Samolot patrolowy i ZOP typu P-8A Poseidon. / Wikimedia Commons.

Kolejny incydent nad Morzem Czarnym

W dniu 7 września br. nad międzynarodowymi wodami Morza Czarnego doszło do amerykańsko-rosyjskiego incydentu. Amerykański samolot patrolowy P-8A Poseidon został w niebezpieczny sposób przechwycony przez rosyjskie myśliwce Su-27 (w kodzie NATO: Flanker).

Jak powiedział agencji prasowej Reutera rzecznik Pentagonu kmdr Jeff Davis, rosyjskie ciężkie myśliwce Su-27 (w kodzie NATO: Flanker) wykonały łącznie cztery procedury przechwycenia, należącego do US Navy samolotu patrolowego P-8A Poseidon, wykonującego zaplanowany lot nad międzynarodowymi wodami Morza Czarnego. Jedno z przechwyceń, trwające 19 minut, było szczególnie niebezpieczne dla załóg obu maszyn, gdyż rosyjski myśliwiec zbliżył się do amerykańskiego samolotu na odległość jedynie 3 metrów (10 stóp).

Jak podkreślił Davis, większość spotkań amerykańskich i rosyjskich samolotów wojskowych w powietrzu ma charakter profesjonalny i bezpieczny, dlatego środowy incydent był zaskakujący i stanowił niepotrzebne ryzyko.

Rejon, gdzie doszło do incydentu. / fot. screen Google Maps.

Rejon, gdzie doszło do incydentu. / fot. screen Google Maps.

Z kolei według Rosjan, którzy potwierdzili incydent, amerykańska maszyna miała wyłączony transponder i dwa razy zbliżyła się do rosyjskiej przestrzeni powietrznej w rejonie Krymu. MON FR podkreślił, że Su-27 wykonywały manewry zgodne z prawem międzynarodowym.

Warto zauważyć, że w tym samym czasie w rejonie na południe od Odessy, dwa rosyjskie okręty wojenne zbliżyły się ukraińskich platform wiertniczych, a dwa bombowce taktyczne Su-24M (w kodzie NATO: Fencer) wykonały przelot nad okrętem ukraińskim, który przypłynął w ten rejon po informacji o rosyjskich jednostkach.

Ostatni incydent nad Morzem Czarnym z udziałem lotnictwa amerykańskiego i rosyjskiego miał miejsce w dniu 25 stycznia br. Amerykański samolot zwiadowczy RC-135U został przechwycony przez rosyjski Su-27. Wtedy także Rosjanie wykonywali niebezpieczne manewry w stosunki do Amerykanów (czytaj więcej: Niebezpieczne przechwycenie Amerykanów nad Morzem Czarnym).

Rosyjski ciężki myśliwiec przewagi powietrznej Su-27P (w kodzie NATO: Flanker). / Wikimedia Commons.

Rosyjski ciężki myśliwiec przewagi powietrznej Su-27P (w kodzie NATO: Flanker). / Wikimedia Commons.

Pozostałe incydenty amerykańsko-rosyjskie w tym roku:

Amerykański niszczyciel zbliżył się niebezpiecznie blisko do rosyjskiej fregaty [WIDEO]

Amerykański RC-135W przechwycony przez Rosjan. Tym razem bez incydentu

Kolejny incydent z udziałem niszczyciela USS ?Donald Cook? i rosyjskich bombowców Su-24M oraz: US Navy opublikowała nowe nagrania z incydentu na Bałtyku [WIDEO]

Niebezpieczne przechwycenie Amerykanów nad Bałtykiem

Rosjanie znów prowokują nad Bałtykiem

Czytaj także:

Samoloty P-8A Poseidon i śmigłowce AH-64E Guardian dla Wielkiej Brytanii

Poseidony trafią na Islandię

Rosyjskie samoloty patrolowe zbliżyły się do amerykańskiego lotniskowca

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.