Fot. HSW S.A.

Kontrakt na Artyleryjskie Wozy Remontu Uzbrojenia dla moździerzy RAK

W dniu 28 grudnia br. Huta Stalowa Wola (HSW) S.A. podpisała umowę z Inspektoratem Uzbrojenia MON na dostawę Artyleryjskich Wozów Remontu Uzbrojenia (AWRU) na kwotę kilkudziesięciu mln PLN, przeznaczonych do wsparcia diagnostyczno-naprawczego Kompanijnego Modułu Ogniowego (KMO) M120K RAK.

W czwartek, 28 grudnia br. Huta Stalowa Wola (HSW) S.A. podpisała umowę z Inspektoratem Uzbrojenia MON na dostawę Artyleryjskich Wozów Remontu Uzbrojenia (AWRU) na kwotę kilkudziesięciu mln PLN. Umowa, podpisana w siedzibie IU MON w Warszawie, przewiduje, że Wojsko Polskie otrzyma wsparcie logistyczne w postaci pojazdu, który służyć będzie do wykonywania niezbędnej diagnostyki oraz napraw w warunkach polowych sprzętu już dostarczanego w ramach realizacji programu ?RAK?. Konfiguracja KMO przewiduje dostawę po 1 egzemplarzu pojazdu AWRU na każdy moduł.

Wozy te przeznaczone są do realizacji zadań z zakresu polowego remontu uzbrojenia i elektroniki, wsparcia w wykonywaniu obsług technicznych i dostarczania podzespołów i części zamiennych dla kompanijnego modułu ogniowego 120 mm moździerzy samobieżnych.

Docelowo każdy KMO ma składać się z ośmiu 120-mm samobieżnych moździerzy automatycznych RAK i czterech artyleryjskich wozów dowodzenia (AWD) na podwoziu KTO Rosomak 8×8. Zostanie też wyposażony w dwa artyleryjskie wozy rozpoznania (AWR) i elementy logistyczne w sile trzech artyleryjskich wozów amunicyjnych (AWA), pojedynczego AWRU oraz wozu zabezpieczenia. Obecnie, AWA oparty o podwozie JELCZ P.882.53 8×8 znajduje się w fazie badań kwalifikacyjnych, natomiast AWR, zabudowany w oparciu o podwozie AMZ Żubr, otrzymał negatywną ocenę analogicznych badań, dlatego zdecydowano się, że podwozie KTO Rosomak 8×8 również zostanie użyty dla tego pojazdu.

Przypomnijmy, że jak dotąd Wojsko Polskie otrzymało dwa Kompanijne Moduły Ogniowe (KMO) M120K RAK. Pierwszy trafił w dniu 30 czerwca 2017 roku do 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej w Międzyrzeczu (oficjalne przekazanie, natomiast pierwsze elementy KMO trafiły tam cztery dni wcześniej ? przyp. red.) (czytaj więcej: Dostawy Samobieżnych Moździerzy RAK do Cyfrowej Brygady). Drugi z kolei został załadowany do transportu w dniu 23 października br. i trafił do 12. Brygady Zmechanizowanej im. gen. broni Józefa Hallera w Szczecinie (czytaj więcej: Wojsko Polskie odbiera kolejne Samobieżne Moździerze RAK [FOTO]).

Kolejne trzy moduły zostaną przekazane w 2018 roku, a następne trzy w 2019 roku. W sumie kontrakt, podpisany w dniu 28 kwietnia ub. r. obejmuje dostawę 64 moździerzy i 32 wozów dowodzenia o łącznej wartości 968,3 mln PLN (czytaj więcej: Wojsko Polskie kupiło Samobieżne Moździerze RAK i armatohaubice Krab).

Fot. HSW S.A.

AWRU

Artyleryjski Wóz Remontu Uzbrojenia to pojazd zbudowany w oparciu o podwozie JELCZ P662.D35 6×6, z kontenerem wyposażonym w niezbędny sprzęt, w tym elektroniczny, do realizacji przeglądów i napraw wraz z podstawowym magazynem elementów zamiennych, dodatkowo jest wyposażony w system teleinformatyczny i łączności, który w sposób zautomatyzowany komunikuje się ze szczeblem dowodzenia.

