Konna walka z użyciem kopii dyscypliną olimpijską?

Wiele sportów olimpijskich, takich jak chociażby strzelectwo, łucznictwo, biatlon, czy szermierka, ma swoje źródło w ćwiczeniach wojskowych. Stowarzyszenie English Heritage chce pójść o krok dalej i sprawić, by jedną z konkurencji rozgrywanych na igrzyskach olimpijskich stała się konna walka z użyciem kopii.

O prowadzonej w tym celu kampanii donosi The Telegraph. I choć pojawiły się głosy wyśmiewające całą ideę, przedstawiciele English Heritage, stowarzyszenia organizującego między innymi turnieje rycerskie na angielskich zamkach, zachowują powagę i upór w dążeniu do celu.

Jousting, czyli konna walka z użyciem kopii, największą popularnością, już bardziej jako rozrywka dworska a nie ćwiczenie przygotowujące do starcia na polu bitwy, cieszyła się pod koniec średniowiecza i w okresie renesansu (śmierć króla Henryka II, trafionego odłamkiem kopii w oko w 1559 roku, skutecznie zakończyła epokę tego typu zmagań we Francji). Obecnie to sport niszowy, wymagający zarówno dużych umiejętności i sprawności fizycznej, jak i sporych nakładów finansowych. W przeciwieństwie do konkurencji takich jak szermierka, walka z użyciem kopii jest połączona z rekonstrukcją historyczną – zawodnicy noszą pełne zbroje płytowe i ekstrawaganckie turniejowe hełmy, a konie okrywają barwnymi kropierzami ze znakami heraldycznymi. Z pewnością nadaje to zawodom kolorytu i przyciąga do nich miłośników średniowiecza – pytanie tylko, czy tak samo wyglądałyby ewentualne zmagania na igrzyskach olimpijskich.

Członkowie English Heritage zdają sobie sprawę, że przed nimi długa i trudna droga do osiągnięcia celu. Ich argumenty nie są wszakże pozbawione sensu: Jousting to sport mający bez wątpienia wielowiekową tradycję, a walczący nie ustępują pod względem sprawności innym sportowcom. Nie byłaby to też najmniej popularna dyscyplina olimpijska, zwłaszcza że uprawia się ją nie tylko w Wielkiej Brytanii, Niemczech i innych europejskich krajach. Za sprawą kolonistów zadomowiła się w Stanach Zjednoczonych (jest nawet oficjalnym sportem stanu Maryland), dotarła również na Antypody. W 2012 roku w USA ruszył poświęcony konnej walce z użyciem kopii program typu reality show pod tytułem Full Metal Jousting. Oglądało go średnio około 1,5 miliona odbiorców, a zwycięzca otrzymał nagrodę w wysokości 100 000 USD.

Trudno powiedzieć, czy kampania prowadzona przez English Heritage ma szansę powodzenia. Warto przy tym dodać, że organizatorzy igrzysk w Tokio w 2020 roku zaproponowali rozegranie kilku nowych konkurencji, w tym karate, jazdy na deskorolce i wspinaczki.