich partnerów o niezachwianym zobowiązaniu do obrony terytoriów Korei Południowej i Japonii przed wszelkimi zagrożeniami. Politycy zgodzili się również podjąć „potężne” i „surowe” środki zaradcze w sposób, który doprowadzi Północ do rezygnacji z jej prowokacyjnych zachowań i rozpoczęcia rozmów o denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego. Sekretarz obrony USA, James N. Mattis nazwała próbę Pjongjangu ?lekkomyślnym aktem?, który ?zmusił miliony Japończyków do szukania bezpiecznych schronień?. Na żądanie USA i Japonii, w piątek wieczorem zbierze się Rada Bezpieczeństwa ONZ na nadzwyczajnym spotkaniu.

Co ciekawe, Lee Eugene, rzeczniczka prasowa ministerstwa ds. zjednoczenia Korei, zapowiedziała, że pomimo politycznych okoliczności Korea Południowa będzie starać się rozszerzyć pomoc humanitarną na Koreę Północną, w tym postara się przekazać agencjom ONZ kwotę w wysokości 8 milionów USD.

Poprzednia próba rakietowa, również przeprowadzona nad terytorium japońskim, miała miejsce w dniu 29 sierpnia br. Wystrzelona wówczas rakieta balistyczna pośredniego zasięgu typu Hwasong-12 (KN-17) osiagnęła pułap 550 km i upadła do wód Oceanu Spokojnego po przebyciu około 2.700 km (czytaj więcej: Północnokoreańska rakieta balistyczna przeleciała nad Japonią). W międzyczasie reżim przeprowadził również szóstą próbę z bronią nuklearną (czytaj więcej: Korea Północna przeprowadziła szóstą próbę nuklearną).

Źródła:

usfk.mil: PACOM detects NK IRBM

yonhapnews.co.kr: N. Korea fires ballistic missile over Japan: S. Korea

yonhapnews.co.kr: S. Korea seeking to extend aid to N.K. despite provocations

yonhapnews.co.kr: Kang holds talks with Tillerson, Kono to discuss countermeasures against N.K. missile launch

yonhapnews.co.kr: Nuke envoys of S. Korea, U.S., Japan vow strong response to N.K. missile test

Czytaj także:

KRL-D: Kolejna próba z międzykontynentalną rakietą balistyczną

Korea Płn. wystrzeliła międzykontynentalną rakietę balistyczną?

Korea Płd. przetestowała nową rakietę balistyczną o wydłużonym zasięgu [WIDEO]

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.