Wyposażenie podwozia AWRU składa się z ramy umożliwiającej mocowanie 20-stopowego kontenera typu 1C, wyciągarki, urządzenia holowniczego i holu sztywnego, nawigacji satelitarnej, stanowiska strzeleckiego z karabinem maszynowym kal. 7,62 mm, pokładowego zestawu urządzeń łączności wewnętrznej FONET, radiostacji pokładowej UKF, urządzenia filtrowentylacyjnego zabudowanego w kabinie i zapewniającego nadciśnienie min. 200 Pa.

Podwozie samochodu ciężarowego JELCZ P662D.35 z czteroosobową kabiną opancerzoną jest przystosowane do jazdy w warunkach terenowych, o układzie napędowym 6×6. Napęd stanowi silnik wysokoprężny, sześciocylindrowy, rzędowy, pionowy, z turbodoładowaniem i chłodzeniem powietrza doładowującego o nominalnej mocy 279 kW. Skrzynia biegów jest zblokowana z silnikiem, synchronizowana, wyposażona w bieg wsteczny niesynchronizowany oraz 16 biegów do przodu i sterowana mechanicznie. Ogumienie typu 14.00 R20 to szerokoprofilowe opony z bieżnikiem terenowym, wyposażone w centralną regulacja ciśnienia we wszystkich kołach.

Fot. HSW S.A.

Przedział techniczny kontenera zawiera moduł klimatyzacji, moduł zasilania elektrycznego SZR, invertera i akumulatorów, moduł filtrowentylacji i osuszacza, moduł pokładowego zespołu prądotwórczego o mocy 8 kW i napięciu znamionowym 3×400 V AC (50 Hz), moduł wynośnego zespołu prądotwórczego o mocy 2 kW i napięciu 230 V (50 Hz), moduł sprężarki powietrza oraz moduł samopoziomujący układ podnoszenia kontenera (SUPK).

.Przedział użytkowy jest wyposażony w podstawowe i specjalistyczne narzędzia i urządzenia warsztatowe oraz zestaw części zamiennych. Zabudowa modułowa stołów i szafek po obu stronach przedziału. Drzwi z oknem w tylnej ścianie i bocznej prawej, okno z żaluzją w prawej ścianie, oświetlenie podstawowe sufitowe, oświetlenie OPL sterowane czujnikami w drzwiach, oświetlenie miejscowe stanowisk pracy, klimatyzacja, ogrzewanie, filtrowentylacja, gniazda elektryczne zasilające 230 V AC, gniazdo zasilania sprężonego powietrza. Zespół butli z azotem zamocowany w komorze otwieranej od zewnątrz, po prawej stronie kontenera.

Z kolei 20-stopowy kontener warsztatowy typu 1C o zabudowie modułowej, wyposażony jest w zestaw podpór hydraulicznych umożliwiających szybki rozładunek i załadunek na podwozie, składający się z wyżej wymienionych przedziałów technicznego i użytkowego. Zespół podpór hydraulicznych SUPK służy do szybkiego rozładunku i załadunku kontenera na podwoziu. Sterowanie elektrohydrauliczne zdalne lub z pulpitu usytuowanego w przedziale technicznym. Wymiary kontenera warsztatowego to 6.058 mm długości, 2.438 mm szerokości oraz 2.438 mm wysokości.

Fot. HSW S.A.

Źródła:

hsw.pl: Huta Stalowa Wola S.A. podpisała kolejny kontrakt

hsw.pl: Artyleryjski wóz remontu uzbrojenia AWRU

Czytaj także:

Umowy na trzy nowe okręty dla Marynarki Wojennej RP

Konferencja prasowa PGZ nt. wyrzutni artylerii rakietowej WR-300 Homar

Jelcz dostarczy podwozia dla przeciwlotniczych zestawów rakietowo-artyleryjskich Pilica

Przekazanie WOT pierwszej partii karabinków Grot [WIDEO]

Zgoda USA na sprzedaż Polsce artylerii rakietowej i uzbrojenia lotniczego

IU MON: Rusza analiza rynku dotycząca programu ?Harpia?

WZŁ nr 1 dostarczyły Wojsku Polskiemu pojazdy dowodzenia i łączności RWŁC-10/T

Polskie statki poszukiwawczo-ratownicze dla Wietnamu

Bojowy Bezzałogowy System Powietrzny klasy mikro WARMATE dla Wojska Polskiego

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.