Eurofighter Typhoon w barwach RAF-u. /Fot. Peter Gronemann na licencji CC BY 2.0 via Wikimedia Commons.

Korea Północna grozi Wielkiej Brytanii

W dniu 17 października br. północnokoreański minister spraw zagranicznych, Pak Yun Sik wezwał Wielką Brytanię do natychmiastowego wycofania się jego kraju z decyzji o udziale w nadchodzących ćwiczeniach wojskowych USA i Korei Południowej – według północnokoreańskiego reżimu ćwiczenia to „wrogi akt” przeciw Korei Północnej. 

W poniedziałek, w dniu 17 października br. północnokoreański minister spraw zagranicznych, Pak Yun Sik wydał oświadczenie w którym stwierdził, że nadchodzące amerykańsko-koreańskie manewry wojskowe są przygotowaniami do wojny oraz ostrzegł, że uczestnictwo w nich Wielkiej Brytanii jego kraj uznaje za „wrogi akt”. Minister Pak Yun Sik powiedział, że Wielka Brytania powinna wyciągnąć wnioski z przeszłości (przyp red. minister odniósł się do kwestii brytyjskiego uczestnictwa w wojnie koreańskiej (1950 ? 1953) oraz późniejszych operacjach wojskowych oraz wezwał władze z 10 Downing Street do natychmiastowego wycofania się z decyzji o udziale w  tych ćwiczeniach.

Jak wynika z oświadczenia Sił Powietrznych Republiki Korei (ROKAF) ćwiczenia zostaną przeprowadzone w dniach od 4 do 10 listopada br. w bazie lotniczej Osan – celem tych debiutanckich manewrów wojskowych jest przeciwstawienie się narastającemu zagrożeniu ze strony rozwijanego się północnokoreańskiego programu atomowego oraz niedawnych testów pocisków balistycznych (czytaj także: Druga w ciągu tygodnia nieudana próba rakietowa KRL-D i KRL-D: Nieudana próba rakiety balistycznej BM25 Musudan).

Dla potrzeb uczestnictwa w nadchodzących ćwiczeniach wojskowych Wielka Brytania wydzieliła cztery myśliwce wielozadaniowe Eurofighter Typhoon (znane także jako EF-2000), jeden powietrzny tankowiec Airbus A330 MRTT (lokalne oznaczenie Voyager) oraz samoloty transportowe C-130J Super Hercules i Boeing C-17 Globemaster III. Korea Południowa będzie reprezentowana przez myśliwce wielozadaniowe F-15K Slam Eagle (lokalne oznaczenie F-15E Strike Eagle) oraz KF-16 Fighting Falcon – ze strony Stanów Zjednoczonych w ćwiczeniach udział wezmą myśliwce F-16 Fighting Falcon.

Zgodnie z planem ćwiczeń pod kryptonimem „Eastern Venture„, należące do RAF myśliwce wielozadaniowe Typhoon zostaną przebazowane z bazy lotniczej RAF Lossiemouth w Szkocji do Malezji, Singapuru, gdzie wezmą udział w ćwiczeniach wojskowych organizowanych w ramach FPDA (The Five Power Defence Arrangements) pomiędzy Wielką Brytanię, Malezją, Singapurem, Australią oraz Nową Zelandią. Po zakończeniu ćwiczeń brytyjski kontyngent wyruszy także do Japonii (przyp red. będą to pierwsze w historii ćwiczenia wojskowe JASDF z zagranicznym partnerem innym niż Stany Zjednoczone. Ćwiczenia będą trwały od połowy października do początku listopada br.) – oraz do Korei Południowej.

Zobacz także:

Zainteresowania: szeroko pojęta kwestia bezpieczeństwa, wojskowość, polityka międzynarodowa, historia najnowsza, kino, książki, gry wideo.