F-15J, należące do Japońskich Powietrznych Sił Samoobrony (K?k? Jieitai; JASDF). / Wikimedia Commons (domena publiczna).

Kolejny incydent chińskiego i japońskiego lotnictwa wojskowego

Ministerstwo Obrony ChRL wyraziło głębokie zaniepokojenie działaniami lotnictwa japońskiego, gdy dwa myśliwce Mitsubishi F-15J Eagle w niebezpieczny sposób przechwyciły chińskie samoloty wojskowe w rejonie japońskich wysp Okinawa i Miyako w archipelagu Riukiu. Japonia z kolei stanowczo odrzuca oskarżenia władz chińskich.

W sobotę rano, 10 grudnia br. nad cieśniną Miyako pomiędzy wyspami Okinawa i Miyako w archipelagu Riukiu, należącym do Japonii, miało dojść do incydentu samolotów Japońskich Powietrznych Sił Samoobrony (K?k? Jieitai; JASDF) i Sił Powietrznych Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej (PLAAF).

Jak twierdzą władze w Pekinie, podczas rutynowego przelotu nad wodami międzynarodowymi chińskich samolotów wojskowych zmierzających na ćwiczenia nad zachodnim Pacyfikiem, Japończycy poderwali do ich przechwycenia dwa myśliwce Mitsubishi F-15J Eagle. Rzecznik chińskiego MON, płk Yang Yujun twierdzi, że japońscy piloci mieli zbliżyć się do samolotów PLAAF i wypuścić flary antyrakietowe wprost na chińskie maszyny, co było niebezpieczne i nieprofesjonalnie, naruszyło wolność żeglugi i przelotu gwarantowaną prawem międzynarodowym.

Według pułkownika, piloci chińscy przedsięwzięli odpowiednie środki i kontynuowali swój lot do lokalizacji docelowej. Dodał, że różne działania inferencyjne zainicjowane przez japońskie samoloty wojskowego oraz okręty wojenne w ostatnich latach mogą łatwo doprowadzić do nieporozumień i błędnej oceny sytuacji, wynikiem sporów a nawet konfliktów na morzu i w przestrzeni powietrznej. Kończąc oświadczenie, chiński pułkownik wezwał władze japońskie do podjęcia środków zaradczych, w celu uniknięcia takich incydentów dla potrzymania bezpieczeństwa i stabilności w regionie i ogólnych interesów chińsko-japońskich.

Wyspy Riukiu. / Wikimedia Commons (GNU Free Documentation License).

Wyspy Riukiu. / Wikimedia Commons (GNU Free Documentation License).

Sekretarz Kancelarii Premiera Japonii, Yoshihide Suga stanowczo odrzucił oskarżenia Chin:

Otrzymałem raport z Ministerstwa Obrony, mówiący że japońskie samoloty nie prowadziły żadnej aktywności militarnej w bliskiej odległości chińskiego lotnictwa lub żeby miały zagrozić bezpieczeństwu chińskich samolotów lub ich załóg. Fakt, że oświadczenie chińskich wojskowych różni się wyraźnie od faktów jest godne wielkiego ubolewania i szkodzi poprawie stosunków Japonii i ChRL oraz stanowczo zaprotestowaliśmy stronie chińskiej.

Ministerstwo Obrony Japonii poinformowało jedynie, że odnotowano przelot sześciu chińskich maszyn wojskowych: dwóch bombowców strategicznych Xian H-6, dwóch samolotów zwiadu elektronicznego (Electronic Intelligence; ELINT) Tu-154MD i Shaanxi Y-8X w eskorcie dwóch myśliwców Su-30MKK (w kodzie NATO: Flanker-C). Według Japończyków, grupa samolotów przekroczyła cieśninę Miyako, następnie wykonała skręt o 180 stopni kierując się na Morze Wschodniochińskie w kierunku Kanału Bashi, który jest strategiczną drogą morską oddzielającą Filipiny od Tajwanu.

Yoshihide Suga dodał również, że Japońskie Siły Samoobrony (Jieitai; JSDF) będą stale obserwować działania chińskiego wojska, których intensywność stale rozwija się i wzrasta oraz dokładać wszelkich starań w kierunku ochrony wysp, wód przybrzeżnych i przestrzeni powietrznej, zgodnie z prawem międzynarodowym i krajowym, powściągając środki przeciw jakiejkolwiek inwazji japońskiego terytorium.

Warto zauważyć, że incydent miał miejsce w rejonie wyspy Miyako, gdzie w 2023 roku Japońskie Lądowe Siły Samoobrony (Rikuj? Jieitai; JGSDF) mają rozmieścić nowe pociski przeciw-okrętowe bazowania lądowego o zasięgu 300 km (czytaj więcej: Spór Chiny-Japonia: Nowe pociski przeciw-okrętowe trafią na Wyspy Riukiu).

Ostatni zgrzyt z udziałem japońskiego i chińskiego lotnictwa wojskowego miał miejsce w dniu 17 czerwca br. Dwa myśliwce Mitsubishi F-15J Eagle przechwyciły wówczas parę chińskich Su-30MKK w pobliżu spornych Wysp Senkaku, nad którymi kontrolę sprawują trzy państwa: ChRL, Japonia i Tajwan (czytaj więcej: Incydent z udziałem japońskiego i chińskiego lotnictwa).

Źródła:

eng.mod.gov.cn: China urges Japan to stop interfering with its high sea military training

thehindu.com: Japan protests against China?s allegations of dangerous conduct by fighter jets

japantimes.co.jp: Japanese, Chinese military aircraft engage in latest tit-for-tat moves in airspace above Western Pacific

Czytaj także:

Japonia modernizuje swoje baterie rakiet Patriot

Japonia zwiększy budżet obronny w obawie przed Chinami

Chiny przeprowadziły jednoczesną próbę z 10 rakietami balistycznymi [WIDEO]

Japonia: Katastrofa myśliwca F/A-18D Hornet Korpusu Piechoty Morskiej USA

Chiny: Pierwsza piątka kobiet-pilotów dopuszczona do lotów bojowych śmigłowcami szturmowymi

Oficjalnie: Chiny pracują nad nowym bombowcem strategicznym

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.