Kolejny zamach terrorystyczny we Francji

Zamachowcy wysadzili zbiorniki z gazem należące do zakładów przemysłowych znajdujących się w pobliżu Lyonu, w środkowo-wschodniej Francji. W wyniku eksplozji jedna osoba poniosła śmierć, a kilka jest rannych. Na terenie zakładów przemysłowych odnaleziono odciętą głowę zawieszoną na ogrodzeniu, co jest charakterystyczne dla metod stosowanych przez terrorystów z Państwa Islamskiego. Jak donoszą świadkowie, jeszcze przed eksplozją jeden z zamachowców jeździł w koło trzymając w ręce islamistyczny sztandar. Francuskie media informują, że aresztowano osobę podejrzaną o dokonanie ataku.

Lokalne media wskazują, że na teren zakładów należących do amerykańskiej firmy Air Products w Saint-Quentin-Fallavier wjechał samochód z jedną lub dwiema osobami. Po chwili nastąpiła eksplozja zbiorników gazowych. Obecnie miejsce zdarzenia jest zabezpieczone i trwa ewakuacja pracowników. Na miejscu znajduje się strażacy, funkcjonariusze policji i sanitariusze. Na miejsce przybył minister spraw wewnętrznych Francji Bernard Cazeneuve. Premier Francji Manuel Valls będący z wizytą w Ameryce Południowej wyraził kondolencje i zaapelował o wzmożoną czujność.

Jest to już kolejny zamach we Francji w tym roku. W ubiegłą środę Francuskie Zgromadzenie Narodowe przyjęło ustawę zezwalającą na inwigilację osób podejrzanych o terroryzm. Według lokalnej gazety ?Le Dauphine”, która powołuje się na swoich informatorów w służbach specjalnych, już dłuższego czasu pojawiały się informacje o tym, że w okolicy może dojść do zamachu. Zatrzymany 30 letni mężczyzna jest  znany służbom, odmawia składania zeznań i nie ma przy sobie żadnych dokumentów  Paryska prokuratura poinformowała, że wszczęto śledztwo w sprawie morderstwa i usiłowania morderstwa przez zorganizowaną grupę powiązaną z terroryzmem.

Absolwent Wydziału Bezpieczeństwa Narodowego Akademii Obrony Narodowej w Warszawie (obecnie Akademii Sztuki Wojennej). Instruktor strzelectwa sportowego, instruktor kalisteniki i zagorzały fan wycieczek górskich. Zdobywca Wojskowej Odznaki Górskiej 21 Brygady Strzelców Podhalańskich i Odznaki Skoczka Spadochronowego Służb Ochrony. Członek grupy rekonstrukcyjnej SPAP Wojkowice i Stowarzyszenia "Głos bohatera". Do głównych zainteresowań naukowych autora należą terroryzm międzynarodowy, przestępczość zorganizowana, społeczne inicjatywy w obszarze bezpieczeństwa i obronności oraz zarządzanie kryzysowe.