fot. JEON HEON-KYUN / EPA.

Korea Północna przeprowadziła szóstą próbę nuklearną

W dniu 3 września br. reżim komunistyczny Kim Dzong Una przeprowadził szóstą w historii KRL-D próbę z bronią nuklearną, w tym trzecią z głowicą wodorową. Amerykańska agencja geologiczna USGS potwierdziła wstrząs sejsmiczny o magnitudzie 6,3 st. w skali Richtera w rejonie podziemnego poligonu Punggye-ri, gdzie w przeszłości Koreańczycy detonowali swoje ładunki jądrowe.

W niedzielę, 3 września br. o godz. 03:30:01 czasu lokalnego (GMT+8:30) Sztab Połączony Sił Zbrojnych Korei Południowej oraz amerykańska agencja geologiczna USGS (United States Geological Survey) potwierdziły wystąpienie wstrząsu sejsmicznego o magnitudzie 6,3 st. w skali Richtera w rejonie podziemnego poligonu nuklearnego Punggye-ri, położonego w powiecie Kilju, w południowej części prowincji Hamgy?ng Północny, w Korei Północnej, co oznaczałoby ?domniemaną?, szóstą próbę nuklearną komunistycznego reżimu Kim Dzong Una.

Informację o silnym wstrząsie potwierdził również japoński minister spraw zagranicznych, Tar? K?no. Przekazał on oświadczenie po spotkaniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Podobne spotkanie z członkami rządu zwołał prezydent Korei Południowej, Moon Jae-in, a siły zbrojne Republiki Korei zostały postawione w stan najwyższej gotowości bojowej. Premier Japonii, Shinz? Abe, nakazał swoim ministrom zbieranie i analizowanie dostępnych informacji o teście i przekazywanie ich opinii publicznej, dodając, że Japonia nie będzie tolerować takiego postępowania. Szef sztabu sił zbrojnych Japonii, adm. Katsutoshi Kawano powiedział dziennikarzom, że rząd bada sprawę. Szef Rady Bezpieczeństwa Narodowego Korei Płd., Chung Eui-yong, przeprowadził 20-minutową rozmowę telefoniczną z doradcą prezydenta Donalda Trumpa ds. bezpieczeństwa narodowego, gen. por. Herbertem Raymondem ?H. R.? McMasterem.

Później informacje państw ościennych potwierdziła w kilka godzin po wstrząsie północnokoreańska państwowa telewizja KCTV (Korean Central Television). W specjalnym oświadczeniu wyemitowanym o godz. 15:00 czasu lokalnego, władze w Pjongjang oświadczyły, że przeprowadziły próbę z głowicą termonuklearną, zdolną do przenoszenia przez nową międzykontynentalną rakietę balistyczną*. Próba miała potwierdzić wiarygodność technologii sterowania mocą ładunku nowego projektu konstrukcyjnego, wprowadzonej niedawno do produkcji głowicy wodorowej.

*Najprawdopodobniej chodzi o rakietę typu KN-08 (Hwasong-13), testowaną dwukrotnie w ostatnim czasie przez północnokoreańskie wojska rakietowe (Korean People?s Army Strategic Force; KPASF) (czytaj więcej: Korea Płn. wystrzeliła międzykontynentalną rakietę balistyczną? oraz: KRL-D: Kolejna próba z międzykontynentalną rakietą balistyczną).

Tymczasem, Chińska Agencja ds. Trzęsień Ziemi (CEA) poinformowała o wykryciu kolejnego wstrząsu na terytorium Korei Północnej o magnitudzie 4,6 st. w skali Richtera, w osiem minut po pierwszym, na głębokości zera kilometrów w tym samym rejonie co pierwszy, co mogłoby oznaczać zapadnięcie się gruntu po podziemnej detonacji głowicy nuklearnej.

Próba została ostro skrytykowana przez władze Chińskiej Republiki Ludowej, natomiast Korea Południowa oświadczyła, że będzie domagać się od ONZ uchwalenia bardziej rygorystycznych sankcji gospodarczych, które całkowicie będą izolować KRL-D od wolnego świata.

