Wielozadaniowe korwety typu Pohang, należące do Marynarki Wojennej Republiki Korei (ROKN). / Wikimedia Commons.

Korea Płd. ostrzelała północnokoreański okręt wojenny

Marynarka Wojenna Republiki Korei (ROKN) oddała strzały ostrzegawcze w kierunku północnokoreańskiego okrętu wojennego, który wtargnął do spornego akwenu na Morzu Żółtym.

Południowokoreańskie Ministerstwo Obrony Narodowej poinformowało, że w poniedziałek, 8 stycznia br. około godz. 7:00 czasu lokalnego (GMT+9) okręty wojenne ROKN oddały strzały ostrzegawcze w kierunku północnokoreańskiego okrętu patrolowego, który naruszył sporne wody na Morzy Żółtym. Po przeprowadzeniu salwy, jednostka Marynarki Wojennej Koreańskiej Armii Ludowej (KPN) wycofała się.

Incydent nastąpił krótko po wystrzeleniu przez KRL-D rakiety balistycznej dalekiego zasięgu, co spotęgowało napięcie na półwyspie koreańskim wywołane północnokoreańską próbą z bombą wodorową. Niemal natychmiast, rząd w Seulu rozpoczął rozmowy ze Stanami Zjednoczonymi nt. rozmieszczenia w Korei Płd. zaawansowanego systemu antybalistycznego THAAD. Z kolei źródła w południowokoreańskim wywiadzie twierdzą, że Północ przygotowuje się do kolejnej próby nuklearnej.

Czytaj także:

Południowokoreański okręt wojenny ostrzelał chiński

Korea Południowa rozbudowuje Korpus Piechoty Morskiej

Korea Północna wystrzeliła rakietę balistyczną spod wody

KRL-D ujawniła wideo ze startu rakiety balistycznej z okrętu podwodnego [WIDEO]

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.