Północnokoreański pocisk balistyczny dalekiego zasięgu Unha-3. / Źródło: nosint.blogspot.com

Korea Płn. wystrzeliła rakietę balistyczną dalekiego zasięgu

W niedzielę, o godz. 9:31 czasu lokalnego (GMT+9) wbrew międzynarodowej społeczności, KRL-D wystrzeliła rakietę balistyczną dalekiego zasięgu.

Północnokoreańska agencja informacyjna KCNA poinformowała o wystrzeleniu rakiety balistycznej dalekiego zasięgu, wbrew apelom sąsiadów KRL-D, w tym Chin o zaniechaniu tego kroku.

Wystrzelenie zostało potwierdzone przez NORAD (Dowództwo Obrony Północnoamerykańskiej Przestrzeni Powietrznej i Kosmicznej ? przyp. red.) oraz Pentagon. Według komunikatu amerykańskich władz, rakieta nie zagroziła terytorium Stanów Zjednoczonych.

Według władz w Pjongjang rakieta miała wynieść na orbitę satelitę badawczego Kwangmy?ngs?ng-4, jednakże Zachód oraz sojusznicy USA w regionie uważają, że była to próba z rakietą balistyczną, co zostało zakazane temu krajowi przez Radę Bezpieczeństwa ONZ. Według opinii ekspertów, wystrzelona rakieta nazwana przez Koreańczyków Kwangmy?ngs?ng, była rozwinięciem pocisku Unha-3 o długości 30 metrów i masie startowej ocenianej na 89-91 ton.

Według japońskiego Ministerstwa Obrony Narodowej, północnokoreański pocisk balistyczny przeleciał nad Okinawą, a jego trzy stopnie upadły do Oceanu Spokojnego (ostatni w pobliżu Filipin).

Wystrzelenie rakiety potępił premier Japonii, Shinz? Abe, uznając, że jest to absolutnie nie do przyjęcia i ewidentnym pogwałceniem rezolucji RB ONZ. W podobnym tonie wypowiedział się sekretarz stanu USA, John Kerry. Sekretarz Generalny ONZ, Ban Ki-moon wyraził głębokie ubolewanie z powodu próby. Prezydent Korei Płd., Park Geun-Hye nazwała wystrzelenie niedopuszczalną prowokacją i zwołała posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Rzeczniczka chińskiego MSZ, Hua Chunying powiedziała, że rząd w Pekinie wyraża ubolewanie, że Pjongjang dokonał próby wbrew zakazowi RB ONZ, zastrzegając przy tym, że KRL-D ma prawo do pokojowego wykorzystania przestrzeni kosmicznej i wezwała wszystkie zainteresowane strony do rozmów na ten temat. Japonia i USA zwróciły się do RB ONZ o jak najszybsze posiedzenie w celu omówienia sytuacji. Posiedzenie zostanie zwołane jeszcze tego samego dnia o godz. 17:00 czasu GMT.

W dniu 6 stycznia br. Korea Północna przeprowadziła test bomby wodorowej, co wywołało ostry sprzeciw społeczności międzynarodowej (czytaj więcej: Korea Północna zdetonowała bombę wodorową). Wcześniej Japonia i Korea Południowa ostrzegły, że jeśli północnokoreańska rakieta zagrozi ich terytorium, to zostanie zniszczona przez systemy antybalistyczne tych państw (czytaj więcej: Japonia: Zniszczymy północnokoreańską rakietę, jeśli nam zagrozi).

Czytaj także:

KRL-D ujawniła wideo ze startu rakiety balistycznej z okrętu podwodnego [WIDEO]

Korea Północna wystrzeliła rakietę balistyczną spod wody

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.