Jedyne czynne przejście graniczne pomiędzy Koreą Południową i Północną. (Źródło: Wikimedia Commons)

Korea Płn. znów grozi Korei Płd. i USA

W sobotę, w dniu 27 sierpnia br. władze Korei Płn. zagroziła zniszczeniem urządzeń wykorzystywanych przez siły USA i Korei Płd. do obserwacji stanowisk żołnierzy północnokoreańskich w miejscowości Panmundżom, znajdującej się w koreańskiej strefie zdemilitaryzowanej, która oddziela od siebie dwa zwaśnione państwa.

Położenie Panmundżom na mapie Korei Północnej. /Fot. Wikimedia Commons.

Położenie Panmundżom na mapie Korei Północnej. /Fot. Wikimedia Commons.

W sobotę, w dniu 27 sierpnia br. władze Korei Północnej zagroziły zniszczeniem reflektorów wykorzystywanych przez połączone siły Korei Południowej i Stanów Zjednoczonych do oświetlania stanowisk wojsk północnokoreańskich w Panmundżomie (prowincja Ky?nggi), znajdującej się w koreańskiej strefie zdemilitaryzowanej, która oddziela od siebie dwa zwaśnione państwa.

Władze Korei Północnej stwierdziły, że południe wykorzystuje reflektory ?w sposób prowokacyjny? od piątku. Północnokoreańskie władze skrytykowały amerykańsko-koreańskie działanie i stwierdziły, że takie akcje poważnie naruszają poziom bezpieczeństwa północnokoreańskich żołnierzy i zakłócają ich pracę.

Koreańczycy twierdzą, że reflektory dolewają oliwy do ognia ? wzmacniają gniew północnokoreańskich żołnierzy i to w chwili gdy, na Półwyspie Koreańskim trwają wielkie ćwiczenia wojska Korei Płd. i USA. Według władz w Pjongjangu trwające ćwiczenia stanowią przygotowanie do inwazji. Oświadczenie władz w Pjongjangu zostało opublikowane zaledwie kilka godzin po oświadczeniu Sekretarza Generalnego Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ) potępiającemu cztery północnokoreańskie próby pocisków balistycznych (próby miały miejsce w lipcu i sierpniu).

Zainteresowania: szeroko pojęta kwestia bezpieczeństwa, wojskowość, polityka międzynarodowa, historia najnowsza, kino, książki, gry wideo.