Położenie północnokoreańskiego poligonu nuklearnego Punggye-ri. / źródło: Google Maps.

Była to szósta próba z bronią masowego rażenia, przeprowadzona przez Pjongjang. Pierwsza miała miejsce w dniu 9 października 2006 roku o godz. 01:35:27 (czasu lokalnego), druga: 25 maja 2009 roku o godz. 00:54:43, trzecia: 12 lutego 2013 roku o godz. 02:57:51, czwarta: 6 stycznia 2016 roku o godz. 01:30:01 (czytaj więcej: Korea Północna zdetonowała bombę wodorową) oraz piąta: 9 września 2016 roku o godz. 00:30:01 (czytaj więcej: Korea Północna przeprowadziła piątą próbę nuklearną).

Według informacji Koreańskiej Administracji Meteorologicznej (Korea Meteorological Administration; KMA), próba przeprowadzona przez Północ, była jedenaście razy potężniejsza, niż czwarty test nuklearny oraz pięć-sześć razy silniejszy od piątego testu. Przypomnijmy, że detonacje miały moc, kolejno, 7-10 kT oraz 15-25 kT, co oznaczałoby, że najnowsza miała moc około 90-100 kT.

Wcześniej Kim Dzong Un złożył wizytę w Instytucie Badań nad Energią Jądrową wraz z członkami Departamentu Przemysłu Uzbrojenia Komitetu Centralnego Partii Pracy Korei (KC PPK), gdzie miał zostać poinformowany o najnowszych osiągnięciach w zakresie miniaturyzacji ładunków jądrowych. Według agencji KCNA, Kim Dzong Un obserwował montaż głowicy termonuklearnej na rakiecie balistycznej. Agencja opublikowała fotografię domniemanej głowicy. Warto jednak zauważyć, że podobne deklaracje pojawiały się wcześniej z ust oficjeli Korei Północnej, pierwszy raz w marcu ub. r. (czytaj więcej: Kim Dzong Un: Zminiaturyzowaliśmy głowice nuklearne do rakiet balistycznych), jak i potwierdził je w tym roku wywiad wojskowy Korei Południowej.

Domniemana północnokoreańska głowica termonuklearna, zdolna do przenoszenia za pomocą rakiety balistycznej. / fot. KCNA.

Przypomnijmy, że najnowszy test jądrowy miał miejsce w zaledwie pięć dni po ostatniej północnokoreańskiej próbie z rakietą balistyczną pośredniego zasięgu Hwasong-12 (KN-17), która przeleciała nad japońską wyspą Hokkaido, co było sytuacją ?bezprecedensową od wielu lat? (czytaj więcej: Północnokoreańska rakieta balistyczna przeleciała nad Japonią).

Źródła: 

yonhapnews.co.kr: N. Korea apparently conducts nuke test: S. Korea

yonhapnews.co.kr: Top security chiefs of S. Korea, U.S. discuss N.K. nuke test

yonhapnews.co.kr: N. Korea claims successful test of H-bomb

yonhapnews.co.kr: N. Korea’s latest nuclear test 11 times more powerful than fourth blast: weather agency

yonhapnews.co.kr: Abe convenes NSC meeting over N. Korea’s possible nuke test

yonhapnews.co.kr: China strongly condemns N.K.’s nuke test

yonhapnews.co.kr: Seoul says will seek most powerful U.N. sanctions to 'completely’ isolate N. Korea

earthquake.usgs.gov: M 6.3 Explosion – 22km ENE of Sungjibaegam, North Korea 

cea.gov.cn: 9?3?11?38??????????4.6???

kcnawatch.co: Kim Jong Un Gives Guidance to Nuclear Weaponization

Czytaj także:

Demonstracja siły wobec północnokoreańskiej próby rakietowej [FOTO+WIDEO]

Odpowiedź amerykańsko-koreańska na próbę rakietową Pjogjangu [WIDEO]

Korea Płd. przetestowała nową rakietę balistyczną o wydłużonym zasięgu [WIDEO]

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.