Żołnierz północnokoreański. / Wikimedia Commons.

Koreańska Armia Ludowa w stanie najwyższej gotowości bojowej

Jak poinformował internetowy dziennik DailyNK, Koreańska Armia Ludowa, czyli całość sił zbrojnych Korei Północnej, została postawiona w stan najwyższej gotowości bojowej, w związku z ćwiczeniami Foal Eagle 2017 z udziałem sił amerykańskich i południowokoreańskich.

We wtorek, 14 marca br. internetowy dziennik DailyNK poinformował, że Kim Dzong Un wydał rozkaz Koreańskiej Armii Ludowej (KPA) najwyższej gotowości bojowej, a wszyscy żołnierze zostali wezwani do swoich jednostek wojskowych, także ci będący w podróżach służbowych, na urlopach czy szkoleniach. Decyzja ma związek z trwającymi po drugiej stronie strefy zdemilitaryzowanej ćwiczeniami pod kryptonimem Foal Eagle 2017 (1 marca ? 30 kwietnia br.) z udziałem wojsk amerykańskich i południowokoreańskich.

Źródło w południowokoreańskiej prowincji P’y?ngan Południowy powiedziało dziennikowi DailyNK, że I Korpus KPA otrzymał rozkaz przygotowania się do walki, a sprzęt wojskowy został przeniesiony na strategiczne stanowiska operacyjne (dotyczy to artylerii, oprócz nadbrzeżnej, czołgów i innych wozów bojowych, na co dzień zmagazynowanych m.in. w nieczynnych kopalniach). I Korpus jest odpowiedzialny za działania zbrojne na obszarze przygranicznym z Koreą Południową, a w szczególności w rejonie trzech prowincji w pobliżu strefy zdemilitaryzowanej: Hwanghae Północne, Hwanghae Południowe i Kangw?n-do.

Prowincje Korei Północnej: 1. Hwanghae Południowe; 2. Hwanghae Północne; 3. Kangw?n-do. / Opracowanie własne na podst. Wikimedia Commons.

Zmobilizowane zostały także inne jednostki. Funkcjonariusze policji wojskowej pełniący służbę w strefie zdemilitaryzowanej w miejscowości Panmundżom, w tzw. Joint Security Area, otrzymali rozkaz bezwzględnego trzymania warty i unieważniono im wszystkie przepustki. Największa w kraju cywilna organizacja obronna, Czerwona Gwardia Robotniczo-Chłopska oraz lokalne siły rezerwy otrzymały rozkaz utworzenia fałszywych obozowisk wojskowych, celem zmylenia zwiadu satelitarnego.

Wcześniej, reżim Kim Dzong Una zapowiedział bezlitosne ultra-precyzyjne ataki na siły południowokoreańskie i amerykański, po tym jak do bilateralnych ćwiczeń na Południu dołączył atomowy lotniskowiec USS Carl Vinson (CVN-70). Choć Seul i Waszyngton twierdzą, że te mają charakter wyłącznie obronny, Pjongjang uważa, że to próba do inwazji. Agencja prasowa KCNA określiła wpłynięcie amerykańskiego lotniskowca na wody terytorialne podzielonego półwyspu jako lekkomyślne.

W ramach Foal Eagle 2017, po raz pierwszy w manewrach biorą udział myśliwce 5. generacji F-35B Lightning II, należące do 121. Eskadry Myśliwsko-Uderzeniowej (VMFA-121) (czytaj więcej: F-35B Korpusu Piechoty Morskiej biorą udział w ćwiczeniach w Korei Płd.), a równolegle Amerykanie rozpoczęli rozmieszczanie w Korei Południowej baterii zaawansowanego systemu antybalistycznego THAAD (Terminal High Altitude Area Defense) (czytaj więcej: USA rozpoczęły rozmieszczanie systemu antybalistycznego THAAD w Korei Płd. [WIDEO]) oraz uderzeniowych, bezzałogowych bojowych aparatów latających (UCAV) typu MQ-1C Gray Eagle (czytaj więcej: USA rozmieściły uderzeniowe drony MQ-1C Gray Eagle w Korei Płd.).

Źródło:

dailynk.com: Kim Jong Un orders army to prepare for combat

Czytaj także:

Korea Północna wystrzeliła cztery pociski balistyczne

KRL-D prowokuje Trumpa: próba rakiety balistycznej

Japonia zwiększy budżet obronny w obawie przed Chinami i Koreą Północną

Korea Północna pracuje nad dronem klasy MALE

Korea Północna grozi Wielkiej Brytanii

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.