10 marca 2016 roku dwie rakiety balistyczne krótkiego zasięgu zostały wystrzelone przez siły zbrojne Korei Północnej. Prawdopodobnie nie miały sprecyzowanego celu, ponieważ po przebyciu 500 kilometrów spadły do morza.
Rakiety zostały wystrzelone ze wschodniego wybrzeża prowincji Hwanghae Północne jako część pokazu siły i determinacji władz komunistycznego reżimu. Według przedstawiciela Kolegium Połączonych Szefów Sztabu Korei Południowej, sytuacja była na bieżąco monitorowana, a sama Korea Południowa gotowa jest do natychmiastowej reakcji. Krótko po odpaleniu pocisków, władze w Pjongjangu oświadczyły, że zrywają wszelkie projekty i powiązania polityczno-ekonomiczne ze swoim południowym sąsiadem.
Od kilku tygodni trwa eskalacja konfliktu na Półwyspie Koreańskim. Korea Północna co jakiś czas donosi o swoich sukcesach w obszarze rozwoju technologii jądrowej, programu kosmicznego i rakiet balistycznych. W styczniu bieżącego roku komunistyczne władze w Pjongjangu potwierdziły doniesienia o przeprowadzeniu udanego testu broni masowego rażenia, natomiast w lutym na orbitę ziemską miał zostać wyniesiony sztuczny satelita (oficjalnie na potrzeby cywilnych badań, nieoficjalnie miał to być test rakiety dalekiego zasięgu). Marzec jest kolejnym miesiącem obfitującym w kolejne wydarzenia eskalujące sytuację w tej części Azji ? Korea Północna oświadczyła w środę 9 marca o skutecznym zminiaturyzowaniu głowicy bomby atomowej do rozmiaru umożliwiającego uzbrojenia w nią pocisków balistycznych o zasięgu międzykontynentalnym.
Skutkiem kontrowersyjnych działań władz komunistycznych w Pjongjangu jest zaostrzenie sankcji międzynarodowych nałożonych z ramienia Rady Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych, która jednomyślnie podjęła decyzję o zwiększeniu izolacji ekonomicznej Korei Północnej. Inne państwa w regionie, takie jak Japonia i Korea Południowa w obawie o swoje bezpieczeństwo od dłuższego czasu utrzymuje w gotowości bojowej własny arsenał militarny, w szczególności systemy obrony powietrznej i przeciwrakietowej. Swoją obecność wojskową na Ocenie Spokojnym oraz zapewnienia o udzieleniu faktycznego wsparcia swoim sojusznikom podkreślają Stany Zjednoczone Ameryki, na co z kolei nerwowo reaguje Chińska Republika Ludowa, wrażliwa na wszelkie poczynania Waszyngtonu w tym regionie.
Czytaj także:
Korea Północna wystrzeliła rakietę balistyczną spod wody
KRL-D ujawniła wideo ze startu rakiety balistycznej z okrętu podwodnego [WIDEO]